יקיצה מורבידית |

הגן שמנבא את שעת המוות

מחקר חדש קובע כי הגנטיקה משפיעה על הרגלי השינה ושעות היקיצה, וכי השעון הביולוגי יכול גם להעיד על השעה בה יגיעו חייו של אדם לקיצם

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

אם אתם משכימי קום או שמא מתקשים לקום בבוקר, הכל כתוב בגנים. כך מציע מחקר חדש, שזיהה גן בעל השפעה על הרגלי השינה, ולדברי החוקרים - אף על שעת המוות. הזיהוי החדש עשוי לסייע בטיפול בהפרעות שינה ובמחלות שונות, וכן בהתאמת עבודה ולימודים להרגלי השינה הביולוגיים של אנשים שונים.

השעון הביולוגי של הגוף, שקובע את הרגלי השינה, נתון להשפעות סביבתיות רבות, בהן שעות האור והחשיכה, ואולם לפי המחקר, הוא מושפע גם ממרכיבים גנטיים. החוקרים מהמרכז הרפואי בית ישראל דיקונס ומאוניברסיטאות הארוורד וטורונטו הצליבו מידע רפואי מלפני 15 שנים על הרגלי השינה של 537 נבדקים בני 65, עם תיעוד מדויק של שעת מותם של מי מהם שמתו מאז.

נתוני הרגלי השינה נאספו בשעתו באוניברסיטת Rush בשיקגו באמצעות מכשיר המכונה אקטיגרף העוקב אחר תנועות גפיים ביום ובלילה ומתעד את מחזורי השינה והערות. במקביל נלקחו ממצאים גנטיים מהנבדקים. בנוסף, מאחר והנבדקים תרמו את מוחם למדע, היה בידי החוקרים תיעוד מדויק של שעת המוות של מי מהם שמתו. לאלו צורף מידע על הרגלי השינה ומידע גנטי בקרב 38 אנשים ממוצא אירופי, שנאסף במחקר מהעשור האחרון.

הממצאים, שהתפרסמו בכתב העת הרפואי Annals of Neurology של איגוד הנוירולוגים האמריקאי, מעידים על קיומו של סמן גנטי המכונה rs7221412 הסמוך לגן בשם PER1, המשפיע על מחזור השינה והערות. לנבדקים עם ביטוי גנטי מסוים של הסמן, המכונה A-A (שהיוו 36% מהנבדקים) היתה נטייה להשכים קום, ולהתעורר שעה אחת בממוצע לפני אלו שביטויים הגנטי סומן באותיות G-G (שהיוו 16% מהנבדקים). ביטוי נוסף, שסומן באותיות A-G, היה של נבדקים שהתעוררו בין נשאי שני הסמנים האחרים (48%).

ההבדל המהותי ביותר בין הקבוצות אובחן דווקא באשר לשעת מותם של מי מהם שמתו לאורך השנים. נשאי הסמנים הגנטיים A-A ו-A-G נמצאו בסיכויים גבוהים יותר למות ממש לפני השעה 11:00 בבוקר, לעומת נשאי הסמן G-G, שנטו למות 7 שעות מאוחר יותר בממוצע, לפני השעה 18:00 בערב. להערכת החוקרים, ככל שאנשים מתקרבים אל מותם, כך הולכות ונעלמות המחויבויות החברתיות שמשפיעות על שעות השינה והערות, וכך למעשה הם מתכנסים למצבם הטבעי.

למחקר השלכות רבות, כאשר בדיקה לבירור הסמן הגנטי שנושא האדם עשויה להעיד על הרגלי השינה והעירות הביולוגיים שלו, ובכך לסייע להתאים שעות לימודים ועבודה שונות, כדי לשפר את יעילותם. מנקודת מבט רפואית, לתגלית השלכות אפשריות למחקר עתידי אודות השפעות התמונה הגנטית המשיקה לשעון הביולוגי על מחלות שונות כגון סרטן, שבץ מוחי ואפילפסיה. מחקרים קודמים כבר הראו כי שעות המוות ממחלות כגון התקפי לב ושבץ מוחי משתנות לאורך היום, עם שיאים בשעות הבוקר ואחר הצהריים.

ברפואה מוכרות הפרעות בתזמון השינה, המתבטאות בשיבושים בין שעון השינה הפנימי בגוף, ובין השעון החיצוני המכתיב את קצב החיים בימינו. בין השאר מוכרת הפרעת השעון הדחוי, כשהשינה נדחית לשעות הלילה המאוחרות, שנקשרה בעבר גם להפרעות למידה, קשב וריכוז. מחקרים בעבר מצאו כי 26% מהילדים בגילאי הגן סובלים מהפרעות שונות בתזמון השינה, וכך גם 7% מהמתבגרים ו-4% מהבוגרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ