דן אבן

השיבושים במערכת הבריאות בעקבות שביתת הסתדרות האחים והאחיות שנפתחה אתמול, נמשכו גם היום (שלישי). גם מחר תימשך השביתה, לאחר שפגישת המשא ומתן בין האחיות ומשרד האוצר הערב הסתיימה ללא תוצאות. 

לפי מידע שנאסף במינהל הרפואה במשרד הבריאות חלה ביומיים האחרונים ירידה של 30%-50% במספר הניתוחים בבתי החולים, בעקבות ביטולי ניתוחים מתוכננים בימי השביתה. עד כה בוטלו אלפי ניתוחים מתוכננים, בהם ניתוחים בכירורגיה כללית, עיניים, אף-אוזן-גרון, אורתופדיה, גינקולוגיה, ילדים ופלסטיקה. ניתוחים דחופים וניתוחים להסרת גידולים לחולי סרטן מבוצעים כסדרם.

בנוסף, דווח על ירידה משמעותית בפעילות מרפאות החוץ של בתי החולים, ועל התארכות תורים, שעה שבהיעדר אחיות ניתן במרפאות מענה על ידי רופאים בלבד.

אחיות שובתות בבית החולים אסף הרופא, אתמולצילום: דודו בכר

בבתי החולים דווח על עומס במחלקות הפנימיות, האופייני לעונת החורף. גם בחדרי המיון בכמה בתי חולים דווח על עומס, אולם באחרים נרשמה דווקא על ירידה בפעילות, כנראה מפני שרבים נמנעו מלבוא למיון בגלל השביתה. בחדרי הלידה הפעילות נמשכה כסדרה.

הערב נמשכו המגעים בין הסתדרות האחיות למשרד האוצר, בסוגיות השכר ותנאי העבודה של האחיות, אך כאמור הסתיימו ללא תוצאות. בהסתדרות האחיות דורשים תוספת שכר משמעותית, ואילו באוצר הציעו תמריצים לאלף אחיות המועסקות כיום ברפואה הציבורית בחצי משרה. לדברי הממונה על השכר באוצר, קובי אמסלם, "ההצעות שלנו עוסקות בלב ליבן של הבעיות העולות במשא ומתן. כל אח או אחות שיגדילו את היקף המשרה מהווים תוספת חשובה ומשמעותית לכוח האדם בבתי החולים".

מנגד, במחנה האחיות היו שהתייחסו להצעה בביטול וטענו כי "אחיות העובדות כיום בתנאי עומס בחצי משרה יתקשו להרחיב את היקף העבודה למשרה מלאה". אמסלם הבהיר כי באוצר לא שוללים פנייה לבית הדין לעבודה כדי להוציא צווי מניעה כנגד האחיות השובתות. מחר בבוקר יקיימו האחיות הפגנה בבית החולים בילינסון בפתח תקוה.

לטענת האוצר, האחיות חתומות על מסמך ובו התחייבו שלא להשבית את המערכת עד לתחילת ינואר 2013, אז יפוג תוקף ההסכם עליו חתמו עם האוצר במארס לשיפור תנאי העבודה. מנגד, בהסתדרות האחיות טוענים כי האוצר התחייב במסמך לפתוח עמן במשא ומתן חדש עוד בספטמבר, אך השתהה עד לימים האחרונים. באוצר טוענים בתגובה כי לא ניתן לתת עתה לאחיות תוספות שכר משמעותיות, מאחר וזוהי תקופת בחירות.

בשביתת האחיות משתתפות 28,000 אחיות ברפואה הציבורית, והיא כוללת את כל בתי החולים הממשלתיים, אלו שבבעלות קופת חולים כללית ובתי החולים הדסה ושערי צדק בירושלים, בהם עברו האחיות לעבודה במתכונת מצומצמת או מתכונת שבת, אחיות הקהילה בקופת חולים כללית ואחיות בריאות הציבור בטיפות החלב ובתי הספר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ