הסיבות להרעלה מתרופות: דמיון בין אריזות ומינון שגוי

לפי דו"ח ראשון מסוגו שערך משרד הבריאות ושבחן 1,381 מקרים של נטילה ביתית של תרופות, עיקר הטעויות קשורות במשככי כאבים ואנטיביוטיקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דו"ח חדש של המרכז הארצי למידע על הרעלות של משרד הבריאות בוחן את הטעויות הנוגעות לנטילת תרופות והמובילות להרעלות. הניתוח מתבסס על 1,381 מקרי הרעלות מתרופות - כולם אירעו בחודשים אוגוסט-דצמבר 2008 והחלו בנטילת תרופות במסגרת הביתית (שלא במוסדות רפואיים) - שדווחו למרכז הארצי על ידי בתי חולים וקופות חולים ברחבי הארץ, אליהם הגיעו הסובלים מההרעלה בשלב מאוחר יותר.

ניתוח הממצאים מעלה כי עיקר הטעויות בנטילת תרופות המובילות להרעלה, נעשה מתוך בלבול בין תכשיר אחד לאחר בגלל דמיון בין האריזות (31.4%), על רקע אי הבנה של ההוראות המצורפות (28%), בשל בעיות זיכרון לגבי מינון התרופה הנדרש (22.5%) ומפאת תקלות בהכנת התרופה ובמדידת המינון המומלץ (7.5%).

הטעות לרוב באה לידי ביטוי במינון שגוי (34.5%), תרופה שגויה (30.1%), מנה מיותרת כליל מתרופה (22.4%), טעות בתזמון נטילת התרופה (5.1%), באופן אחסונה (3.9%) או באופן נטילתה (2.1%). הטעויות מיוחסות בעיקר לתרופות המיוצרות בתמיסה לבליעה (43.3%), בטבליה/קפסולה (39.3%), בטיפות (7.7%) או בנר רקטאלי (6.4%).

רוב ההרעלות כתוצאה מנטילת תרופות בבית קשורות למשככי כאבים למיניהם (27.4%), המכילים את החומרים הפעילים פרצטמול (11.9%) ואיבופרופן (10.4%). בהמשך מדורגים בדו"ח בסדר יורד תרופות אנטיביוטיות (12.2%), מחציתן מסוג פניצילין (5.9%). עוד מופיעים ויטמינים (7.2%) ובייחוד ויטמין די (6.4%), וכן טיפות אף ואוזניים (7%), תכשירי צינון ושיעול (6.4%), תכשירים עוריים (4.7%) ותרופות לטיפול במחלות לב (4.1%).

רוב מקרי ההרעלות תועדו בקרב ילדים מתחת לגיל שש (58.9%), ומבוגרים מעל גיל 18 היוו כרבע מהמקרים (28.7%). מרבית ההרעלות המדווחות בישראל כתוצאה מנטילה שגויה של תרופות קלות וחולפות, אולם תועדו גם הרעלות חמורות. בין השאר, דווח על 39 מקרים של סימני הרעלה במערכת העצבים, שבאו לידי ביטוי בעיקר בישנוניות (18 מקרים), כאבי ראש (4), סחרחורות (4), אפתיה (3) ורעד (2); 30 מקרים של סיבוכים במערכת העיכול, לרבות הקאות (11), כאבי בטן (10) ובחילות (6); 17 מקרים של הפרעות בעיניים, לרבות גירויים (14) ודמעות (2); 14 מקרים של הפרעות לבביות; שישה מקרים של הפרעות בדרכי הנשימה; וכן תשעה מקרים של אי-שקט ושמונה מקרים של חולשה. ב-6.3% מהמקרים נזקק האדם לפינוי לחדר מיון בעקבות ההרעלה.

במקרה אחד תועד ילד בן עשר שקיבל בטעות משכך כאבים חזק מסוג טרמדול (Tramadol), ופיתח דיכוי נשימה ואובדן הכרה זמני. לא תועדו בדו"ח מקרי תמותה כתוצאה משימוש שגוי בתרופות בבית.

מחברי הדו"ח - הד"ר אופיר לבון, הד"ר עדי בן-זאב והפרופסור ידידיה בנטור- ממליצים על צעדים לצמצום ההרעלות מנטילת תרופות, לרבות באמצעות שיפור אריזות התרופות, סימון מיוחד של תרופות מסוכנות והדרכה הולמת למטופל על ידי הרופא או הרוקח. "אריזה וסימון ראויים יבטיחו במידה רבה מתן נכון של תרופה", מבהירים החוקרים, "קיימים פערים ותקלות בתרופות רבות, כגון כיתוב לא ברור, בחירת צבעים לא מוצלחת (של חברת התרופות) והיעדר שימוש במרכיבים לשיפור זיהוי התרופה".

הצורך בסימון התרופות על גבי האריזה באמצעות כיתוב בולט וצבעים נוגדים אף מתחדד, קובעים החוקרים, מאחר שמתברר כי רבות מהטעויות בנטילת תרופות המתועדות בדו"ח אירעו בשעות הלילה. בין השאר, ממליצים החוקרים להשתמש בעלונים המצורפים לתרופות בשפה פשוטה, להימנע מז'רגון מקצועי ולהשתמש באיורים, שהוכחו כתורמים להבנה מוגברת בקרב נוטלי התרופה.

דו"ח זה הוא הראשון המפרט את מאפייני ההרעלות כתוצאה מנטילה ביתית של תרופות בישראל. ממצאיו מתפרסמים החודש בביטאון הרוקחות PharmaLine. הממצאים נסמכים על דיווחים למרכז הארצי למידע על הרעלות, המרכז נתונים מכלל המוסדות הרפואיים בישראל, אולם הדיווח למרכז כיום אינו מחייב ומבוצע על בסיס התנדבותי בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ