האחיות שובתות ללא הגבלת זמן; המשא ומתן עם האוצר יחודש אחה"צ

הסתדרות האחיות פתחה בשביתה נוכח העיכוב במו"מ על הסכמי השכר; מחלקות האשפוז פועלות במתכונת לילה, אחיות טיפות חלב וביה"ס שובתות גם כן

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

הסתדרות האחים והאחיות פתחה הבוקר (שני) בשביתה ללא הגבלת זמן במחאה על העיכוב במשא ומתן על הסכמי השכר החדשים. בהתאם להנחיות השביתה, מחלקות האשפוז בבתי החולים יפעלו לאורך כל היום במתכונת לילה (בהיקף של שתי אחיות בלבד למחלקה), וכן ישבתו אחיות הקהילה של קופת חולים כללית ואחיות בריאות הציבור בטיפות החלב ובבתי הספר. עד לשעות הצהריים לא נרשמו עומסים מיוחדים בבתי החולים, אולם במידה והשביתה לא תסתיים, עומסים יורגשו כבר ביומיים הקרובים.

אחר הצהריים צפוי להתחדש המו"מ בין האוצר לאחים והאחיות, בניסיון להביא לסיום השביתה. אתמול קיימו הצדדים מו"מ במשך שש שעות, אולם לא הושגה התקדמות משמעותית. הצעות האוצר כללו תוספת שכר נמוכה שנדחתה על ידי האחיות שדורשות תוספת של יותר מ-10%.

בשביתה משתתפים האחים והאחיות בכל בתי החולים הממשלתיים, אלו שבבעלות קופת חולים כללית וכן הדסה ושערי צדק בירושלים, דהיינו הרוב המכריע של בתי החולים במדינה. הסתדרות האחים והאחיות הודיעה כי לא תשבש את הפעילות בבתי החולים הפסיכיאטריים והגריאטריים, מתוך התחשבות באוכלוסיית המאושפזים במצוקה. בארגון הבהירו כי נכון לעכשיו השביתה איננה מוגבלת בזמן.

שביתה של אחיות בבית החולים ברזילאי בפברואר האחרוןצילום: אילן אסייג

משרד הבריאות הודיע לציבור כי לאור השביתה, במקרה של ניתוח מתוכנן ותורים למרפאות חוץ יש לברר עם המוסד הרפואי את קיום התור או הניתוח לפני הגעה. היום  יימשכו הדיונים בין ראשי הארגון והאוצר בניסיון לפתור את המשבר.

"המחסור החמור באחיות והעומסים הכבדים במחלקות ובמסדרונות מסכנים את חיי החולים", התריעה יו"ר ההסתדרות, אילנה כהן, "הגענו לקצה גבול היכולת, ולא ניתן שהחולים במסדרונות והמחסור באחיות יחכו עוד". לדבריה, "על האוצר לעמוד בהסכם להחרגת שכר האחיות והפיכתן למקצוע בעדיפות לאומית. ישראל זקוקה לאחיות ועכשיו".

לטענת הארגון, באוצר מבקשים לעכב את המשא ומתן עמן, שתוכנן להתחיל בספטמבר בהתאם להתחייבות מחודש מארס עליה חתום הממונה על השכר באוצר לשעבר, אילן לוין, ובתגובה הוכרז סכסוך עבודה.

לדברי כהן, "מדובר במצב חירום לאומי. במשך שנים האוצר לא מקצה משאבים לשיפור משמעותי של תנאי השכר והעבודה של האחיות, ובכך הוביל את מערך האחיות בישראל לסף קריסה. אנחנו מפסיקות להיות פרייריות, הסכמים יש לכבד, ולא יכול להיות שישחקו בנו. מתוך אחריות לא יצאנו למאבק במקביל לרופאים, כדי לא ליצור קטסטרופה. אנחנו לא רוצים מאבק ארוך כמו הרופאים, ומקווים לסיים את המשא ומתן במהירות כדי למנוע את השביתה".

גורם באוצר טען אתמול כי המשא ומתן עם האחיות יימשך, והבהיר כי השביתה מנוגדת להסכם עליהן חתומות האחיות מחודש מארס, בתום מחאתן הקודמת, ולפיו הן מחויבות לשקט תעשייתי עד ינואר. באוצר אף הבהירו כי במידה והשביתה תיכנס לתוקף, לא יהססו לפנות לבית הדין לעבודה כדי להוציא צווי מניעה לאחיות.

באוצר הציגו נתונים המצביעים על השקעה באחיות בשנים האחרונות: משנת 2006 הוכפל פי 2.5 היקף מכסות הסטודנטים בבתי הספר לסיעוד, בשנים האחרונות ניתנו תמריצים ללומדים סיעוד בשכר דירה ושכר לימוד וכן שכר האחים והאחיות הממוצע עומד, לפי האוצר, על 15.5 אלף שקל לחודש, פי שניים מהשכר הממוצע במשק. כמו כן, לטענת האוצר, תוספת של 960 מיטות אשפוז לבתי החולים בשש השנים הקרובות, שאושרה לפני שנה וחצי בהסכם בין משרדי האוצר והבריאות, כוללת גם הגדלה של תקני האחיות בבתי החולים במאות תקנים כדי להקל בעומסים. "האחיות מנצלות את תקופת הבחירות ואת עונת החורף המלווה בתחלואה נרחבת כדי לשבש את מערכת הבריאות", מבהיר הגורם באוצר.

מהאוצר נמסר בתגובה כי "האחיות מחויבות בהסכם קיבוצי עד ינואר 2013. כל פעולה בעת הזו מהווה הפרה חמורה של ההסכם. אנו קוראים לאחיות להימנע מנקיטת פעולות שיפגעו בציבור החולים בישראל ולאפשר ניהול מגעים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ