מעגל חמוץ-מתוק

כיצד אפשר להיחלץ ממעגל הקסמים שבו הסובלים מדיכאון מפתחים סוכרת, וחולים סוכרתיים מפתחים דיכאון?

מריאלה גלאנט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מריאלה גלאנט

סוכרת ודיכאון הם שני מצבים שכיחים באוכלוסייה. אף על פי שהחיבור ביניהם לא עולה לסדר היום לעתים תכופות, דיכאון בדומה להשמנת יתר מגביר משמעותית את הסיכון לסוכרת, ומעלה את הסיכון לסיבוכים למוות כתוצאה מהמחלה. וגם לחלופין, סוכרת מגדילה את הסיכון לסבול מדיכאון.

בהתחשב בכך שהן דיכאון והן סוכרת הם מצבים שכיחים, חשוב לשים דגש מיוחד על השילוב ביניהם כיוון שיחד האפקט שלהם חזק יותר.

מה גורם למה? דיכאון מגביר את הסיכוי לסוכרת. כמה מחקרים שעסקו בתחום, ובעיקרם אנליזה גדולה מ-2004 שכללה למעלה מ-100,000 מטופלים ופורסמה בכתב העת Diabetes Spectrum, הראו כי לאנשים הסובלים מדיכאון סיכון כפול לפתח סוכרת. אך גם אם אדם סובל מסוכרת, דיכאון יגביר את סיכוייו לסבול מסיבוכיה הכוללים רטינופתיה, נפרופתיה, נוירופתיה, התקפי לב ושבץ. עם זאת הסיכוי לכך קטן יחסית מאחר שהסיבוכים תלויים בגורמים נוספים, לרבות שליטה ברמות הסוכר, יתר לחץ דם וכולסטרול גבוה.

השילוב בין דיכאון וסוכרת מגביר את הסיכון למות בטרם עת. מחקר גדול שנערך בארה"ב בשנת 2005 והתפרסם בכתב העת American Journal of Epidemiology עקב אחר אנשים במשך עשר שנים ומצא כי תסמיני דיכאון חמור העלו משמעותית את הסיכון לתמותה בקרב מבוגרים עם סוכרת. כשנלקחו בחשבון נתונים דמוגרפיים, אורח חיים ובריאות המטופלים, בקבוצה הסובלת מדיכאון וסוכרת נראו 54 אחוזי תמותה יותר מאשר בקבוצה של הסוכרתיים ללא דיכאון.

מחקר נוסף שפורסם השנה (2012) בכתב העת Diabetes Care הראה כי קיים סיכון מוגבר כמעט פי שלושה לתמותה בקרב חולים לאחר התקף לב אם הם סובלים גם מסוכרת ודיכאון. זאת בהשוואה לתמותה אצל חולים רק עם סוכרת או רק עם דיכאון. מעבר לכך, מטופלים עם סוכרת ודיכאון נאלצים להתמודד עם תמותה גבוהה משמעותית מסיבות שונות, לא רק בגלל בעיות בלב ובכלי הדם.

למרבה המזל, הטיפול בדיכאון מסייע לצאת ממעגל הקסמים בין שתי המחלות. הוא מסייע בעיכוב התפתחות הסוכרת אצל טרום סוכרתיים, ובקרב סוכרתיים הוא אף מאט את הסיבוכים כתוצאה מהסוכרת. תרופות נגד דיכאון או טיפול התנהגותי לדיכאון יכולים לסייע בהפחתת התנגודת לאינסולין ובשיפור הבקרה על רמות הסוכר בדם, כפי שהראו מחקרים מסוף שנות ה-90, ובהם מחקר שכלל קבוצת בקרה והתפרסם בשנת 2000 בכתב העת Diabetes Care.

המנגנון מאחורי השיפורים הללו עדיין אינו מובן לחלוטין ויש להמשיך לבדוק את הנושא.

אך חשוב להבין כי אדם פחות מדוכא יכול לטפל בעצמו בצורה טובה יותר, לעשות פעילות גופנית עם רצון ומוטיבציה, להקפיד ליטול תרופות בהתאם לצורך ולאמץ הרגלי אכילה טובים ובריאים יותר. חשוב להמשיך את הטיפול בדיכאון גם לאחר שהחולה מרגיש טוב יותר, מאחר שבקרב כ-60% מהסובלים מדיכאון ניתן לראות חזרה של תסמיני הסוכרת, המלווים בדרך כלל בהידרדרות השליטה ברמות הסוכר בדם.

ד"ר מריאלה גלאנט היא אנדוקרינולוגית ומנהלת רפואית במרכז הרפואי DMC לטיפול בסוכרת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ