הפירות והירקות המזוהמים ביותר: ענבים, סלרי ותפוחים

סקר של "אדם טבע ודין" מגלה 105 סוגי חומרי הדברה בפירות וירקות: שליש מהם נאסרו לשימוש באירופה ו-20 מהם עלולים לפגוע בהתפתחות ילדים

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

ענבים, סלרי ותפוחי עץ הם הפירות והירקות המזוהמים ביותר בחומרי הדברה בישראל, כך על פי סקר שערכה עמותת “אדם טבע ודין”, המפרט את 15 הפירות והירקות המזוהמים ביותר. בסך הכל התגלו בפירות ובירקות כ-105 סוגים שונים של חומרי הדברה. שליש מהם נאסרו לשימוש באירופה. כמעט 20 מהם שייכים לקבוצות חומרים שהחשיפה אליהם יכולה לפגוע במערכת העצבים או בהתפתחות הקוגניטיבית של ילדים. 15 מהם חשודים כמסרטנים. 


מנגד, התגלו בבדיקה לא מעט תוצרים חקלאיים נקיים משאריות חומרי הדברה. הבולטים שבהם הם פסיפלורה, אבוקדו, נבטים, בטטה ובצל, שנמצא בהם אחוז אפסי של בדיקות עם חריגות מהמותר. 


כדי להפחית את החשיפה למוצרים מזוהמים, בארגון ממליצים לשטוף את הפירות והירקות, לצרוך מוצרים אורגניים ובמידת האפשר לגדל לבד עשבי תבלין.


הסקר נערך בהשראת רשימת “תריסר המלוכלכים” שמפרסם הארגון האמריקאי ENVIRONMENT WORKING GROUP – הכוללת את הפירות והירקות המזוהמים ביותר בחומרי הדברה. הוא נשען על נתוני משרדי הבריאות והחקלאות ומתייחס לשנים 2011-2005. נתוניו כוללים את סוגי חומרי ההדברה שנמצאו, ריכוזם בכל מוצר, ומספר הדגימות שבהן נמצאו ריכוזים החורגים מהמותר. הוא נערך על ידי שרית כספי-אוריון מהמחלקה המדעית בעמותה ועיקריו יוצגו בשבוע הבא בכינוס על צדק סביבתי בבאר שבע.


מידת הזיהום בסקר נקבעה באופן שונה מהאופן שבו נערכת הבדיקה במשרדי הממשלה. הבדיקה הממשלתית מתמקדת בשאלה אם במוצר מסוים התגלה חומר הדברה ספציפי בריכוז גבוה מהמותר. שארית של חומר הדברה מתחת לריכוז המרבי אמורה להבטיח שאין סיכון בריאותי. לטענת הארגון, אין די במדד של חריגה מריכוז מותר של חומר מסוים, שכן מדד זה אינו מתייחס לחשיפה המצטברת של כמה חומרים או לקיומם של חומרים נוספים להם עלולה להיות השפעה בריאותית. לפיכך, בסקר זה חושב ריכוז כלל שאריות חומרי ההדברה במוצר מסוים, בנוסף ל”מקדם הרעילות” - מדד המחשב את מידת הרעילות של מנת חומר הדברה. 


את רשימת המזוהמים מובילים הענבים שבהם נמצאו שאריות מ-22 חומרי הדברה. אחריהם מופיע סלרי, שבו נמצאו שאריות של 35 חומרים, ואחר כך נמצאים תפוחי עץ, שבהם נמצאו שאריות של יותר מעשרה חומרים. במקום הרביעי נמצאים פירות ההדר, שהוגדרו מזוהמים בגלל קליפתם המזוהמת – זאת על אף שהיא מונעת חדירת חלק מהחומרים ולכן החשיפה לחומרי הדברה עשויה להיות פחותה. עם זאת, כיום נעשה שימוש בחומר הדברה שהוא ככל הנראה מסרטן וחודר מבעד לקליפת הפרי. 


את המקום החמישי ברשימה תופס הסלק. אחת הסיבות המרכזיות לכך היא שנמצאו בו שאריות החומר אנדוסולפן שפוגע במערכת ההורמונלית. חומר זה נאסר באחרונה לשימוש גם בישראל אבל נמצא בבדיקות שהתייחסו לחמש השנים האחרונות. שישה מתוך עשרת הגידולים שבהם התגלו רמות חריגה גבוהות הם עשבי תבלין. ב-86% מדגימות של שמיר התגלו חריגות ובשיעור דומה בעלי מנגולד ונענע.


על אף שהנתונים מתייחסים רק לפירות ולירקות, בעמותה חוששים שקיימת בעיה גם במוצרי מזון נוספים. כך למשל, ב-75% מהבדיקות שנעשו בקמח נמצאו שאריות חומרי הדברה אורגנו-זרחניים. באחרונה פרסם משרד הבריאות מחקר שלפיו ביותר מ-90 אחוזים מדגימות שתן של מאות בני אדם נמצאו שאריות של חומרים אורגנו-זרחניים.


ב”אדם טבע ודין” אומרים שעל משרד החקלאות לדאוג להקמת בסיס נתונים ממוחשב הכולל נתונים מדויקים על ריכוזי חומרי הדברה. “יש לפעול בדחיפות להפחתת החשיפה של הציבור לחומרי הדברה”, אמר אתמול עורך הדין עמית ברכה, מנכ”ל העמותה. הממצאים מתפרסמים רק שבוע לאחר סקר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בנושא שימוש בחומרי הדברה בישראל. על פי סקר זה, היקף השימוש בחומרי הדברה הוא הגבוה בין מדינות OECD. באחרונה הודיע משרד החקלאות שבתוך שנתיים ייאסר השימוש בחומרי הדברה אורגנו-זרחניים. 


ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: “העמותה קיבלה את הנתונים שביקשה. המשרד עוסק בפיתוח תוכנה חדשה למעבדות השירותים להגנת הצומח, המעבדת את כל הנתונים על מנת לפרסם מידע רחב יותר. גם במקומות אחרים בעולם לא מפרסמים תוצאות פרטניות”. 


ממשרד הבריאות נמסר: “העמותה פנתה לקבלת מידע והוא נמסר לה על פי מגבלות החוק. בימים הקרובים יפרסם משרד הבריאות דו”ח מפורט על נתוני שאריות חומרי הדברה בבדיקות המתבצעות על ידו, כולל ניתוח סיכונים מפורט לידיעת הציבור”.


לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ