המועצה הלאומית לביו-אתיקה: חולה סופני יכול להתנגד לטיפול מאריך חיים

בעקבות המתת החסד שביצע ד"ר מרדכי שטלריד לבתו החולה, מבהירה המועצה כי המדינה חייבת להקל על החולה, אך אוסרת להמית אדם באופן ישיר

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

ימים ספורים לאחר , מבהירה המועצה הלאומית לביו-אתיקה: חולה סופני זכאי להביע התנגדות לטיפולים מאריכי חיים. בנייר עמדה שחיברו בעקבות הטרגדיה בניר ישראל קוראים חברי המועצה לחולים סופניים לדרוש מהמוסדות הרפואיים טיפול תומך לשיכוך כאבים "כדי להקל משמעותית את התקופה האחרונה של חייהם". לדבריהם, המדינה מחויבת לספק טיפול כזה.

המועצה, שמייעצת לממשלה ומתוקצבת על ידי ומשרד המדע, קובעת כי זכותו של חולה סופני להתנגד לטיפולים מאריכי חיים, לרבות קבלת תרופות מאריכות חיים לסרטן, הקרנות או חיבור למכשיר הנשמה. "חובה על המערכת הרפואית לכבד את בקשתו", נכתב בנייר העמדה. "הימנעות מטיפולים מאריכי חיים מקצרת את התקופה שבה קיימת אפשרות לסבל של החולה הנוטה למות".

יושבי הראש של המועצה, פרופ' אפרת לוי-להד והרב פרופ' אברהם שטינברג, אומרים כי חובתה של המדינה לספק טיפול תומך לכל חולה הנוטה למות, ולדבריהם, המומחים בתחום "יודעים למנוע את מרבית הכאבים בצורה יעילה מאוד ולהקל את הסבל הנפשי והמצוקות הרגשיות השונות של החולה ובני משפחתו".

לצד הקריאה להקל על החולים, נייר העמדה מחדד את האיסור להמית המתה ישירה ומכוונת של אדם בישראל.

ביולי 2009 הנחה משרד הבריאות להקים מערך לטיפול תומך לחולים במחלות חשוכות מרפא בכל בתי החולים עד יולי 2013. אלא שעד כה לא יושמה ההנחיה כלל. בבתי החולים יש כיום ארבעה הוספיסים בלבד ובהם 87 מיטות - בדיוק כפי שהיה ב-2009. ממשרד הבריאות נמסר: "נוודא שבתי החולים עומדים בלוח הזמנים למימוש החוזר עד יולי 2013".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ