חוקרים יצרו מכשיר המסוגל להפעיל קוצב לב באמצעות חשמל המופק מהלב

מספר מכוני מחקר בודקים כבר כמה שנים את האפשרות לייצר חשמל באמצעות הלב האנושי. ההישג עשוי לחסוך את הניתוחים להחלפת בטריות בקוצבי לב

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

חוקרים אמריקאים מאוניברסיטת מישיגן מדווחים כי הצליחו לייצר מכשיר המסוגל להפעיל קוצב לב באמצעות חשמל המופק באופן טבעי מפעימות קצב הלב, במקום באמצעות בטריות.

התובנה כי הלב האנושי מסוגל לייצר חשמל ברמה מספקת כדי להפעיל קוצב לב לחולים באי ספיקת לב נבדקת זה כמה שנים במספר מכוני מחקר. ואולם במידה שהפיתוח הנוכחי יבשיל לכדי טכנולוגיה רפואית זמינה, הרי שמדובר בהישג של ממש שצפוי לחסוך את הניתוחים היקרים הנדרשים לצורך החלפת בטריות בקוצבי לב, לרוב אחת לחמש עד שבע שנים.

החוקרים מאוניברסיטת מישיגן באן ארבור, שדיווחו השבוע על התגלית בכנס השנתי של איגוד הקרדיולוגים האמריקאי (AHA), יצרו יחידת כוח זעירה, המייצרת חשמל לפעילותה מתנועות ההתכווצות של הלב. החוקרים מדדו תחילה את התנודות הנוצרות בחזה מדופק הלב. בהמשך הם פיתחו מכשיר זעיר המאפשר להפיק את התנודות הללו במודל בתנאי מעבדה. בשלב האחרון הם הצליחו להראות כי האנרגיה המופקת מהמכשיר - כשהיא מועצמת בעזרת מערכת מגנטים - מאפשרת להפיק חשמל בעוצמה גבוהה יותר מפי עשרה מהעוצמה הנדרשת להפעלת קוצבי הלב הקיימים בשוק.

קוצב לב. הסוף לניתוח החלפת הבטריות?

בשלב הבא מתכננים החוקרים לבחון השתלה בגוף של המכשיר שפותח במעבדה, כדי שיסייע בהפקת חשמל מהלב. גודלו של המכשיר כמחצית מגודלה של בטרייה להפעלת קוצב לב. החוקרים אף מקווים כי יצליחו לחבר את הטכנולוגיה שפיתחו לקוצבי הלב הקיימים. עוד הם הבהירו כי מכשירים חשמליים כגון טלפונים ניידים ומיקרוגלים אינם צפויים להשפיע על פעילותו של המכשיר החדש.

"הפיתוח נחשב למבטיח, כיוון שהוא דורש כמות נמוכה ביותר של מתח חשמלי לצורך פעילותו של הקוצב", הבהיר החוקר הראשי ד"ר אמין קרמי, מומחה להנדסת מחשבים באוניברסיטת מישיגן. לדבריו, הטכנולוגיה החדשה של הפקת חשמל מהלב עשויה להועיל לא רק בייצור קוצבי לב, אלא גם בייצור מכשירים שמסייעים להסדיר את פעילות הלב לחולים הסובלים מפרפור פרוזדורים. הטכנולוגיה עשויה להועיל בעיקר לילדים חולי לב, הנזקקים לקוצב לב לאורך שנים, וכיום נדרשים לעבור ניתוחים רבים במהלך חייהם להחלפת בטריות בקוצבים הקיימים.

הפעילות החשמלית של הלב עדיין נחשבת מסתורית בקהילת המדע, אך בעשור האחרון יש מי שמנסים להפיק ממנה תועלת. אם התכווצויות הלב מפיקות חשמל שעלול להוביל לפגיעות מסכנות חיים בקצב הלב, מנסים מדענים לנקז את הפעילות החשמלית ולהפוך את הלב למקור אנרגיה, כדי שיוכל לשמש להפעלת אביזרים המושתלים בגוף לשיפור בריאותם של חולים.

ביוני 2010 דיווחו חוקרים אמריקאים מהמכון הטכנולוגי במדינת ג'ורג'יה כי פיתחו גנרטור ננסי המאפשר לנקז את האנרגיה שמפיקות התכווצויות הלב ולייצר ממנה חשמל. הגנרטור הננסי עשוי אבץ חמצני, אורכו 200 עד 300 מיקרון, ושני קצותיו צופו במתכת. הוא פותח בתנאי מעבדה בחום המגיע ל-600 מעלות צלסיוס, ונוסה בהצלחה בחולדות. החוקרים טוענים כי הגנרטור יוכל לשמש מקור אנרגיה עתידי לאביזרים מושתלים בגוף, למשל עבור אמצעים לניטור לחץ הדם ורמת הסוכר בדם וכן לאביזרים עתידיים שיוכלו לזהות סממנים להתפתחות גידולים סרטניים.

כיווץ הלב הטבעי נוצר מגירוי עצבי לקוצב הטבעי של הלב, הממוקם בעליה הימנית. דופק הלב הוא ביטוי להתכווצות הלב, ולאדם נורמאלי נמנים בממוצע 60 עד 100 פעימות לב לדקה, בתנודות המותאמות לדרישות הגוף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ