כשכבר אין טעם לחיים – גם אין ריח

חוקרים גילו כי אנשים שסובלים מדיכאון חמור מתקשים להבחין בין ריחות. על פי המחקר, גם לאחר טיפול מוצלח נגד דיכאון, חוש הריח לא מתאושש

לה מונד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לה מונד

אנשים שסובלים מדיכאון חמור מתקשים להריח ריחות נעימים, כך קובע מחקר שנערך באוניברסיטת העיר טור שבצרפת. "לחולים יש בעיות תפקודיות באזור במוח שקשור להרגשה הנעימה שגורם ריח טוב", מסבירה קתרין בלזונג, מכותבי הנייר שפרסם בשבוע שעבר המוסד הלאומי לבריאות ולמחקר רפואי בצרפת (INSERM).

החוקרים ערכו מבדק ריחות בקרב 18 משתתפים המאושפזים בשל דיכאון חמור. המשתתפים התבקשו לענות למבחן שכלל הרחת ניחוחות נעימים יותר (וניל ושקדים) ונעימים פחות (קיא, גבינה, עובש). כמו כן, נכללו במבחן "קוקטיילים" של ריחות שהורכבו מניחוחות שונים. את תשובותיהם השווה צוות החוקרים לאלה שהתקבלו מ-54 מתנדבים בבריאות טובה.

מבדיקת הממצאים התברר כי הסובלים מדיכאון התקשו להבדיל בין הריחות. הם נאבקו כדי להגדיר את הניחוחות המרכיבים קוקטייל מסוים והיו רגישים פחות לריחות שאמורים להיות נעימים. "במפתיע, החולים הגדירו את הווניל, הקינמון והשקד כריחות לא נעימים", הסבירה בלזונג.

לאחר מבדק הריחות, החלו המשתתפים המאושפזים לקבל טיפול נגד דיכאון שנמשך שישה שבועות. לאחריו שבו וערכו את אותו מבחן. אף על פי שהטיפול הצליח אצל כולם, הפגיעה בחוש הריח נותרה בעינה. "רק ריח אחד הוגדר שוב 'נעים' אצל רוב הנבדקים - השקד". החוקרת מסבירה כי ריח השקד, שהיה במכל דבק המשמש ילדים בגיל הרך, הזכיר לרבים ניחוחות מתקופת הילדות.

נערה מריחה פרח באקוודור. חוקרת: "מבין חמשת החושים, חוש הריח הוא הכי קרוב לרגשות" צילום: ויז'ואל פוטוס / קורביס

כעת תוהים המדענים אם בעיות בחוש הריח הן הדוחפות רבים מהסובלים מדיכאון לשקוע שוב במרה. "אחרי הטיפול בנוגדי דיכאון, רבים צונחים שוב. ייתכן שזה קורה כיוון שהבעיה הקשורה לחוש הריח מוזנחת", אומרת בלזונג, "בעתיד אפשר יהיה לנסות לחנך מחדש את חוש הריח בטיפולים שבהם מתבקש האדם להתרכז ולהבדיל בין ניחוחות".

האוניברסיטה בטור בחרה להתמקד בחוש הריח מפני "שמבין חמשת החושים הוא הכי קרוב לרגשות", הסבירה החוקרת, שהוסיפה כי בקרוב יבחן הצוות את הקשר בין חוש הטעם לדיכאון.

מחקרים שנעשו בעבר בקרב חולים דיכאוניים הראו כי גם חוש הראייה וחוש השמיעה נוטים להתערפל כאשר החולים לא מבחינים בגירויים שאמורים להשפיע באופן חיובי.

לפני שיוכלו להצביע על קשר מובהק בין דיכאון לקהות בחוש הריח, על החוקרים להוכיח כי ההפרעה לא מופיעה בקרב אלה הסובלים מהפרעות פסיכיאטריות ונוירולוגיות אחרות. בימים אלה נערך מחקר דומה בקרב חולי אלצהיימר ובקרב מכורים לאלכוהול. "התוצאות הראשוניות נוטות להראות כי רק אצל חולי דיכאון קיים קשר שכזה", הוסיפה בלזונג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ