מאות ניתוחים נדחו בגלל שביתת האחיות

פעילות מרפאות החוץ שובשה ומחלקות האשפוז עבדו במתכונת שבת. באוצר טוענים שלא יאשרו שינוי לפני הבחירות, והאחיות מאיימות: נחמיר המאבק

דן אבן
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן
רוני לינדר

שביתת האחיות שהחלה הבוקר (שני) גורמת לשיבושים בפעילות בתי החולים ובקופת חולים כללית. בתי החולים הממשלתיים, בתי החולים בבעלות הכללית וכן הדסה ושערי צדק בירושלים, ביטלו היום מאות ניתוחים: בין השאר נדחו ניתוחים בכירורגיה כללית, לרבות ניתוחי בקע, ניתוחי אף-אוזן-גרון, ניתוחי עיניים, ניתוחים גינקולוגיים ואורתופדיים. ניתוחים דחופים וכן ניתוחים להסרת גידולים לחולי סרטן מתבצעים כמתוכנן.

בנוסף, שובשה פעילות מרפאות החוץ השונות, לרבות מרפאות כירורגיה, עור, עיניים ואורולוגיה, שתפעלו רופאים בלבד, ללא עזרת אחיות. במחלקות האשפוז התקיימה פעילות במתכונת שבת. בהסתדרות האחיות מאיימים להחמיר בימים הקרובים את המאבק ולצמצם אף יותר את הנוכחות במחלקות לשתי אחיות בלבד בכל מחלקה, כנהוג במשמרת לילה. כמו כן, על רקע השביתה חלו שיבושים בפעילות המכונים בבתי החולים, ובדיקות גסטרו וצילומי רנטגן שנקבעו מראש - בוטלו. האחיות של הכללית במרפאות הקהילתיות, בטיפות החלב ובבתי הספר לא הגיעו לעבודה.

בשעות הבוקר הפגינו 150 אחיות ואחים בבית החולים אסף הרופא במחאה על עמדת האוצר, המסרב נכון לעתה להעלאת שכר משמעותית, כפי שדורשת הסתדרות האחיות. "אנו מתוסכלים ממצוקת אשפוז ומהמחסור הנוראי באחיות", הסביר שאול סקיף, יו"ר ועד הסיעוד באסף הרופא ויו"ר חטיבת בתי החולים בהסתדרות האחיות. "במצב הקיים אחיות רבות נושרות מהמקצוע. כדי לשבור את מעגל הקסמים הזה צריך למתג את המקצוע בעדיפות, מבחינת שכר ותנאים".

צילום: דודו בכר

יעל גרינבוים מוועד האחיות בבתי החולים של הדסה הסבירה כי "אצלנו במחלקות האשפוז המתכונת מצומצמת גם בשגרה, כי חסרים לנו עשרות תקני אחיות. אך במסגרת השביתה היא צומצמה עוד יותר". לדבריה "המחלקות כיום כורעות תחת הנטל ונדרשות ליכולות הרבה יותר גדולות מבעבר".

הערב התחדש המשא ומתן בין ראשי הסתדרות האחיות לבין נציגי משרד האוצר, בניסיון להביא לפתרון המשבר. במהלך היום הטיחו הצדדים האשמות הדדיות באשר לאחריות למשבר. בהסתדרות האחיות טוענים כי הוצגו להם הצעות הכוללות תוספת שכר "מביישת". באוצר מנגד טוענים כי האחיות דורשות תוספת שכר בהיקף דו-ספרתי, מהלך שלא ניתן לאשרו בתקופת בחירות.

לדברי אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיות, "זו בושה וכלימה. מה שהוצע לנו לא הייתי מקבלת אפילו כדמי חנוכה. גם משכורות של עובדים סוציאליים נמוכות, אבל שם יש הרבה אנשי מקצוע ואילו אצלנו יש מחסור. כל הסיפור יהיה בסוף כמו במכבי האש, שאמרו שאין מאיפה לשלם, ובסוף יצטרכו לשלם הרבה יותר".

באשר לטענת האוצר כי משכורת ממוצעת של אחות בישראל היא 15.5 אלף שקל לחודש, אמרה כהן: "כשלוקחים משכורת בסיס ומוסיפים עליה שעות נוספות ו-3-4 משמרות בשבוע שאחות כיום נדרשת לעשות, המשכורת עולה - אך אלו תנאים בלתי אפשריים. כשאחות עושה משמרת ערב ארבע פעמים בשבוע, והמעון לילדים פתוח רק עד 16:00 או 17:00, זו בעיה. אחיות עוזבות את המקצוע בגלל בעיות כאלה".

אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיות. "לא רוצים תנאים כמו של הרופאים, אבל דורשים מו"מ הוגן"צילום: דודו בכר

באוצר עדיין שוקלים לפנות לבית הדין בבקשה להוצאת צווי מניעה נגד שביתת האחיות, בטענה כי נציגיהן התחייבו בהסכם שנחתם עמן במארס להימנע מהשבתת המערכת עד תחילת ינואר 2013. מנגד, נציגי האחיות טוענים כי האוצר התחייב במארס האחרון להיכנס עמם למשא ומתן על תוספת שכר כבר בספטמבר ונמנע מלעשות כן עד לימים האחרונים. "האחיות נחושות במאבק הזה ודורשות שכר הוגן", מבהירה כהן. "אנחנו לא מדברים על סכומים כמו שניתנו לרופאים, אנחנו גם לא רוצים התחייבות לתשע שנים קדימה, אנחנו רוצים משא ומתן הוגן".

קובי אמסלם, הממונה על השכר באוצר, אמר בתגובה לדברים כי "לא התחייבנו בהסכם לתוספת שכר כלשהי או להכרה באחיות כמקצוע מועדף, ולא התחייבנו שהאחיות יקבלו את כל דרישותיהן במשא ומתן הנוכחי. אנו עושים כל מאמץ להגיע להסכם ויושבים עשרות שעות כדי לארגן את הבעיות ולהציע פתרונות, אך איננו מקבלים הצעות לפתרון מהצד השני". אמסלם הבהיר כי "אנחנו בתקופת בחירות, תקופה רגישה, ולפי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה נדרשת בעת הזו חובת הזהירות והאיפוק. בתקופה שכזו רק הדחוף והחיוני יתבצע. אם מוסיפים את הבור התקציבי של השנים הקרובות, של תקופה לא פשוטה למשק, אני לא מכיר מעסיק שכשיש לו בור כזה - מגדיל אותו. הממשלה מוגבלת ויש עודף צרכים על יכולות". אמסלם העריך כי עלות שכר האחיות ברפואה הציבורית כבר כיום נאמדת בהיקף של כ-4 מיליארד שקל בשנה. "אנו הולכים להאטה בשנה הבאה, וזה חייב להילקח בחשבון. דרישות האחיות מופרזות ביותר".

באוצר הציגו השבוע נתונים המצביעים על השקעה באחיות בשנים האחרונות: לטענתם מ-2006 הוכפל פי 2.5 היקף מכסות הסטודנטים בבתי הספר לסיעוד, בשנים האחרונות ניתנו תמריצים ללומדים סיעוד בשכר דירה ובשכר לימוד, ולפני שנה וחצי אושרה תוספת של 960 מיטות אשפוז לבתי החולים בשש השנים הקרובות, המלווה בהגדלה של מאות תקנים לאחיות בבתי החולים.

מנגד, נתונים שמציגות האחיות מצביעים על מחסור חמור בכוח אדם ברפואה הציבורית: שיעור האחיות בישראל, העומד על 476 אחיות למאה אלף איש, נמצא בחלקה התחתון של טבלת מדינות ה-OECD.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ