עצם בלתי מזוהה

המדיניות הלאומית בקביעת גילם הכרונולוגי של שוהים בלתי חוקיים אינה עומדת במבחן האתיקה הרפואית ונזנחה ברוב מדינות המערב

אבינעם רכס וגדעון פלוסר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבינעם רכס וגדעון פלוסר

בשנים האחרונות נכנסו לארץ בני אדם רבים המוגדרים כשוהים בלתי חוקיים, ובהם מחפשי עבודה, פליטים ואחרים. חלקם נמצאים במשמורת ומתנהלים נגדם הליכים משפטיים בטענה לשהות בלתי חוקית. רבים מאותם שוהים אינם נושאים כל תיעוד היכול להעיד על גילם הכרונולוגי (הגיל בשנים) - נתון עם משמעות משפטית רבה, אך גם משמעות מוסרית כבדת משקל. גיל העצור קובע את תנאי הכליאה שלו. בגיר יועבר לכלא רגיל וקטין יועבר למשמורת בתנאים קלים יותר ויופרד מפושעים בוגרים.

באמצעות משרד המשפטים קבעה המדינה ב-10.6.2007 "נוהל הערכת גיל ביולוגי של בני נוער וצעירים אגב הליכים משפטיים בנוגע לשהייה שלא כדין בישראל". על פי נוהל זה ניתן לקבוע את גילו הביולוגי של אדם באחת משלוש האפשרויות: בדיקה גופנית של הנבדק על ידי רופא מומחה באנדוקרינולוגיה של ילדים, הערכת צילום רנטגן של כף היד או הערכת מצב התפתחות השיניים בצילום רנטגן אורתופנטוגרמי של מבנה השיניים (משנן).

עוד קובע הנוהל כי הבדיקות תבוצענה רק לאחר קבלת צו בית משפט או צו מ"בית הדין לביקורת משמורת שוהים שלא כדין", וכי בדיקות הרנטגן של כף היד או השיניים תערכנה רק אם לא ניתן לקבוע "ברמת סבירות גבוהה" את הגיל שלא בצילום שכזה. על פי חוק זכויות החולה (תשנ"ו-1996), חובה על פי הנוהל לתת לנבדק לפני הבדיקות מידע בדבר סוגי הבדיקות ומטרתן ולקבל את הסכמתו להיבדק.

בפנייה ללשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית הוצג לפני כמה חודשים מקרה שבו העבירו שוטרים שוהה בלתי חוקי ממתקן כליאה לבית חולים סמוך, בבקשה לבצע צילום רנטגן של כף היד כדי לקבוע את גילו. לבקשה לא צורף צו של בית משפט או בית הדין, לא צורפה "הסכמה מדעת", ולא צורף דו"ח המאשר כי מוצתה קודם לכן וללא הצלחה בדיקה גופנית של אותו שוהה על ידי אנדוקרינולוג של ילדים.

צילום רנטגן של כף היד לקביעת גיל העצמות הוא טכניקה ידועה בשימוש רופאי ילדים ואנדוקרינולוגים לצורך קביעת גיל ביולוגי, מידת התפתחות וסיכויי גדילה של הנבדק. הבדיקה מסתמכת על אטלס גיל העצמות של Greulich, שראה אור בשנת 1959, המבוסס על צילומים שבוצעו בשנות ה-30 במאות ילדים לבנים מאזור העיר קליבלנד שבארה"ב. התצלומים המובאים באטלס אמורים לייצג את ממוצע התפתחות העצמות בגילים השונים. מחברי האטלס מצהירים מלכתחילה כי מדובר בגילו הביולוגי של הנבדק ולא בגילו הכרונולוגי.

כבר במהדורה הראשונה של האטלס נוספה הערת הזהרה כי אין לצפות שהסטנדרט הרנטגני יתאים לקבוצות אחרות. לדברי העורכים, יש שונות רבה בממצאים בין קבוצות אתניות שונות. אין ספק כי ממרחק של כ-80 שנה ובהתחשב בשינויים העצומים שחלו במצב התזונה והבריאות באוכלוסיות השונות, רחוק האטלס מלתת תשובה מדעית מהימנה על גילו הכרונולוגי של הנבדק. בנוסף קיימת סטיית תקן גבוהה גם לגבי האוכלוסייה הנבדקת באטלס: ייתכן שגילו האמיתי של נער שגיל העצמות שלו 17 יהיה 15 וחצי - 18 וחצי.

תנאי מעצר קשים

חוסר דיוק זה נכון שבעתיים ביחס לנערים ונערות שהם שוהים בלתי חוקיים, הבאים לישראל מארצות מוכות רעב כבד וחולי, גורמים העלולים לשנות באופן מובהק את קצב ההתבגרות הביולוגית. אין ספק כי מדובר באמצעי אבחנה בלתי רלוונטי הנטול כל מהימנות מדעית לקביעת גילו הכרונולוגי של קטין. למותר לציין כי חשיפת קטין לקרינה מייננת שיש בה סיכון, קטן ככל שיהיה, ללא כל צורך רפואי, אינה עומדת במבחן האתיקה הרפואית.

חרף כל זאת משרד הפנים ומשטרת ההגירה מסתמכים בלעדית על בדיקת גיל העצמות כדי לקבוע את גילם הכרונולוגי של השוהים הבלתי חוקיים. כתוצאה מכך הועברו לא פעם קטינים, שהבדיקה הראתה לכאורה כי הם בגירים, לבית כלא שבו הם מוחזקים במעצר בתנאים קשים עם בגירים פושעים.

מדינות רבות במערב, העומדות כמו ישראל בפני בעיית הגירה לא חוקית, הפסיקו לחלוטין להשתמש בצילום כף היד כאמצעי לקביעת גיל המהגר, או שהיא נעשית במקביל גם באמצעים נוספים לרבות בדיקות השיניים וראיון פסיכולוגי.

יש לבחון מחדש את המדיניות הלאומית בקביעת גילם הכרונולוגי של השוהים הבלתי חוקיים. כל רופא רשאי להחליט על פי מצפונו אם להסכים לבדיקה זו כל עוד לא שונתה המדיניות הקיימת כיום.

אבינעם רכס הוא פרופ' לנוירולוגיה בבית החולים הדסה ויו"ר הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית. ד"ר גדעון פלוסר הוא מומחה ברדיולוגיה אבחנתית ומנהל היחידה להדמיית השלד במרכז הרפואי תל אביב על שם סוראסקי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ