הטיפה המרה

ניתוחי קיצור קיבה גורמים לשתיית אלכוהול מופרזת

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

שבחים רבים נשמעים לאחרונה בקהילה הרפואית על ניתוחי קיצור קיבה, המומלצים לסובלים מהשמנת יתר, ולאחרונה נמצא כי הם יכולים גם לרפא ממחלת הסוכרת. החודש אף אישר משרד הבריאות את הניתוח למבוגרים עם עודף משקל בינוני (מדד BMI של 30-35 יחידות) הסובלים מסוכרת, יתר לחץ דם ומחלות לב.

אך לצד היתרונות, חוקרים קושרים לאחרונה בין הניתוחים הללו לסיכון מוגבר להתמכרות לאלכוהול. מחקר שהתפרסם ביוני בכתב העת JAMA של התאחדות הרופאים האמריקאית בחן את הרגלי שתיית האלכוהול בקרב 1,945 מטופלים שעברו ניתוחים לקיצור קיבה בעשרה בתי חולים בארה"ב. נמצא כי שיעורי הצריכה המוגזמת של אלכוהול לא השתנו שנה לפני הניתוח (7.6%) ושנה אחריו (7.3%), אולם עלו משמעותית ל-9.6% בשנה השנייה לאחר הניתוח. שתייה מופרזת חושבה על סמך שאלון, בהתאם לכמות המשקאות האלכוהוליים בחודש. שנתיים לאחר הניתוח דיווחו 17% כי שתו 4-2 כוסות משקה אלכוהולי בחודש, בהשוואה ל-14.3% שנה לאחר הניתוח. כמו כן, שנתיים לאחר הניתוח דיווחו 6.9% כי שתו 3-2 משקאות ליום, בהשוואה ל-5.3% שנה לאחר הניתוח, וכן דיווחו 5.1% כי שתו 4 משקאות לשבוע ומעלה, בהשוואה ל-3.1% שנה לאחר הניתוח.

החוקרים האמריקאים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת פיטסבורג מצאו כי הסיכון לשתיית אלכוהול מופרזת בקרב מנותחים שעברו קיצור קיבה היה גבוה בעיקר באלו שהיו מורגלים לשתות אלכוהול עוד טרם הניתוח, וכן היה גבוה פי 2.14 בגברים, פי 2.58 בקרב מעשנים ופי 2.38 בקרב אנשים שהעידו כי צרכו סמים.

לא נמצא קשר בין מצוקה נפשית טרם הניתוח לבין אלכוהוליזם אחריו, אולם נמצא קשר בין התפתחות מצוקה נפשית ודיכאון לאחר הניתוח לבין התפתחות אלכוהוליזם. כמו כן, החוקרים מעריכים כי הניתוח מוביל לירידה ברגישות לאלכוהול, המעלה את הסבירות לשתייה בכמות מופרזת. המחקר נתמך על ידי המכון הלאומי לסוכרת ומחלות עיכול וכליה בארה"ב (NIDDK).

בשנים האחרונות עולה משמעותית מספר העוברים ניתוחי קיצור קיבה בישראל בשיטות רפואיות שונות. לפי נתוני משרד הבריאות, בשנת 2010 נמנו 1,839 שעברו ניתוח באמצעות הכנסת טבעת, 405 שעברו ניתוחי מעקף קיבה באמצעות הקטנת הקיבה ומעקף לחלק מהמעי הדק, ו-1,938 שעברו ניתוחי שרוול קיבה באמצעות יצירת שרוול המקטין את נפח הקיבה מבלי להשפיע על מבנה מערכת העיכול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ