מחקר מקיף מאבחן זיקה בין הפרעות נפש ליצירתיות

החוקרים קבעו שהסיכון למחלות נפש בבעלי מקצועות יצירתיים גדול משמעותית מכלל האוכלוסייה, בין השאר בשל דפוסי מחשבה המקושרים לסכיזופרניה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

קשה לעקוב אחר הרשימה המתארכת של אמנים, ולחלופין גם מדענים, שתועדו או אובחנו רפואית עם הפרעות נפשיות. בעבר נמצאו קשרים בין הפרעה ביפולרית (מאניה-דיפרסיה) לאמני עבר דגולים כמו המלחינים לודוויג ואן בטהובן ורוברט שומן, הסופרת וירג'יניה וולף, הפיזיקאי אייזק ניוטון והשחקנית ג'ודי גרלנד. כמו כן, תועדה גם נטייה מוגברת להפרעות נפשיות בקרב קרובי משפחתם של אמנים ומדענים, למשל, במחלת הסכיזופרניה אצל בנו של המדען אלברט איינשטיין ובתו של הסופר ג'יימס ג'ויס. בשנים האחרונות אף רווחה תופעת האמנים המקדמים את הקריירה תוך אזכור משבר נפשי יצרי בעברם. עתה מגיע מחקר חדש המחזק את המגמה.

החוקרים ממכון קרולינסקה בשוודיה בחנו את הקשר בין מקצועות יצירתיים, לרבות אמנותיים או מדעיים, לבין הפרעות נפשיות שונות. במחקר המתפרסם החודש בכתב העת Journal of Psychiatric Research, נאספו נתונים על 1,173,763 נבדקים. החוקרים מצאו עדות לקשר בין הפרעה ביפולרית לבין נטייה לעסוק באמנות או במדע, לרבות רקדנים, צלמים, מעצבים, סופרים וחוקרים.

בניתוח פרטני של בעלי מקצועות יצירתיים נמצא כי קיים קשר בין קבוצת האוכלוסייה הזאת למחלות נפש בקרב קרובי משפחתם ובייחוד הורים, אחים ואחיות וצאצאים. נמצא כי הסיכוי שלבעל מקצוע יצירתי יהיה הורה חולה סכיזופרניה גבוה ב-51 אחוזים מהאוכלוסייה הכללית וסיכון גבוה ב-26 אחוזים לאח או אחות הלוקים במחלה.

לפי המחקר, לעוסקים במקצוע יצירתי יש גם סיכוי גבוה ב-11 אחוזים להורה הסובל מדיכאון קליני; סיכון גבוה ב-5 אחוזים להורה הסובל מחרדה כללית; סיכון גבוה ב-39 אחוזים לאח או אחות הסובלים מאוטיזם; סיכון גבוה ב-21 אחוזים לצאצא הסובל מהפרעת קשב וריכוז (ADHD); סיכון גבוה ב-10 אחוזים להורה שהתאבד וסיכויים גבוהים יותר בעשרות אחוזים לפתח הפרעת אכילה מסוג אנורקסיה נרווזה.

ניתוח מעמיק עוד יותר העלה כי למדענים יש סיכון גבוה ב-48 אחוזים לאח/אחות שיסבלו מאוטיזם; לצלמים סיכון גבוה ב-51 אחוזים לצאצא עם הפרעת קשב וריכוז, סיכון של 51 אחוזים להורה עם אנורקסיה וסיכון גבוה פי 2.05 לצאצא הסובל מהפרעת האכילה; לשחקנים סיכון גבוה ב-57 אחוזים לצאצא שיסבול מאוטיזם וסיכון גבוה ב-66 אחוזים לצאצא שיסבול מאנורקסיה.

לסופרים תועד סיכוי גבוה פי 2.09 לסבול מסכיזופרניה וסיכון גבוה ב-64 אחוזים למחלה אצל הורה וב-87 אחוזים למחלה אצל אח או אחות. כמו כן, סופרים נטו לסבול ב-54 אחוזים יותר מהאוכלוסייה הכללית מדיכאון, ב-38 אחוזים יותר מחרדה, פי 2.45 יותר בהפרעות קשב וריכוז ו-41 אחוזים יותר מאנורקסיה.

לדברי סיימון קייגה (Simon Kyaga), דוקטורנט במכון קרולינסקה והחוקר הראשי, "הממצאים נותנים סיבה לחשוב מחדש על גישות כלפי הפרעות נפשיות. אם נלקח בחשבון שמחלה עשויה להיות מועילה לאדם, זה פותח את הדרך לגישה טיפולית חדשה כלפיה. במקרים אלה, הרופא והמטופל צריכים להגיע להסכמה מה יטופל ובאיזה מחיר".

לקשרים הענפים בין הפרעה נפשית לבין אמנים ומדענים וקרובי משפחתם מספקים החוקרים כמה הסברים, לרבות הקשר המוכר שבין יצירתיות לבין נטייה למחשבה אסוציאטיבית, המאפיינת גם הפרעות נפשיות שונות, ובייחוד סכיזופרניה, הפרעה ביפולרית ואוטיזם. כן מייחסים החוקרים את הממצאים לנטייה להצליח, שהיא חזקה יותר בקרב חלק מהסובלים מהפרעות נפשיות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ