מאיר דגן שב לישראל לאחר השתלת כבד

ראש המוסד לשעבר, שנותח לפני כשבועיים בבית חולים בבלארוס, מאושפז עתה בבית חולים במרכז הארץ במצב יציב

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, שב בסוף השבוע לישראל לאחר ששהה כשבועיים בבית חולים בבלארוס, בו עבר השתלת כבד ואושפז במצב קשה. עם בואו לישראל אושפז בבית החולים במרכז הארץ, ומצבו מוגדר יציב.

נשיא בלארוס, אלכסנדר לוקשנקו, חשף בשבוע שעבר במסיבת עיתונאים את מצבו הרפואי של דגן, וסיפר כי ההחלטה על ביצוע הניתוח התקבלה לאחר התייעצות אתו, בשל הפרופיל הגבוה של המנותח.

בימים הראשונים לאחר השתלת הכבד דווח כי דגן היה מאושפז בבידוד בבלארוס מחשש שנדבק בזיהום. כעת, מוגדר מצבו יציב. מבית החולים נמסר כי "בית החולים מעריך את מצבו, ויטפל בהתאם".

מאיר דגןצילום: מוטי מילרוד

דגן נאלץ לעבור את השתלת הכבד במדינה אחרת כיוון שלא יכול היה לקבל כבד בישראל. על פי נהלי המרכז הלאומי להשתלות, ניתן להמתין להשתלת כבד רק עד גיל 65, ואילו דגן בן 67. בישראל מבוצעות מדי שנה כ-50 השתלות כבד, ורשימת הממתינים לכבד בארץ מונה כ-160 איש. בעשור האחרון לא אישרה גם ועדת החריגים של המרכז הלאומי להשתלות ביצוע השתלות כבד במבוגרים מעל גיל 65.

במהלך החיפוש אחר כבד להשתלה נבחנה האפשרות להטיס את דגן לארה"ב או למרכז רפואי בדרום אמריקה. לבסוף, באישור קופת החולים, נמצאה לו תרומת כבד מתאימה מאדם שמת בבלארוס. בתחילת העשור הקודם היו מרכזים רבים פתוחים להשתלות כבד עבור ישראלים מעל גיל 65, שאינם יכולים לעבור השתלה בארץ, לרבות בקולומביה ובדרום אפריקה. אולם אלו נסגרו בהדרגה ובשנים האחרונות קיימת מצוקה גוברת של חולים ישראלים הנזקקים לכבד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ