אחרי 12 שנה כצמח, החולה תקשר עם רופאיו

סקוט ראוטלי הקנדי נפגע בתאונת דרכים לפני 12 שנים, ומאז לא היה כל שיפור במצבו. אתמול, החל לפתע לתקשר עם סביבתו ואף השיב לשאלה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

סקוט ראוטלי, חולה קנדי מהעיר לונדון שבמחוז אונטריו, נפגע בתאונת דרכים לפני 12 שנים והוגדר צמח (בעגה הרפואית "מצב וגטטיבי"). מאז לא חל כל שיפור במצבו – עד אתמול. באמצעות סריקות מוחיות (שבוצעו במכשיר הדמיה מסוג FMRI, המציג אזורים פעילים במוח) החל לפתע לתקשר עם סביבתו, הצליח להראות סימני מודעות ואף להשיב בשלילה לשאלה אם הוא חש בכאב כשתקשר עם רופאיו באמצעות הסריקות.

בדיווח שהתפרסם בתוכנית "פנורמה" של רשת הטלוויזיה הבריטית BBC אמר הנוירוכירורג, פרופ' אדריאן אוון, שעומד בראש הצוות המטפל בראוטלי, כי "סקוט הצליח להראות שיש לו מוח חושב ומודע. סרקנו אותו מספר פעמים, והפעילות המוחית שתועדה מראה בבירור כי הוא בחר בתשובה מסוימת לשאלה שלנו. אנו מאמינים כי הוא יודע מיהו והיכן הוא נמצא". לדיווח הדרמטי עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת לגבי הטיפול הרפואי המוצע כיום לחולים במצב צמח.

בדצמבר 2010 דווח ב"הארץ" כי בישראל ניסחה הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית הנחיות אתיות לרופאים הנאלצים להתמודד עם דילמה של טיפול רפואי בצמח. לפי נייר העמדה, חולה במצב צמח קבוע אינו יכול לחוות כאב או סבל ויכול להתקיים תקופות ממושכות בהזנה מלאכותית. עוד נקבע כי מאחר שטיפול רפואי אינו מביא תועלת לחולה שכזה, מותר להפסיקו לפי רצונו של החולה, אם ניתן לכך ביטוי קודם, או לבקשת נציגו המוסמך על פי חוק. כן הוחלט כי הפסקת הזנה לחולה במצב צמח תתאפשר באישור נוירולוג, נוסף על הרופא המטפל, ולאחר אישור ועדת האתיקה בבית החולים שבו מאושפז החולה. ואולם ההנחיות לא אושרו במליאת ההסתדרות הרפואית על רקע לחצים פוליטיים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ