עובדי "ביקור חולים" מנעו כניסת יולדות

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

אחיות ועובדי המינהל בבית החולים "ביקור חולים" חסמו מאתמול בבוקר כניסת יולדות חדשות למחלקת היולדות. צעד זה מצטרף לפעולות ההשבתה שבהן נוקטים עובדי בית החולים מאז אתמול לפנות בוקר. בשעת בוקר מוקדמת הציבו העובדים שרשרת ונעלו את דלת הכניסה לחדר המיון יולדות. בהמשך, משהובהר כי הדבר אסור על פי נוהלי משרד הבריאות, הורדה השרשרת ובמקומה הוצב ספסל שעליו התיישבו העובדים ומנעו כניסת יולדות לבית החולים. בכך הובילו העובדים אתמול להשבתת אגף היולדות הנחשב לאחד העמוסים במדינה, והיה האגף היחיד שפעל עד השבוע במתכונת מלאה בבית החולים.

בביקור חולים 225 אחיות, 125 אנשי צוות פרא רפואיים ו-180 עובדי מנהל ומשק המשביתים את עבודתם במחאה על שטרם קיבלו את משכורות חודש ספטמבר במלואן. 120 הרופאים המועסקים בבית החולים עדיין עובדים, אולם ביום רביעי שעבר הכריזו על סכסוך עבודה, באמצעות ההסתדרות הרפואית, ותוך שבוע מאיימים אף הם להשבית את פעילותם. אתמול אחר הצהריים התקיים דיון בבית הדין האזורי לעבודה בבקשת הנהלת ביקור חולים להוציא צווי מניעה נגד העובדים השובתים, על פי פקודת בריאות העם. בתום הדיון טרם נתקבלה החלטה בנושא, והעובדים שבו לבית החולים והמשיכו בחסימת הכניסה למחלקת היולדות.

ראש שדולת הבריאות של הכנסת, ח"כ ד"ר רחל אדטו, ביקרה אתמול בביקור חולים ונפגשה עם מנהלו ועובדיו. אדטו אמרה כי "בית החולים עומד בפני סגירה סופית, ואחראים לה בין היתר ניהול כושל במשך שנים ומשחק דו-פרצופי בין משרדי האוצר והבריאות. חלק משמעותי של העובדים עומדים למצוא עצמם תוך זמן קצר מובטלים". אדטו קראה לאוצר למצוא פתרון לתשלום משכורות העובדים. בתוך כך נמשך המשא ומתן על העברת ניהול ביקור חולים למרכז הרפואי שערי צדק שבירושלים.

אגף הרפואה של משרד הבריאות ביצע אתמול ביקורת בביקור חולים כדי לוודא כי המאושפזים המטופלים במקום עדיין זוכים לקבל טיפול. במשרד הבהירו כי הטיפול באלו ששוהים בבית החולים ניתן כסדרו. במשרד כבר נערכו בימים האחרונים לסגירה מדורגת של ביקור חולים. בין השאר הוכנה תוכנית להעברתם של 13 פגים מאושפזים למוסדות חלופיים וכן להעברתם של 14 חולים סיעודיים שבמחלקות פנימיות למוסד במעלה אדומים. עד כה טרם החלה העברת מאושפזים מבית החולים.

ביקור חולים פועל כמה ימים במתכונת מצומצמת ביותר בעקבות משבר פיננסי שאליו נקלע. לפני כשבועיים החל לעבוד במתכונת שבת, ומאז המרפאות והמחלקות לאשפוז יום אינן עובדות. ביום שלישי שעבר סגר משרד הבריאות את חדר המיון. האספה הכללית שעומדת בראש ביקור חולים מינתה אתמול ממלא מקום מנכ"ל המוסד, נמרוד צח, באישור משרד הבריאות, כדי למצוא פתרון להמשך תפקוד בית החולים במצב שנוצר.

מביקור חולים נמסר כי "בתקופה האחרונה הובהר לוועדי העובדים כי חייבים להתחיל במשא ומתן על תוכנית הבראה מוסכמת, הכוללת למרבה הצער גם קיצוצים, אולם תגובת הוועדים שללה חד-משמעית משא ומתן על קיצוצים. לאור ההתרחשויות פנתה ההנהלה לבית הדין לעבודה להוצאת צווי מניעה, מאחר שהמצב הוא סכנה ממשית לבריאות המטופלים. ההנהלה פועלת בכפוף להנחיות משרד הבריאות בנושא. ההנהלה ערה למצוקת העובדים וכואבת את כאבם המוצדק ותמשיך לעשות ככל יכולתה על מנת לדאוג לפתרון מהיר למשבר".

תגובות