האחיות מתריעות: נשבש את הפעילות ביום שני

בהסתדרות האחיות מתלוננים על כך שעדיין לא נחתם הסכם שכר, למרות הבטחת המדינה לעשות זאת. לטענת האחיות, "מדובר במצב חירום לאומי"

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

הסתדרות האחיות הודיעה היום (שלישי) על תחילתה של מחאה על כך כי לא נחתם עימה הסכם שכר, בהתאם להתחייבות של המדינה מחודש מארס. האחיות הודיעו כי ביום שני יפתחו בשביתה וישבשו את הפעילות במערכת הבריאות.

בהתאם להנחיות השביתה שיופצו מחר לאחיות בשטח, מחלקות האשפוז בבתי החולים יפעלו במתכונת לילה לאורך כל היום, אחיות הקהילה של קופת חולים כללית ישבתו, וכן ישבתו אחיות בריאות הציבור בטיפות החלב ובבתי הספר. בשביתה יכללו בתי החולים הממשלתיים, אלו שבבעלות קופת חולים כללית וכן הדסה ושערי צדק בירושלים. הסתדרות האחיות הודיעה כי לא תשבש את הפעילות בבתי החולים הפסיכיאטריים והגריאטריים מתוך התחשבות באוכלוסיית המאושפזים במצוקה.

"המחסור החמור באחיות והעומסים הכבדים במחלקות ובמסדרונות מסכנים את חיי החולים", התריעה יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, "הגענו לקצה גבול היכולת, ולא ניתן שהחולים במסדרונות והמחסור באחיות יחכו עוד". לדבריה, "על האוצר לעמוד בהסכם להחרגת שכר האחיות והפיכתן למקצוע בעדיפות לאומית. ישראל זקוקה לאחיות ועכשיו".

שביתה של אחיות בבית החולים ברזילאי בפברואר האחרוןצילום: אילן אסייג

אמש התפוצץ המשא ומתן בין הסתדרות האחיות לאוצר על הסכם קיבוצי חדש החל מינואר 2013, זאת לאחר שהצדדים נכנסו למשא ומתן רק בתחילת נובמבר, בעיכוב של חודשיים מהמועד שנקבע בחודש מארס, בתום מחאת האחיות הקודמת בעקבות העומסים בבתי החולים. לטענת הסתדרות האחיות, באוצר ביקשו לעכב את המשא ומתן בעקבות ההחלטה על בחירות, ובתגובה הכריזו האחיות על סכסוך עבודה.

לדברי כהן, "מדובר במצב חירום לאומי. במשך שנים האוצר לא מקצה משאבים לשיפור משמעותי של תנאי השכר והעבודה של האחיות ובכך הוא הוביל את מערך האחיות בישראל לסף קריסה. אנחנו מפסיקות להיות פרייריות, הסכמים יש לכבד, ולא יכול להיות שישחקו בנו. מתוך אחריות לא יצאנו למאבק במקביל לרופאים, כדי לא ליצור קטסטרופה. אנחנו לא רוצים מאבק ארוך כמו הרופאים, ומקווים לסיים את המשא ומתן במהירות כדי למנוע את השביתה".

מהאוצר נמסר בתגובה כי "האחיות מחויבות בהסכם קיבוצי עד ינואר 2013. כל פעולה בעת הזו מהווה הפרה חמורה של ההסכם. אנו נמצאים בדיונים מול הסתדרות האחיות, שמנצלת באופן ציני את תקופת הבחירות. אנו קוראים לאחיות להימנע מנקיטת פעולות שיפגעו בציבור החולים בישראל ולאפשר ניהול מגעים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ