למרות הדיווחים על תופעות לוואי: אופטלגין יישאר תרופה ללא מרשם

למרות שבאוגוסט אושפזו 5 לאחר שנטלו את התרופה, משרד הבריאות לא משנה את הנהלים; רופאים יחויבו לדווח על תופעות לוואי חמורות מתרופות

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

משרד הבריאות בדק אירוע מחודש אוגוסט, בו דווח על לפחות חמישה אשפוזים של מטופלים לאחר שנטלו משכך כאבים מסוג אופטלגין, דיווח שהעלה חשד לכשל בתרופה הפופולארית. בדו"ח שפרסם המשרד, שחיברו ראש מינהל הרפואה פרופ' ארנון אפק ועוזרו הרפואי ד"ר איל יעקבסון, נותחו עשרות דיווחים מבתי חולים בישראל על חשד לתופעות לוואי של אופטלגין בקרב מאושפזים, ובסופו הוחלט להמשיך ולהתיר את מכירת התרופה ללא מרשם בישראל.

מבין עשרות הדיווחים שהתקבלו במשרד הבריאות מבתי החולים בארץ זוהו בהדסה הר הצופים חמישה מקרים החשודים לתופעת לוואי של נויטרופניה לאחר שימוש באופטלגין, מצב המתאפיין בירידה בריכוזם של תאי דם לבנים מסוימים המגביר את הרגישות לזיהומים. באשר לתופעה המסוכנת של דיכוי מח העצם (אגרנולוציטוזיס), לגביה הועלה החשד באוגוסט, נמצא כי רק בשני מקרים שתועדו בבתי חולים מאז הקיץ ישנה סבירות גבוהה כי התופעה קשורה לנטילת אופטלגין: בקרב תושב קלנסווה שאושפז במאיר ותושב אחד היישובים הבדואים בדרום שאושפז בסורוקה. כמו כן דווח על שלושה מקרים בסבירות נמוכה לקשר זה, במאיר, בסורוקה ובאסף הרופא. 

תחילתה של הפרשה בדיווח על שלושה אשפוזים של חולים שנטלו אופטלגין עם דיכוי של מח העצם בבית החולים מאיר. לאחר שהתברר כי שניים מהם תושבי קלנסווה, בוצעה בדיקה במטרה לברר האם קיים אופטלגין מזויף בשוק, הנמכר ביישוב. אולם בדיקות שבוצעו במשרד הבריאות לאריזות האופטלגין אותו נטלו המטופלים העלו כי לא מדובר בתרופה מזויפת.

אריזת אופטלגין

בישיבה שנערכה במשרד הבריאות בראשותו של אפק הוחלט כי אין מקום לשנות בשלב זה את נהלי המשרד באשר לשיווק אופטלגין - התרופה נמכרת בארץ ללא מרשם, כמו גם במדינות אחרות לרבות ספרד ורוסיה. זאת למרות שישנן מדינות בהן החומר הפעיל באופטלגין – דיפירון - נמכר במרשם רופא בלבד, בהן גרמניה, אוסטריה, אטליה וארגנטינה, וקיימות מדינות בהן החומר הפעיל אסור לשיווק. בארה"ב אסר מינהל המזון והתרופות את השימוש בחומר מאז 1977 ובשבדיה התרופה נאסרה כבר בשנת 1974, זאת על רקע דיווחים על דיכוי חמור של מח העצם העלול לגרום לתמותה. בדו"ח הנוכחי נקבע כי "קשה להסביר שונות כה נרחבת. קביעת מדיניות דורשת הסתמכות על עובדות, ואין בעובדות הקיימות תימוכין לשינוי המדיניות בישראל. אם בעקבות ערנות רופאים והציבור יעלו שאלות נוספות, יתבצע דיון מחדש מתוך אחריות לבריאות הציבור".
במשרד הבריאות הוחלט בעקבות הפרשה להמליץ לחולים כרוניים להיוועץ ברופאים לגבי נטילת תרופות ללא מרשם, וזאת מאחר ומרבית המקרים החשודים לתופעות ללוואי הקשורות לאופטלגין תועדו בקרב חולים כרוניים.

כמו כן, ראש מינהל רפואה הבהיר בדו"ח שפרסם השבוע כי יפיץ בהקדם חוזר המחייב רופאים לדווח על תופעות לוואי חמורות מתרופות. עד כה נמנע משרד הבריאות מפרסום נוהל מחייב בנושא, גם לאחר פרשת האלטרוקסין מהשנה החולפת, והדיווח במערכת הבריאות על תופעות לוואי בוצע עד עתה באופן התנדבותי בלבד. כמו כן הודיע משרד הבריאות כי יקדם מחקר באשר לתופעות לוואי משימוש באופטלגין, בקריטריונים מדעיים, כדי לבחון לעומק את המדיניות הישראלית המתירה את מכירת התרופה לא מרשם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ