העובדים נטשו את "ביקור חולים", חשש לסגירתו בחצות

האחיות ועובדי המנהלה מוחים על אי תשלום שכרם כמובטח. הרופאים שוקלים גם הם להצטרף למאבק. משרד הבריאות שוקל הוצאת צווי ריתוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

הידרדרות נוספת במצבו של בית החולים "ביקור חולים" בירושלים: האחיות ועובדי המנהלה נטשו הבוקר (ראשון) את עבודתם כדי להשתתף באסיפת חירום של ההסתדרות, במחאה על כך שטרם קיבלו את משכורות חודש ספטמבר במלואן.

ב"ביקור חולים" נותרה נציגות מצומצמת של אחיות, אולם נציגי העובדים הבהירו כי אם לא יימצא פתרון לתשלום המשכורות, יפסיקו את עבודתם בחצות. ב"ביקור חולים" עובדים 225 אחיות, 125 אנשי צוות פרה-רפואיים ו-180 עובדי מנהל ומשק השותפים למאבק.

לצד האחיות ועובדי המנהלה, מועסקים בבית החולים 120 רופאים. לעת עתה הם עובדים כרגיל, אולם ביום רביעי שעבר הכריזו הרופאים על סכסוך עבודה במשרד התמ"ת, באמצעות ההסתדרות הרפואית, ותוך שבוע וחצי מאיימים אף הם להשבית את פעילותם במחאה על אי תשלום המשכורות.

בשבוע שעבר דווח כי סגן שר הבריאות יעקב ליצמן נפגש עם אבי ניסנקורן, ראש האגף המקצועי בהסתדרות העובדים, המייצגת את האחיות ועובדי המנהלה ב"ביקור חולים", ובתום הישיבה הודיעו השניים כי ביום חמישי ישולמו משכורות העובדים, ואלו מצדם הכריזו על סיום צעדי המחאה. אולם ביום חמישי לא שולמו המשכורות כמתחייב, ולכן הוחלט לארגן הבוקר אספת מחאה, שהובילה לנטישת עובדים את בית החולים.

הפגנה של עובדי "ביקור חולים" ב-2010צילום: אמיל סלמן

בלשכתו של ליצמן פועלים היום בקדחתנות כדי למצוא דרך להמשך פעילות בית החולים. בין השאר נשקלה האפשרות להוצאת צווי ריתוק כנגד האחיות והעובדים השובתים, אולם לפי שעה ירד הצעד מהפרק.

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, הורה לממלא מקום מנכ"ל בית החולים, ד"ר רפאל פולק, וליו"ר הוועד המנהל לפנות לבית הדין לעבודה, כדי שאלו יוציאו צווי ריתוק כנגד העובדים, לפי פקודת בריאות העם. גמזו הגדיר את המצב הנוכחי "סכנה ממשית לבריאותם של המטופלים במוסד".

במשרד הבריאות שוקלים בשבועות האחרונים את העברת האחריות על "ביקור חולים" לאחד מבתי החולים האחרים בבירה, הדסה או שערי צדק. "סגירת בית החולים או העברת הפעילות לבית חולים אחר, שהנה צעד בלתי נמנע לאור הנסיבות, צריכה להיעשות במידתיות ובסבירות, ובתיאום מלא עם משרד הבריאות", הבהיר גמזו במכתבו.

"ביקור חולים" פועל בימים האחרונים במתכונת מצומצמת ביותר בעקבות משבר פיננסי אליו נקלע בית החולים. לפני עשרה ימים החל בית החולים לעבוד במתכונת שבת, ומאז מרפאות היום שבו אינן עובדות. ביום שלישי שעבר סגר משרד הבריאות את חדר המיון של ביקור חולים, כך שגם מספר המאושפזים בו מצומצם ביותר. גם אחת המחלקות הפנימיות בבית החולים נסגרה באופן זמני בתחילת השבוע שעבר, לאחר שהתפשט בה זיהום עמיד לאנטיביוטיקה.

לעת עתה מוקד הפעילות העיקרי של בית החולים נותר באגף היולדות הנותן מענה בין השאר למגזר החרדי בבירה, שמשרד הבריאות התיר את המשך פעילותו, אולם צעדי העובדים הלילה עשויים להביא גם לסגירתו של אגף זה. אגף היולדות ב"ביקור חולים" נחשב לאחד העמוסים במדינה, ומדי שנה נולדים בו 6,000 תינוקות.

בית החולים "ביקור חולים", שעומד כעת בפני סכנת סגירה, הוקם לפני 176 שנים בסמטאות העיר העתיקה בירושלים כמוסד לסיעוד חולים על ערש דווי, ובהמשך עבר למיקומו הנוכחי במרכז ירושלים. מהנהלת ביקור חולים טרם התקבלה התייחסות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ