מחקר חדש יבחן טיפול בסרטן לפי המפה הגנטית של הגידול בגוף החולה

במסגרת המחקר, בו ישתתפו 50 חולים ישראלים בעלי סרטן מפושט, ייבדקו המוטציות הגנטיות של הגידול והטיפול יותאם להן. כיום ניתן טיפול לפי סוג הסרטן

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8
דן אבן

מחקר שיחל בקרוב בארבעה בתי חולים מרכזיים בארבע מדינות, בהם המרכז הרפואי בישראל, יציע טיפול תרופתי פורץ דרך שיותאם אישית לכל חולה מפושט, בהתאם למפה הגנטית של הגידול. זאת בניגוד לטיפולים הנהוגים כיום במדינות המערב ובהן ישראל, שניתנים בהתאם למיקומו של הגידול בגוף. 

המחקר, שיחל ב-2013, יבחן לראשונה את חזון הרפואה המותאמת אישית. הוא ייערך בקרב 200 חולים בסרטן מפושט, שטיפולים בהקרנות או ניתוחים אינם מתאימים למצבם. 50 מהחולים שישתתפו בו הם ישראלים שיטופלו בשיבא. תחילה ייקחו החוקרים מהנבדקים דגימת רקמה מהגידול ודגימה מרקמה בריאה, והדגימות יועברו סריקה גנטית לכ-25,000 הגנים המוכרים, כדי לבחון מהן המוטציות הגנטיות הייחודיות לגידול המסוים בגופו של כל מטופל. עם מציאת המוטציות, וללא קשר למיקומו של הגידול בגוף, יינתן לחולה טיפול תרופתי בהתאם לתרופות המגיבות לאותן המוטציות.

ד"ר אמיר און, מנהל המרכז לרפואת ריאות אונקולוגית בשיבא, השותף גם במינהלת העולמית של המחקר לצד ד"ר רענן ברגר, מנהל המכון האונקולוגי במוסד, הסביר כי שאיפת החוקרים היא להתאים ל-200 הנבדקים 200 פרוטוקולים טיפוליים שונים, וכל מטופל יקבל תרופות שונות במינון שונה, בהתאם למוטציות הגנטיות הייחודיות של הגידול בגופו. "הטיפול הכימותרפי לחולי הסרטן יותאם בעתיד לטיפול בביולוגיה הספציפית של החולה, וזה לא משנה אם מדובר בחולה סרטן בערמונית, בריאה או במעי", הסביר.

און צופה כי החלוקה המוכרת לגידולים סרטניים בהתאם למיקומם תפנה בעתיד את מקומה לטובת חלוקה חדשה גם בין הרופאים והמרפאות. "כיום חולה שמאבחנים אצלו סרטן מחפש מומחה לסוג הסרטן שיש לו, למשל מומחה לסרטן ריאה או לסרטן השד", הסביר, "אולם בעתיד, כשהפרוטוקול הטיפולי יתבסס על הביולוגיה של הגידול ולא על מיקומו, כפי שנבצע במחקר, יהיו מומחים שונים למוטציות השונות שיאותרו בכל חולה וחולה. כך גם הדור הבא של המרפאות לחולי סרטן יהיו מרפאות לגידולים תלויי גנים מסוימים, שיתמחו במוטציות הגנטיות לסוגיהן".

בשנים האחרונות כבר פותחו תרופות מסוגים שונים, המכוונות למוטציות גנטיות ספציפיות. כך מחקרים מצאו כי הטיפול בתרופה הרצפטין יעיל בעיקר לחולות סרטן השד עם מוטציה בגידול בגן המכונה HER-2. עוד התברר כי הטיפול בתרופה ארביטוקס יעיל לחולי סרטן המעי הגס ללא מוטציה בגידול בגן המכונה K-RAS.

מחקרים אחרים גילו כי חולי סרטן הריאות עם מוטציה מסוימת בגן EGFR בגידול הריאתי מגיבים טוב יותר לתרופות טרסיבה ואירסה. סל הבריאות בארץ כבר כולל בדיקה לנוכחות מוטציות גנטיות מסוימות, כחלק מהליך התאמת הטיפול התרופתי לחולי סרטן מסוגים שונים. בחו"ל זמינות תרופות נוספות מסוג זה, כמו התרופה קריזוטיניב היעילה בקרב חמישה אחוזים מחולי סרטן הריאות הנושאים גידול עם מוטציה מסוימת בגן ALK.

ד"ר אמיר און מביה"ח שיבאצילום: מוטי מילרוד

במסגרת המחקר יידרשו הרופאים גם להתייחס למוטציות גנטיות שיאובחנו בגידולים של הנבדקים שטרם פותחו עבורן תרופות ייעודיות. "במקרים אלה יותאמו לנבדקים תרופות הכימותרפיה המתאימות ביותר בהתאם למצב הגידול, לגודלו ולאופן התפשטותו", הוסיף און.

למחקר, המכונה Winther, שותפים פרט לשיבא גם בתי החולים אם.די.אנדרסון שבטקסס, הנחשב למרכז האמריקאי המוביל בטיפול בסרטן, בית החולים הצרפתי גוסטב רוסי בפאריס ובית החולים הספרדי לסרטן ואל ד'חברון בברצלונה. האיחוד האירופי הודיע לחוקרים כי יסייע במימון רכישת התרופות החדשניות שיותאמו לחולים המשתתפים במחקר, אותן יקבלו בחינם כחלק מהפרוטוקול המחקרי, ובהן גם תרופות מכוונות גנטית שטרם נרשמו במשרד הבריאות הישראלי ואינן משווקות בארץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ