בשם האב |

בי"ח שיבא פתח בבדיקה בעקבות סטטוס בפייסבוק על יחס הרופאים לחולה

יואב שגב, שאביו מת החודש בשיבא, מחה בפייסבוק על היחס המזלזל מצד הצוות הרפואי וזרם התגובות והסיפורים הדומים אינו פוסק מאז

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בערב יום כיפור הלך לעולמו בבית החולים שיבא עו"ד יורם שגב, בן 69 ממבשרת ציון, מי שכיהן כמזכיר הארצי של איגוד המשפטנים. שגב, אב לארבעה וסב לשישה, אובחן כחולה סרטן הלימפומה במאי 2011 וטופל בחודשים הראשונים במחלקה המטולוגית במרכז הרפואי שערי צדק. לאחר מכן זכה לכמה חודשי הפוגה שבסיומם שב הסרטן להכות. בעצת רופאיו בשערי צדק החליט שגב לבצע השתלת מח עצם ושבועיים לפני מותו אושפז בשיבא להשתלת מח עצם עצמית. , סיפר כי אביו בחר בבית החולים "בשל המוניטין של מחלקת השתלות מח עצם, נכנס במצב בריאותי אופטימלי ובהמלצת רופאיו שלדעתם היה כשיר לעמוד בטיפול האגרסיבי. אף על פי כן, עשרה ימים אחרי שאושפז הידרדר מצבו הבריאותי בחטף, באופן בלתי צפוי לחלוטין, והוא נפטר".

בימים האחרונים לחייו גברה האכזבה מצד משפחתו, מספר הבן, בשל היחס המשפיל שקיבלה מהצוות הרפואי בבית החולים. יואב, עובד הארץ, תיאר את היחס שלו זכה אביו מצד הצוות הרפואי במחלקה להשתלות מח עצם "יהיר, מתנשא, מזלזל וחסר אנושיות".

לדבריו, "כשאבא התלונן על כאבים עזים בבטנו בפני האח המטפל במחלקה שבה אושפז, דחה אותו האח, בהינף יד, שיפסיק להתפנק ולהתלונן. כששאל את האחות בהזדמנות אחרת כמה זמן יצטרך להיות עם מסכת החמצן שלא היתה נוחה לו, השיבה האחות בהתנשאות: 'מה אתה ממהר? אתה רוצה לצאת לטייל בחוץ?'".

יואב אף מספר על יחס קשה מצד הרופא הבכיר שטיפל בשגב, שנמנע מלשוחח עם רעייתו ולא דיווח לה על חומרת מצבו. "הוא גם לא עדכן אותה על הצעדים הרפואיים ששקל ועל ההשפעות הצפויות של כל צעד. וכששאלה המשפחה את הרופאים כמה שאלות שנועדו להתריע בפני שיבושים פוטנציאליים, הרופאים התעלמו מהן וטיפלו בו לפי הפרוטוקול, מבלי שהסבירו כיצד התאימו את הטיפול למצבו הספציפי", כותב יואב. "הטיפול בבית החולים צריך להיות מקצועי, פרטני, וכזה שמקיף את החולה ומשפחתו בהבנה וחמלה. גם אם יתברר שמקצועית המטפלים היו 'מכוסים', הם לא היו אנשים ולא היו אנושיים".

יורם שגב, בחודש יוני האחרון.

הביקורת שהופנתה נגד שיבא זכתה למאות התייחסויות בפייסבוק, ואף נשקלת בעקבותיה התארגנות ציבורית במחאה על היחס המזלזל מצד צוותים רפואיים בבתי חולים כלפי מאושפזים. בתכתובת עם גולשים הגיבה המשפחה לטענה כי היחס הוא תולדה של העומס על הצוותים הרפואיים בבתי החולים. "אין ספק שלחץ זה קיים, אך רופאים נשבעים להעניק טיפול מקצועי ורגיש ואם אינם יכולים לעמוד בהבטחתם ראוי שיבחנו את התאמתם למקצוע", אמר יואב.

בחודשים האחרונים הפכה רשת פייסבוק לכלי דומיננטי להשמעת ביקורת נגד טיפול רפואי הניתן בבית חולים, כלי המעורר חששות כבדים בקרב הנהלות בתי החולים. זמינות העברת מידע רפואי מתוך בית החולים לאינטרנט דרך הפייסבוק מצד מטופלים מציבה כיום אתגרים בפני בתי החולים, שרבים מהם כבר מעסיקים עובדים האחראים על ניטור רשתות חברתיות וטיפול מיידי בתלונות מטופלים שעולות לרשת, מחשש לפגיעת תדמית. "הופתענו ממספר התגובות ומעוצמתן", אומר יואב, "העובדה שלהרבה אנשים במדינה יש פצע שלא מגליד כתוצאה מהמפגש עם מערכת הבריאות היא תמרור אזהרה למי שמוביל את המערכת במדרון התלול הזה".

בהנהלת שיבא הוחלט לבחון בימים הקרובים את מהלך אשפוזו של שגב, ולמשפחה נקבעה פגישה עם פרופ' רפי ולדן, מנהל היחידה לניהול סיכונים, כדי לדרוש הסברים על ההליך הרפואי והיחס המזלזל של הצוות. בכיר בבית החולים אמר כי "יש לזכור כי מדובר במחלקה מיוחדת שבה מצילים חיים רבים".

מהנהלת שיבא נמסר כי "העידן החדש בתקשורת, שבו כל אזרח הופך לכאורה לעיתונאי באמצעות פרסום פוסטים בפייסבוק, מציב בפני כל בתי החולים אתגרים שאיתם לא נאלצו להתמודד לפני כן. אנו בעד מעורבות, שיתוף ושקיפות מלאה, אבל שומה על כולנו - גם על כלי התקשורת המרכזיים ובעלי המוניטין - לגלות מקצועיות ואחריות, להציב גבולות ולפעול לפי סטנדרטים עיתונאיים מקובלים ולא על פי מספר לייקים ברשת. הסתמכות יתר על פוסטים שכאלה, שהולכים ומתרבים בעת הנוכחית, עושה עוול משווע למלאכים בלבן בכל רחבי הארץ. כבכל פנייה אלינו גם תלונה זאת תלובן על ידי הנהלת בית החולים וצוות המחלקה. פגישה מקבילה לשמיעת צד המשפחה תתקיים בימים הקרובים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ