פריצת דרך בחקר מחלות: הושלם מיפוי גנום החזיר

חוקרים גילו כי חזירי בית חולקים מוטציות גנטיות המופיעות בבני אדם חולים. הגילוי מחזק טענה נוספת הנוגעת לתהליכים ההיסטוריים לביות החזירים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים45
דן אבן

חוקרים מדווחים בכתב העת המדעי "Nature" כי הצליחו לפענח את הגנום השלם של חזיר הבית, באמצעות סריקה גנטית שבוצעה בקרב עשרה חזירים מבויתים מאזורים גאוגרפיים שונים ברחבי העולם. בקרב החזירים נמצאו למעלה מ-17 מיליון סמנים גנטיים שונים. בחזירים ממוצא אסייתי אובחן מספר סמנים גבוה יותר (11,472,192) בהשוואה לחזירים מאירופה (6,407,224), ורק 2.2 מיליון סמנים גנטיים היו משותפים לשני הזנים הללו.

הצוות הבינלאומי, שכלל 136 חוקרים, מדווח כי התגלית הובילה להבנה כי חזירי בית (sus scrofa domesticus) חולקים 112 מוטציות גנטיות המופיעות גם בבני אדם חולים, ויוחסו למחלות דוגמת השמנת יתר, סוכרת, פרקינסון, אלצהיימר ודיסלקציה. אחד החוקרים, ראש המחלקה לגנטיקה של בעלי חיים במכון הלאומי לחקר החקלאות בצרפת, דניס מילן, אמר כי התגלית מסייעת "ללמוד איך הגנים שנמצאו יוצרים קשר עם גנים אחרים כדי לגרום למחלות השונות, כמו השמנת יתר וסוכרת".

חזירים משמשים כבר כיום למחקר רפואי, בהיותם דומים אנטומית לבני אדם, ושסתומי לב של חזירים אף משמשים להשתלות בחולי לב. בישראל בוצעו בשנת 2011 ניסויים ב-1,020 חזירים. ממצאי סריקת הגנום של החזיר וזיהוי נקודות ההשקה לגנום האנושי יאפשרו להשתמש בחזירים גם במחקרים רפואיים העוסקים בתחום הגנטיקה ומחלות גנטיות.

חזירים ובעליהם בתערוכה בבריטניה. לחזיר הבית ולאדם אב קדמון משותףצילום: דיוויד מרט

על פי הדיווחים, לתגלית גם תרומה לחובבי בשר החזיר, שכן יתאפשר באמצעותה להבין טוב יותר את הגנים האחראים לתכונות שונות של בשר החזיר, וכך לעודד באמצעות השבחה גנטית את הולדתם של חזירים עתירי בשר, רזים בשומן ונטולי מחלות. החוקרים כבר מדווחים כי הצליחו לייצר בדיקה המסוגלת לזהות חזירים שלהם נטייה גנטית מוגברת להשמין במהירות, לשרוד לאורך זמן ולהוליד צאצאים רבים.

לפרויקט הגנום של החזיר, שהושווה לגנום של עשרה יונקים (בין השאר בן אדם, עכבר, כלב, סוס ופרה), מיוחס גם זיהוי של הבדלים גנטיים ברורים בין חזירים אירופאים ואסייתיים, שהופרדו אחד מהאחר עוד בעידן הקרח, לפני 0.8 עד 1.6 מיליון שנים. לחזיר הבית ולאדם, אגב, אב קדמון משותף המתואר במחקר בתקופה שלפני 79 עד 97 מיליון שנה. חזיר הבית התפתח לראשונה בדרום מזרח אסיה, והיגר דרך היבשת האסייתית למדינות אירופה. הגילוי מחזק טענה מדעית לפיה חזירים בויתו באופן עצמאי באירופה ובאסיה, בתהליכים היסטוריים שונים.

החוקרים אף הבינו באמצעות הגילויים החדשים מדוע לחזירים חוש ריח חזק, אך חוש טעם חלקי ביחס ליונקים אחרים: הם זיהו מספר גדול יותר של גנים האחראים על חוש ריח בגנום החזיר בהשוואה לגנום האנושי, ממצא המצביע על חשיבותו של חוש הריח לאורח החיים של החזיר המבוית. כמו כן, בגנום החזיר זוהו פחות גנים המקודדים קולטנים לטעם מר, מה שמעיד על יכולתם לאכול אוכל מר ומלוח במיוחד, שהחך האנושי יתקשה מאוד לסבול.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ