דן אבן
דן אבן

דו"ח של משרד הבריאות מצביע על שיעורים חריגים של זיהומים בניתוחים לתיקון שברים בצוואר הירך, מהניתוחים השכיחים יותר בבתי החולים, המבוצעים לפי הערכות ב-5,000 ישראלים מדי שנה. הדו"ח, שהוכן במחלקה לחקר שירותי הרפואה והאגף להבטחת איכות במשרד, אסף נתונים על 2,877 ניתוחים בין השנים 2007 ל-2009.

בדיקה מעמיקה, שממצאיה הוצגו החודש העלתה כי 6.3% מהמנותחים מפתחים זיהום באזור הניתוח, שיעור גבוה בהשוואה לזה המדווח במדינות המערב, למשל בבריטניה עם 1.62%. החוקרים מצאו גם כי עיכוב בניתוח העלה את הסיכון לזיהומים ולתמותה. לדברי הד"ר ענת עקה-זוהר, מנהלת האגף במשרד הבריאות וראש צוות החוקרים, ההסבר להבדלים נובע "ממדידה קפדנית שנעשית בארץ לבירור שיעור הזיהומים, תוך פתיחת גיליונות רפואיים, בהבדל מהמידע שנאסף במדינות המערב ממאגרי מידע ממוחשבים".

בדו"ח הנוכחי נמצא גם שיעור תמותה גבוה של 15.8%, שנה לאחר ניתוחים לתיקון שבר בצוואר הירך, אולם מעל למחצית מהמנותחים הם מעל גיל 82. כן, בהשוואה לאירופה שיעורי התמותה בארץ נמוכים: כעבור שלושה חודשים מהניתוח מתו בישראל 13.1% מהמנותחים שהיו מעל גיל 90 בהשוואה ל-20% בספרד. שנה ממועד הניתוח מתו בארץ 16.3% מהמנותחים שהיו מעל גיל 65, בהשוואה ל-25.3% באיטליה.

באפריל 2004 פרסם משרד הבריאות נוהל המתגמל כלכלית בתי חולים שבהם מבוצעים ניתוחים לתיקון שברים בצוואר הירך תוך יומיים מהאשפוז, נוהל שהוביל לירידה של 30% בתמותה לאחר הניתוח. עם זאת, בסקר הנוכחי נמצא כי גם לאחר קיום הנוהל, עדיין כרבע מהמנותחים (28%) היו מאושפזים בבתי החולים מעל ל-48 שעות. לדברי עקה-זוהר, "הסקר לא הבחין בחולים המאושפזים במצב קשה הזקוקים למספר ימים לייצוב מצבם לפני הניתוח".

משרד הבריאות אינו עורך כיום בדיקות רציפות לשיעורי זיהומים ותמותה בניתוחים המבוצעים בבתי חולים במדינה, ונתונים הנאספים בנושאים אלה על ידי הנהלות בתי החולים, נותרים חסויים, בניגוד למקובל במדינות מערביות אחרות. ביוני השנה חתם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על תקנות המאפשרות למשרד לדרוש מבתי החולים איסוף נתונים לצורך מעקב קבוע אחר איכות הטיפול באשפוז, ובתחילת ינואר יחל משרד הבריאות באיסוף נתונים, בהוראת המנכ"ל, אולם טרם ניתנה הוראה לדיווח רציף על נתוני זיהומים ותמותה מטיפולים בבתי חולים. כמו כן, הבדיקות הנערכות כיום במחלקה לחקר שירותי רפואה נעשות במסגרת חוקית של ועדת בקרה, המאפשרת חיסיון של הממצאים, ללא דיווח על דירוג בתי החולים במדדי זיהומים ותמותה לאחר טיפולים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ