פריצת דרך במלחמה בזיהומים חידקיים

בדיקה גנטית לחיידק הביאה לאיתור הנשא שהפיץ אותו, ואפשרה לבלום את התפשטות הזיהום. כעת מקווים שהשיטה תשמש למאבק בזיהומים בבתי חולים

דן אבן
דן אבן

חוקרים בבריטניה הצליחו לעצור התפשטות של חיידק עמיד לאנטיביוטיקה בבית חולים, באמצעות פענוח הקוד הגנטי שלו, ואיתור הנשא שהפיץ את הזיהום. השיטה פורצת הדרך עשויה להפוך בקרוב לפרקטיקה שגרתית במלחמה בזיהומים בבתי חולים, מקווים החוקרים.

החיידק MRSA, העמיד בפני אנטיביוטיקה, התפשט בבית החולים Rosie Hospital, בקיימברידג'. לרוב עובר החיידק מאדם לאדם במגע, או במגע עם חפצים מזוהמים. הוא עלול לגרום לזיהום בעור, ובמקרים קשים לזיהום בדם ואף לתמותה.

בתוך שישה חודשים בשנת 2011 נדבקו בחיידק 12 תינוקות שעברו בדיקות שגרתיות במקום. לאחר חודשיים של הפוגה שבהם לא היו נדבקים חדשים, אותר תינוק נוסף שאושפז בבית החולים ונשא את החיידק. הקוד הגנטי של החיידק שבודד מהתינוק העיד כי מקור הזיהום זהה. בבדיקה נוספת נמצאו עוד 13 תינוקות נשאי החיידק העמיד.

החוקרים מאוניברסיטת קיימברידג' וממכון סנגר למחקר גנטי שבעיר השוו את הקוד הגנטי של חיידקי ה- MRSAשנאספו מהתינוקות שאובחנו כנשאים, והצליחו לייצר אילן יוחסין המצביע על קשר גנטי בין 11 מהמקרים לזן של החיידק המכונה ST2371. בהמשך נבדקו 154 אנשי צוות של בית החולים, ונמצא כי אחד מהם נשא את החיידק מאותו הזן. הוא, ככל הנראה, היה המקור להתפרצות. איש הצוות קיבל טיפול רפואי והורחק זמנית מעבודה עם חולים, צעד שהוביל לבלימת התפשטות הזיהום.

מסקנות המחקר מתפרסמות בכתב העת הרפואי Lancet Infectious Diseases. לפי הדיווח ברשת ה-BBC, זוהי הפעם הראשונה בעולם שבה בדיקה גנטית מהירה מצליחה לזהות מקור לזיהום המתפשט בבית חולים ולהביא לבלימת ההתפשטות. בדיקת הקוד הגנטי של חיידקים הפכה זמינה ביותר בעשור האחרון, לאחר שעלותה צנחה ממיליוני דולרים לכ-80 דולר לבדיקה. גם הזמן הנדרש לקבלת התוצאות צומצם ממספר חודשים לשעות ספורות.

בישראל נהוגות כיום שיטות מגוונות למאבק בחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה. בין השאר, תוכנית חדשה של משרד הבריאות אמורה להביא לצמצום השימוש באנטיביוטיקה בבתי החולים, כדי למנוע את התפתחותם של זני חיידקים עמידים. הוצאת התוכנית לפועל מוטל כעת בספק, על רקע מאבקים בין המומחים למחלות זיהומיות בארץ, כפי שפורסם ב"הארץ".

בניסיון למנוע הדבקה, מקפידים הצוותים הרפואיים על רחצת ידיים לפני כל מגע עם מאושפז; בבתי החולים מקפידים גם על חיטוי הציוד הרפואי, ובידוד חולים שנדבקו בחיידקים עמידים. כמו כן, מערכות המיזוג וסינון האוויר נבדקות ונערכות בהן עבודות תחזוקה באופן שוטף, ומשטחים רגישים כמו מעקות המיטות או מזוזות עוברים ניקוי וחיטוי. בנוסף לכך, עציצים, שהם מקור למזהמים, מורחקים מקרבת חולים עם מערכת חיסונית חלשה.

דו"ח של משרד הבריאות שפורסם בחודש יולי מצביע על עלייה תלולה בחלק מהזיהומים העמידים לאנטיביוטיקה בבתי חולים בארץ. בשנת 2011 חלה עליה של 7.4% בזיהומים מחיידק MRSA, בהשוואה ל-2010.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ