מחלקה פנימית ב"ביקור חולים" נסגרה בגלל זיהום

במשרד הבריאות הורו על הסגירה לאחר שרבע מהמאושפזים במחלקה נדבקו בחיידק העמיד לאנטיביוטיקה. החולים הוצבו בבידוד

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

האגף לרפואה קהילתית במשרד הבריאות הורה אתמול (ראשון) על סגירת מחלקה פנימית בבית החולים "ביקור חולים" בירושלים בגלל זיהום שהתפשט בקרב המאושפזים. בשבוע שעבר נמצא כי חמישה מתוך עשרים החולים המאושפזים במחלקה נדבקו בחיידק בשם CRE העמיד לאנטיביוטיקה.

בית החולים התבקש לאחרונה לבצע פעולות למניעת המשך ההידבקות בנגיף, אולם לאחר שאתמול נדבק אדם נוסף, הורה ראש האגף לרפואה קהילתית במשרד הבריאות, ד"ר מיכאל דור, על סגירת המחלקה לקבלת מאושפזים חדשים. המאושפזים שאובחנו עם החיידק העמיד מבודדים ומטופלים.

חיידק ה-CRE שאותר בביקור חולים נחשב לזיהום עמיד באנטיביוטיקה השכיח בבתי חולים, ובשנים האחרונות נעשים בישראל מאמצים לבלום את התפשטותו. הנגיף עלול לגרום לזיהומים במערכת הנשימה ובדרכי השתן וכן לזיהומים בדם ובפצעים פתוחים, ונחשב לקטלני בגלל העדר טיפולים יעילים ושיעורי תמותה של עד 40 אחוז במדינות המערב. דו"ח של המרכז הארצי למניעת זיהומים במשרד הבריאות מיולי 2012 מצא כי בשנים 2009 עד 2011 נרשמה פעילות גבוהה במיוחד של החיידק בבתי החולים בחיפה, עד פי 2.5 יותר מאשר בבתי החולים האחרים במדינה.

בית החולים ביקור חולים בירושליםצילום: אמיל סלמן

המנהל הרפואי של ביקור חולים, ד"ר רפאל פולק, מסר בתגובה כי "לפני מספר שבועות, לאור הימצאות חיידק עמיד לאנטיביוטיקה בבדיקות חולה שהגיע למחלקה הפנימית, פעל הצוות המקצועי בביקור חולים באופן מידי על פי נהלי משרד הבריאות, וביצע בדיקות שגרתיות והליך בידוד במחלקה. נציגי משרד הבריאות שביקרו באותו יום בבית החולים קיבלו דיווח ועדכון פרטני מצוות בית החולים על הטיפול הראוי בעניין. אלו ציינו כי בית החולים פעל כפי הנדרש. נכון להיום, מצבם של המאושפזים השתפר משמעותית, והם ממשיכים לקבל את הטיפול המקצועי והמסור של הצוות הרפואי בבית החולים עד להחלמתם המלאה".

במקביל, הורו משרד הבריאות והנהלת ביקור חולים כבר בשבוע שעבר למד"א שלא לפנות חולים קשים לחדר המיון בבית החולים, זאת לאחר שהעובדים הכריזו על שיבושים ועל מעבר לפעילות במתכונת שבת, לאחר שלא קיבלו את מלוא משכורות חודש ספטמבר. אתמול הודיע גם המנהל בפועל שלבית החולים, דב גולדפריינד, על הפסקת עבודתו.

במשרד הבריאות מנסים בחודשים האחרונים לקדם מיזוג של ביקור חולים, המצוי בקשיים כלכליים, עם אחד מבתי החולים הגדולים בירושלים. בסביבתו של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, מבהירים כי "יש כוונה לפעול להמשך פעילותו של בית החולים החשוב במרכז ירושלים". בעבר הועלתה הצעה למיזוגו של ביקור חולים עם בית החולים הדסה, ובאוצר בוחנים בימים אלה הצעה למיזוגו עם המרכז הרפואי שערי צדק.

בית החולים ביקור חולים, שהוקם לפני 176 שנה בסמטאות העיר העתיקה בירושלים כמוסד לסיעוד חולים על ערש דווי, עבר גלגולים רבים ברבות השנים, עד שמוקם במרכז העיר סמוך לשכונות חרדיות. 

סגן השר ליצמן. עתידו של בית החולים לוטה בערפלצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ