שילוב מיץ אשכוליות עם תרופות מסוכן כמו מנת יתר

ב-4 השנים האחרונות קפץ מספר התרופות שנטילתן בשילוב אשכוליות נחשבת למסוכנת. בין תופעות הלוואי, בעיות בנשימה ובכליות ואף מוות

לה מונד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לה מונד

הרופאים יודעים זאת כבר משנות ה-90, נטילת תרופות מסוימות בשילוב מיץ אשכוליות עלולה לגרום לתופעות לוואי חמורות ואף למוות. מידע זה אינו ידוע לרוב הצרכנים, מכיוון שעד לפני 20 שנים האזהרה התייחסה רק לתרופות בודדות. יחד עם זאת, בשנים האחרונות רשימת התרופות ששילובן עם אשכוליות מסוכן, גדלה באופן ניכר, כפי שמציין ד"ר דיוויד ביילי, שעמד בראש מחקר חדש שהתפרסם בשבוע שעבר בכתב העת המדעי Canadian Medical Association Journal.

"במהלך השנים האחרונות, הבחנתי במגמת עלייה מדאיגה במספר התרופות שפרט לתופעות לוואי, מתגלות כבעלות השפעה מסוכנת ורצינית", כותב ביילי במאמר.

בארבע שנים, מספר התרופות שנטילתן עשויה לגרור סיבוכים חמורים כגון אי ספיקת כליות, בעיות במערכת הנשימה, דימום במערכת העיכול ולעיתים אף לגרום מוות, עלה מ-17 ל-44. בסך הכל, 85 תרופות מסוכנות לשימוש כשנוטלים אותן בשילוב עם מיץ אשכוליות.

אשכוליותצילום: אלון רון

רשימת 85 התרופות מופיעה באתר CBC News, ורלוונטית רק לגלולות המיועדות לבליעה, שכוללות בין השאר תרופות להורדת כולסטרול, לטיפול במחלות לב ולטיפול בסרטן.

האשכולית יכולה להיות מסוכנת לא מפני שהיא מבטלת את השפעת התרופה, אלא להיפך. פרי ההדר מעלה למעשה את הסיכון למנת יתר כשהוא פועל על אנזים בשם ציטוכרוםP450  3A4, המאפשר טרנספורמציה ופירוק של תרופות.

לדברי ביילי, "ליטול גלולה עם כוס מיץ אשכוליות זה כמו ליטול 20 גלולות עם כוס מים. ההשפעה שמתעוררת זהה למעשה למנת יתר לא רצונית. לכן אין פלא שבמינונים כאלה התרופות הופכות לרעילות ולא למרפאות".

לפי מחבר המחקר, ניתן להחליף את מיץ האשכוליות במיץ תפוזים שאינו מהווה סכנה. לעומת זאת, לתפוזים לא בשלים ולימונים ירוקים תיתכן השפעה זהה לזו של האשכולית, אך פירות הדר אלה נחקרו פחות.

בראיון שהעניקה לערוץ הרדיו הצרפתי France Info, אמרה ביאטריס סאן-סאלבי, האחראית על תחום התרופות בסוכנות הלאומית לבטיחות התרופות(ANSM)  כי מיץ תפוזים עדיף על מיץ אשכוליות מכל הבחינות.

תרגום: יותם מורציאנו

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ