רק בהתערבות ביהמ"ש, הסכים הרופא למסור את התיק הרפואי לחולה

האורולוג הבכיר פרופ' יעקב רמון סירב בעקביות למסור למטופלת חולת סרטן את תיקה הרפואי. כאשר קיבל פנייה מבית המשפט
 השליך אותה לפח

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן

גם הליך מקובל של בקשת תיק רפואי, כחלק מהבדיקה לקראת תביעת רשלנות רפואית, עשוי להיות מפתיע. כך גילתה באחרונה א', מטופלת בת 50 החולה בסרטן כליה גרורתי, שביקשה לבחון את הטיפול שקיבלה מהאורולוג הבכיר פרופ' יעקב רמון במרפאתו הפרטית בבית החולים אסותא רמת החייל. רמון, המשמש גם מנהל המחלקה לכירורגיה אורולוגית במרכז הרפואי שיבא, סירב למסור את התיק הרפואי, עד שבקשתה נאלצה לעבור הליכים משפטיים, לרבות טענה לביזיון בית משפט.


א', המטופלת על ידי רמון באסותא מאז 2008, פנתה בחודש מארס לעורכי הדין דורי כספי ומאיה סופר-פלדמן ממשרד עורכי הדין כספי סרור ושות', כדי לבחון אם באפשרותה להגיש תביעת רשלנות רפואית לאחר שלטענתה נפגעה מהטיפול שניתן לה. ב-4 באפריל פנה כספי כבא כוחה לרמון וביקש את התיק הרפואי, בכפוף לחתימה מצדה על טופס ויתור סודיות רפואית. לדברי כספי, "אנו שולחים עשרות בקשות לקבלת תיקים רפואיים לצורכי בירור מדי חודש", אולם מה שאירע בהמשך הפתיע גם אותו.


ב-18 באפריל, לאחר שמתמחה במשרדו של רמון טענה כי הוא לא קיבל את מכתבו של כספי, זה שיגר מכתב נוסף בפקס בבקשה לקבל את התיק הרפואי. במקרה זה התקבלה הבקשה במשרד, אולם לא' נמסר כי רמון מסרב לשלוח את התיק, ולטענתה גם בקשתה לשוחח עמו בטלפון נתקלה בסירוב.


ב-7 במאי שלחה א' מכתב שלישי ובו פירטה את חובתו של רמון לשלוח אליה את תיקה הרפואי על פי חוק זכויות החולה. סעיף 17 לחוק משנת 1996 קובע כי כל מטפל מחויב לנהל תיק רפואי, וסעיף 18 מבהיר כי מטופל זכאי לקבל את התיק מהמטפל או מהמוסד הרפואי, לפי בקשתו. הנושא אף עוגן בפסקי דין, לרבות פסק דין של השופט אהרון ברק, לשעבר נשיא בית המשפט העליון, שהבהיר על פי חוק כבוד האדם וחירותו כי "כשם שיש לאדם הזכות לדעת מה ייעשה בגופו, כן קיימת לו הזכות לדעת מה נעשה בגופו".


פרופ' רמון. תשובות מתחמקות וחוסר שיתוף פעולהצילום: לע"מ

משנודע לא' כי פרופ' רמון עומד בסירובו למסור את התיק הרפואי, נשלח מכתב נוסף המתריע מפני פנייה לבית המשפט ב-30 במאי, אך ללא הועיל. לבאי כוחה של א' הובהר כי מאחר שפרופ' רמון עסוק, הוא לא יכול להתפנות לטפל בבקשתה. 


א' הגישה בקשה לקבלת התיק הרפואי בבית המשפט המחוזי בתל אביב, ודיון בנושא נקבע ל-2 בספטמבר בפני השופט אליהו בכר. אולם רמון לא הגיע לדיון ולא נשלחה כל תגובה מטעמו. בהיעדרו, הורה השופט כי על רמון להעביר את התיק הרפואי לא' וכן נפסקו לו הוצאות משפט בסך 7,500 שקל. אולם כאן לא תמה הפרשה.


כעבור יומיים נסעו שני מתמחים למשפטים ממשרד כספי וסרור למסור לרמון במרפאתו את החלטתו של השופט בכר. לפי תצהיר שהעבירו המתמחים לבית המשפט, הם ראו את רמון יושב במרפאתו, וידאו את זהותו וביקשו למסור לו מעטפה עם החלטת השופט, אולם העידו כי רמון סירב לחתום על אישור קבלת המעטפה, ולאחר שהשאירו את המסמכים על דלפק משרדו, הבחינו כי הוא משליך את המעטפה עם פסק הדין לפח.


כעבור יומיים נוספים, משלא התקבל מענה כלשהו מרמון, התריעו באי כוחה של א' על כוונתם להגיש בקשה נגדו לפי פקודת ביזיון בית המשפט. לטענתם, כשביקשו לאשר את קבלת הפקסים עם מכתבי ההתראה "נתקלו בתשובות מתחמקות ובחוסר שיתוף פעולה". ב-19 בספטמבר הוגשה הבקשה ובית המשפט נתבקש להטיל קנס או עונש מאסר על רמון כדי להביאו למסור את התיק הרפואי לידי א'.


גם במקרה זה, כשהגיעו המתמחים ממשרדו של כספי למסור לרמון את הבקשה לבית הדין, טענו כי זה הורה למזכירתו להשליך את המעטפה לפח. משכך, ביקש כספי להקדים את הדיון שנקבע ל-7 בנובמבר, והשופט בכר נעתר לבקשה וקבע את הדיון ל-15 באוקטובר. "התנהגותו השערורייתית של פרופ' רמון כמעט בלתי נתפשת, ועוד יותר מכך נוכח רום מעמדו כמנהל מחלקה בבית חולים ממשלתי מהגדולים בארץ", טענה א' באמצעות באי כוחה בפני בית המשפט.


חמישה ימים לפני הדיון, פנה לראשונה רמון לבית המשפט והגיש בקשה לדחייתו. בפנייתו טען כי "התקיים דיון קודם בענייני מבלי שהדבר הובא לידיעתי". השופט בכר החליט כי הדיון יתקיים במועדו והמליץ לרמון להתייצב עם תיקה הרפואי של א'. 


בדיון מסר רמון את התיק הרפואי לא' בפני השופט וטען בפניו כי "מרפאתי מתנהלת זה 20 שנה ומעולם לא נתבקשתי למסור תיק רפואי. במערכת הפרטית, בניגוד למערכת הציבורית, אין לי מערכת ניהול סיכונים, כך שתפקידי גם להגן על התיק". 


בהחלטתו קבע השופט בכר כי בקשתה של א' לפי פקודת ביזיון בית המשפט "היתה מוצדקת בנסיבות", וחייב את רמון בהוצאות משפט נוספות בסך 2,500 שקל, מעבר לאלו שנפסקו לו בספטמבר. לדברי עו"ד כספי, "לעתים נדירות נתקלנו במשך כ-30 שנות פעילותנו בתחום המשפט הרפואי בהתנהגות כה עזת מצח ושחצנית, המפרה באופן כה גס מוסכמות יסוד בהתנהלות רופא מול מטופלו. מדובר בהתעמרות בחולת סרטן ובהתנהלות שבשלב מסוים הפכה ללא פחות מהזויה, כשסירב פרופ' רמון לקבל לידיו מסמכי בית משפט והשליכם במופגן לפח. פרופ' רמון אף שיקר כשטען כי לא ידע על ההליכים המשפטיים שננקטו נגדו".


רמון סירב להגיב והבהיר כי "הדבר היחיד שאסכים לומר הוא שקיימת קלות בלתי נסבלת בהגשת תביעות משפטיות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ