מחקר: התמותה ממחלות שניתן לטפל בהן גבוהה יותר בפריפריה

שיעור התמותה של גברים בדרום גבוה ב-26% לעומת מחוז ת"א; תמותת נשים גבוהה ב-19% במחוז דרום לעומת מחוז תל אביב

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

מחקר של משרד הבריאות מצביע על פערים נוספים בתחום הבריאות בין תושבי מרכז הארץ והפריפריה. הממצאים מצביעים על קיום פער, לרעת הפריפריה, בשיעור תמותת ישראלים עד גיל 75 ממחלות הניתנות לטיפול רפואי.

במחקר, שהתפרסם בכתב העת הישראלי לחקר מדיניות בריאות (IJHPR) של המכון הלאומי לחקר ומדיניות בריאות, נבחנו שיעורי התמותה ממחלות בנות-טיפול בקרב ישראלים עד גיל 75 בעשור האחרון, בהן סרטן השד, המעי הגס, העור ולוקמיה, מחלות לב ושבץ מוחי, ומחלות זיהומיות כמו שפעת, ומחלות כליה ומערכת המין ודרכי השתן.

שיעורי התמותה בשנים 2009-2007 מצביע על פערים מדאיגים לרעת הפריפריה: בקרב גברים במחוז דרום דווח על שיעור תמותה של 89.8 למאה אלף, הגבוה ב-26% בהשוואה למחוז תל אביב (70.8) וגבוה ב-11% בהשוואה לשיעור הארצי (76.3). בקרב נשים דווח על שיעור תמותה של 74.6 למאה אלף, הגבוה ב-19% בהשוואה למחוז תל אביב (62.4) וגבוה ב-14% בהשוואה לשיעור הארצי (66.6). במחוז צפון נרשמו שיעורים נמוכים יותר בהשוואה לדרום, אך עדיין גבוהים מאשר במרכז (86.8 בקרב גברים, 72.9 אצל נשים).

החוקרות נחמה גולדברג וציונה חקלאי, מהאגף לשירותי מידע ומחשוב במשרד הבריאות, אומרות שהפערים הנצפים בין מרכז ופריפריה משתלבים בפערים אחרים המוכרים כבר למערכת הבריאות כמו שיעורים נמוכים של מיטות אשפוז לחולים במחוזות דרום (1.38 לאלף תושבים) וצפון (1.48 לאלף), בהשוואה למחוזות ירושלים (2.23 לאלף), תל אביב (2.5 לאלף) וחיפה (2.62 לאלף) בנוסף ישנם שיעורים נמוכים של רופאים המועסקים במחוזות צפון (1.6 רופאים לאלף תושבים) ודרום (2.2 לאלף), בהשוואה למחוזות ירושלים ומרכז (3.8 לאלף), חיפה (4.3 לאלף) ותל אביב (5.2 לאלף).

אולם החוקרים מציינים שבמחוז חיפה, שם דווקא נרשם שיעור גבוה של מיטות אשפוז ורופאים מועסקים בהשוואה לשאר הארץ, עדיין נצפים שיעורי תמותה גבוהים בהשוואה למחוזות תל אביב, מרכז וירושלים. נתון זה מצביע על גורם נוסף, מלבד תשתיות רפואיות, המשפיע על שיעורי התמותה ממחלות ביישובי חיפה והקריות.

עוד מצאו החוקרות כי התמותה ממחלות לב וכלי דם במחוזות דרום וירושלים גדולה יותר מאשר ממחלות סרטן, ובפערים גדולים יותר במחוזות צפון וחיפה. בתל אביב והמרכז התמותה ממחלות סרטן גדולה יותר מאשר ממחלות לב וכלי דם.

בהשוואה לנתונים ב-20 מדינות באירופה נמצא, כי שיעורי התמותה ממחלות בישראל דומים לממוצע במדינות המערביות. אך בישראל, עם זאת, יש תמותה רבה יותר ממחלות הקשורות במערכת המין והשתן, המהווה 9% מסך המתים ממחלות בישראל, בהתבסס על נתוני השנים 2007-2009. שיעור זה גבוה פי שלושה ויותר מהשיעור באירופה: פולין (4%), צרפת (3%), גרמניה (3%), הולנד (2%) ובריטניה (1%).

לטענת החוקרות, ממצא זה עשוי להצביע על נוהגים לא בריאים של האוכלוסייה הצעירה בארץ, הגורמים לעלייה בתמותה ממחלות במערכת המין והשתן, ובהם צריכה גבוהה של מלח, מיעוט פעילות גופנית, עישון ושתיית משקאות ממותקים במקום מים.

ככלל, החוקרות מדווחות שבעשור האחרון חלה ירידה בשיעורי התמותה ממחלות בישראל – בשיעור של 31% בקרב גברים ו-28% בקרב נשים. "מדד זה מצביע על הצלחת הטיפול הרפואי בהורדת שיעורי המוות ממחלות הניתנות לטיפול רפואי במשך השנים. אך יש צורך בהמשך שיפור, בקידום וחינוך לבריאות ובטיפול הרפואי בפריפריה", מסכמות החוקרות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ