עקב מחסור באיברים, גיל התורמים בישראל הועלה ל-80

עד כה עמד הגיל המקסימלי לתרומת איברים על 75-70 בהתאם לסוג האיבר. כעת בוחנים במרכז ההשתלות גם את העלאת הגיל המקסימלי לקבלת איברים

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

המרכז הלאומי להשתלות במשרד הבריאות מגמיש את התנאים לתרומת איברים בישראל. במרכז הוחלט להעלות את הגיל המקסימלי לתרומת איברים ל-80. עד כה עמד הגיל המקסימלי על 75-70, בהתאם לסוג האיבר ובכפוף להגבלות. ההחלטה החדשה הופצה לבתי החולים, באופן שיאפשר מעתה איתור תורמי איברים פוטנציאליים שנקבע להם מוות מוחי - עד גיל 80 .

במקביל הוקמו ועדות מקצועיות במרכז הלאומי להשתלות כדי לבחון את העלאת גיל קבלת האיברים בישראל. בחודש שעבר (אוקטובר) נאלץ מאיר דגן, ראש המוסד לשעבר, לעבור השתלת כבד בחו"ל, לאחר שלא יכול היה לקבל כבד בישראל - זאת מאחר שנוהלי המרכז מאפשרים כיום כניסה לרשימת הממתינים להשתלות כבד לחולים עד גיל 65 בלבד, ואילו דגן בן 67. לאחר מאמצים לאיתור כבד עבור דגן בארה"ב ובקולומביה, נמצא לו כבד מתאים בבלארוס והוא עבר את ההשתלה שם, תחת מעקב של רופאים ישראלים.

כיום מוגבל גם גיל הכניסה לרשימת הממתינים להשתלת לב לגיל 65, ולריאות - לגיל 70. לחולים הנזקקים להשתלת כליה אין הגבלת גיל, אולם בשנים האחרונות מיושמת במרכז הלאומי להשתלות גישה הנהוגה גם בחו"ל, ולפיה במבוגרים מעל גיל 60 מושתלות כליות רק מתורמים מעל גיל 60 גם כן. ועדת ההיגוי של המרכז צפויה להתכנס בינואר (2013) כדי לבחון את הגמשת הגילים המקסימליים למקבלי איברים.

מאיר דגןצילום: אלון רון

במרכז ההשתלות מסבירים כי החלטה על העלאת גיל התורמים ל-80 התקבלה בשל המחסור החמור באיברים, ובהתאם למגמה עולמית של נטילת איברים מתורמים עד גיל 80, המבוצעת למשל זה שנים במדינות אירופה, ובהן איטליה וגרמניה. במדינות אלה קיימת מדיניות של השתלת איבריהם של תורמים מבוגרים בחולים מבוגרים הממתינים לאיבר. מינואר 2012 ועד היום כבר אושרו באופן חריג תרומות איברים משמונה תורמים מבוגרים מעל גיל 70, אולם עתה הפכה ההחלטה לפורמלית והוחלט להפיצה בציבור, בין השאר כדי להעלות את המודעות של משפחות מתים במוות מוחי לאפשרות לתרומת איברים גם ממת מבוגר.

לדברי ד"ר תמר אשכנזי, מנהלת המרכז הלאומי להשתלות, "האמצעים הטכנולוגיים העומדים כיום לרשות המערכות הרפואיות מאפשרים אבחון יותר מדויק והדמיה יותר משוכללת של האיברים, שבעבר לא היו זמינים. במקביל, רבים האנשים המגיעים כיום לגיל גבורות במצב רפואי טוב יותר". במקרה של תורם איברים מעל גיל 70, לאחר הסכמת משפחת הנפטר לתרום את איבריו, יועברו האיברים בדיקות נוספות כדי לוודא את תפקודם – זאת בהתאם למחלות הרקע של החולה.

באשר לתרומת כליות, ניתן כיום לבצע איסוף שתן מהנפטר ולהעבירו סדרת בדיקות כימיות המצביעות על תפקוד הכליות. כמו כן, יש כיום זמינות גבוהה יותר לאולטרה סאונד כליות, כדי לבחון את האפשרות לתרומה ובמטרה לאתר ציסטות ואבנים בהן, ובבילינסון אף הוכנסה לשימוש מכונה המאפשרת לבצע שטיפת כליות מתורמים מבוגרים. כמו כן, מאומצת בשנה האחרונה גישה טיפולית שמקורה בחו"ל והמכונה "two in one", שבה מושתלות שתי הכליות מתורם מבוגר בחולה מבוגר אחד, מה שמגדיל את הסיכויים לקליטתן ומקטין את הסיכון שישוב תוך זמן קצר לרשימת הממתינים. בדיקות נוספות מבוצעות גם בתרומות ריאות וכבד ממבוגרים. בתרומות לב מבוצעות בדיקות קפדניות בכל גיל, וממילא מספר תרומות הלב המתאפשרות ממבוגרים מעל גיל 55 חריג ביותר.

במשרד הבריאות אף קוראים עתה למבוגרים מעל גיל 70 להיות מודעים לאפשרות שישמשו תורמי איברים ולחתום לפיכך על כרטיס תורם איברים - אדי. לדברי אשכנזי, "חשוב שהציבור ידע על האפשרות לתרום איברים גם בגיל המבוגר. לעתים קרובות אנחנו נתקלים באנשים שחצו את גיל 60 שאינם מאמינים שבגילם עדיין ניתן לתרום. זו הזדמנות לומר להם שהם יכולים לחיות חיים ארוכים ועדיין להיות תורמי איברים ומצילי חיים". כיום חתומים על כרטיסי אדי כ-700 אלף ישראלים.

בשבוע החולף כבר יושמה ההחלטה החדשה ואיבריהם של שני תורמים מעל גיל 70 - האחד בן 73 והשני בן 76 - הצילו את חייהם של שמונה חולים, ומהמרכז להשתלות נמסר כי כל החולים הללו נמצאים בשלבי החלמה מתקדמים. בחודש האחרון רשומים 1,088 ישראלים ברשימות ההמתנה להשתלת איברים: 749 לכליות (מתוכם 16 להשתלה משולבת של כליה ולבלב), 160 לכבד, 90 ללב ו-89 לריאות, וכן 7,521 נוספים הממתינים להשתלת קרנית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ