חוקרים גילו את הסיבה שבגינה הרפס עלול לגרום למוות

החוקרים, ובהם רופא ישראלי, הפכו תאי עור לתאים עובריים וזיהו את החלבון שבהיעדרו נגיף ההרפס גורם לזיהומים ותוצאות קשות נוספות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

חוקרים מרחבי העולם, ובהם חוקר מהמרכז הרפואי שיבא בישראל, הצליחו לזהות את הסיבה שבגינה חלקים באוכלוסייה חשופים לפגיעות קשות כתוצאה מהידבקות בהרפס. החוקרים השתמשו, בין השאר, בתגלית שזכתה בחודש שעבר בפרס הנובל ברפואה ובאמצעותה הפכו תאי עור אנושיים לתאי מוח. במחקר הנוכחי שותפים חוקרים מאוניברסיטאות הארווארד, המכון לחקר הסרטן ‘סלואון קטרינג' ואוניברסיטת רוקפלר בארה"ב וכן חוקרים מצרפת וסעודיה, ודווח עליו בגיליון חודש אוקטובר של כתב העת המדעי "Nature".

עורכי המחקר ניסו להבין מדוע אנשים מסוימים חשופים יותר לפגיעות מוחיות לאחר שנדבקו בהרפס. נגיף ההרפס מסוג 1 (HSV-1), שאינו משפיע במקרים רבים על הנדבקים בו, או גורם לפצעונים קלים על השפתיים, עלול במצבים מסוימים להוביל לפגיעות מוחיות קשות ואף למוות.

במחקר נאספו דגימות מזעריות של תאי עור באמצעות ביופסיות בגודל של מילימטר על מילימטר שנאספו מחולי הרפס בארה"ב. לאחר מכן, תאים אלו הועברו תהליך מעבדתי כדי להפוך לתאי גזע עובריים. התאים הודבקו בנגיף שגרם לארבעה גנים להתבטא לתקופה מוגבלת, באופן שהשיב את המנגנון התאי אחורנית לשלב עוברי. בשלב הבא גודלו התאים העובריים לתאי מוח בתנאים המדמים סביבה תאית מוחית, תוך שימוש בחומרים המכונים "פקטורי גדילה" - חומרים המעודדים גדילה. בסוף התהליך, התאים שנוצרו במעבדה היו תאים ממערכת העצבים המרכזית במוח מסוג "נוירונים".

החוקרים נסמכו על תגלית שתוארה בשנת 2007 על ידי פרופ' ז'אן לורנט קזנובה, חוקר מערכת החיסון מאוניברסיטת רוקפלר בניו יורק, שזיהה מוטציה גנטית מסוימת המכונה TLR3. המוטציה חושפת אנשים מסוימים לפגיעה מוחית קשה של נגיף ההרפס. עם זאת, עד כה לא היה ידוע לקהילה הרפואית מהו המנגנון ההופך את נשאי המוטציה לפגיעים יותר.

במחקר הנוכחי השתמשו החוקרים בטכנולוגיה שזיכתה השנה בפרס נובל את החוקר הבריטי הפרופ' ג'ון גורדון ועמיתו היפאני הפרופ' שינייה ימנאקה. התגלית של השניים היא מהעשור האחרון, ומאפשרת לתאים לעבור "תכנות מחדש" כדי להפוך לתאי גזע עובריים - מצב שממנו באפשרותם להתמיין מחדש ולהפוך לכל תא אחר בגוף.

ד"ר איתי פסח, אתמולצילום: אלון רון

לדברי החוקר הישראלי השותף למחקר, הד"ר איתי פסח, המשמש רופא-חוקר בכיר במחלקה לטיפול נמרץ ילדים בבית החולים ספרא לילדים שבשיבא, "חיפשנו לבדוק תהליכים בתאים מוחיים. מאחר שלא ניתן לצפות בתהליכים במוח החי, אלא רק במוחות של מתים, לשיטה החדשה יש יתרון משמעותי".

לאחר שהפכו תאי העור לתאי מוח, חשפו אותם החוקרים לנגיף ההרפס. עורכי המחקר הבחינו בהבדל באופן שבו התאים מגיבים, בהשוואה לתאי מוח שגודלו באותה השיטה שהופקו מתאי עור של נבדקים בריאים, ששימשו קבוצת ביקורת. התברר כי תאי המוח של החולים הנושאים את המוטציות אינם מסוגלים לייצר "אינטרפרון" - חלבון הנלחם בזיהומים, ולכן חשופים יותר לפגיעה כתוצאה ממגע עם הרפס. "אינטרפרון הוא מתווך חשוב בתהליכי דלקת בגוף, ונמצא בשימוש ברפואה גם כטיפול בסוגים של דלקת הכבד (הפטיטיס - ד"א). מצאנו כי היעדרו מוביל לסיכון מוגבר לפגיעה בתאי המוח", מבהיר פסח.

הטכנולוגיה שבה עשה המחקר שימוש, ההופכת תאים בוגרים לתאי גזע, כבר מאומצת בשנתיים האחרונות במחקר הרפואי של מספר מחלות, ובין השאר שימשה לגידול תאי לב, כבד וכליה, במטרה להתחקות אחר מנגנוני תחלואה. במאי השנה דיווחו חוקרים ישראלים מהטכניון והמרכז הרפואי רמב"ם כי הצליחו לקחת תאי עור מנבדקים, להפוך אותם לתאי גזע עובריים ובהמשך לייצר מהם תאים של שריר הלב. המחקר הנוכחי הוא הראשון שבו משמשת הטכנולוגיה ליצירתם של תאי מוח.

פסח, המשמש חוקר במכון לחקר הסרטן בניהולו של הפרופ' גידי רכבי, ושותף בתוכנית "תלפיות" לטיפוח רופאים-חוקרים צעירים בשיבא, ונוטל חלק ביוזמת המחקר הממשלתית I-CORE לעידוד שיתופי פעולה בין חוקרים ישראלים, מקדם בימים אלה פרויקטים נוספים לפי השיטה שתוארה במחקר. מטרת הפרויקטים היא לאבחן מנגנונים המעוררים תחלואה מוחית בתסמונות מסוימות. "השימוש בטכניקה המתוארת במחקר יוכל לסייע בעתיד להבין את יכולתן של רקמות להתמודד עם זיהומים שונים", הוא אומר.

תגלית הנובל ברפואה השנה העלתה כי בתנאים מסוימים יכולים תאים להזיז את השעון לאחור, ולשוב למצבם ההתחלתי כתאי גזע, וכך להתמיין מחדש ולהפוך לתאים מסוג אחר. אחת הדרכים להחזרת תאים למצבם הראשוני כתאי גזע הוא באמצעות השתלת הגרעין שלהם לתוך תא ביצית של יצורים דו-חיים (amphibia). באחרונה אף פיתחו חוקרים שיטות שבאמצעותן ניתן להוציא מגרעין התא חלבונים מסוימים כדי להקל בתהליך הפיכתו לתא גזע. ימנאקה, שזכה השנה בפרס הנובל ביחד עם גורדון, גילה ב-2006 כי ניתן לקחת תא אנושי בוגר, ובאמצעות שינוי ארבעה גורמים בלבד ניתן להפוך אותו לתא גזע עוברי שיוכל לעבור מחדש התמיינות לכל תא אחר בגוף, באותה שיטה בה נעשה שימוש במחקר הנוכחי.

התגלית מהווה פריצת דרך לטיפולים רפואיים עתידיים לשיקום רקמות פגועות באיברי הגוף תוך שימוש במאגרי של תאים אנושיים זמינים, למשל תאי עור, תאי שומן ואפילו תאי דם הקיימים בגוף בשפע.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ