משרד הבריאות נערך לסגירה מדורגת של ביקור חולים

צוות האחיות והעובדים בבית החולים בירושלים הודיע כי יפסיקו עבודתם הלילה בחצות. משרד הבריאות: קיבלנו הבטחה שהמאושפזים ימשיכו לקבל טיפול

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בהנהלת משרד בריאות נערכים לסגירה מדורגת של בית החולים ביקור חולים בירושלים בעקבות הודעת האחיות והעובדים על הפסקת עבודתם הלילה (ראשון) בחצות. בכיר במשרד הבהיר כי "למרות החשש כי בית החולים יפסיק הלילה את פעילות מחלקת היולדות, שהיא המחלקה הפעילה המרכזית שנותרה במוסד, ניתנה הבטחה כי כלל המאושפזים השוהים בבית החולים ימשיכו לקבל טיפול".

בבית החולים מאושפזות עתה עשרות יולדות, ובמשרד יבחנו מחר אם הן מקבלות טיפול רפואי, על רקע שביתת האחיות והעובדים. כמו כן, במשרד כבר הוכנה תוכנית להעברת 13 פגים המאושפזים בביקור חולים למוסדות חלופיים, בשיתוף מד"א.

כמו כן, בביקור חולים מאושפזים 20 חולים השוהים במחלקות השונות. 14 מתוכם מוגדרים סיעודיים, וכבר נמצא להם מקום חלופי במוסד במעלה אדומים, וששת הנותרים יועברו אף הם לבתי חולים אחרים בעת הצורך. "בית החולים נסגר בהדרגה מעצמו", אומר בכיר במשרד הבריאות. במקביל נמשך המשא ומתן להעברת ביקור חולים לבית החולים שערי צדק. המשא ומתן מצוי בשלבים מתקדמים, אולם צפוי להימשך עוד מספר ימים עד שיושלם.

הפגנת עובדי בית החולים, דצמבר 2010צילום: אמיל סלמן

האחיות והעובדים בבית החולים החליטו על המהלך לאחר שלא קיבלו את משכורות חודש ספטמבר. במהלך היום ביקש מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, מהנהלת ביקור חולים להוציא צווי ריתוק לעובדים, כדי שישובו לעבודה סדירה, אולם ההנהלה נמנעה לפי שעה מהמהלך, ובחצות ייכנסו איומי העובדים לתוקף. במשרד הבריאות מתחו הערב ביקורת על החלטת הנהלת ביקור חולים שלא להוציא צווי מניעה ולמנוע את ההשבתה הצפויה.

ממשרד הבריאות נמסר כי "מערכת קבלת ההחלטות בביקור חולים, החל מהדירקטוריון וכלה במנהל הרפואי, לוקה בחוסר סבירות ומהווה הפרה של החוק במסגרת פקודת בריאות העם. כל מסגרת הניהול שמאפשרת התנהלות כזו חשופה להיבטים משפטיים מורכבים".

ביקור חולים פועל בימים האחרונים במתכונת מצומצמת ביותר בעקבות משבר פיננסי אליו נקלע בית החולים. לפני עשרה ימים החל בית החולים לעבוד במתכונת שבת, ומאז מרפאות היום שבו אינן עובדות. ביום שלישי שעבר סגר משרד הבריאות את חדר המיון של ביקור חולים, כך שגם מספר המאושפזים בו מצומצם ביותר. גם אחת המחלקות הפנימיות בבית החולים נסגרה באופן זמני בתחילת השבוע שעבר, לאחר שהתפשט בה זיהום עמיד לאנטיביוטיקה.

לעת עתה מוקד הפעילות העיקרי של בית החולים נותר באגף היולדות הנותן מענה בין השאר למגזר החרדי בבירה, שמשרד הבריאות התיר את המשך פעילותו, אולם צעדי העובדים הלילה עשויים להביא גם לסגירתו של אגף זה. אגף היולדות בביקור חולים נחשב לאחד העמוסים במדינה, ומדי שנה נולדים בו 6,000 תינוקות.

בית החולים "ביקור חולים", שעומד כעת בפני סכנת סגירה, הוקם לפני 176 שנים בסמטאות העיר העתיקה בירושלים כמוסד לסיעוד חולים על ערש דווי, ובהמשך עבר למיקומו הנוכחי במרכז ירושלים. מהנהלת ביקור חולים טרם התקבלה התייחסות.

מהנהלת בית החולים טרם נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ