רפורמה נרחבת: אחיות יוכשרו ליותר ויותר תפקידי רופא

בשל המחסור ברופאים, במשרד הבריאות משדרגים את פרויקט "אחות מומחית", במסגרתו יוכלו מי שעברו הכשרה מיוחדת אף לרשום עצמאית תרופות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לצד מאבק האחיות לתוספת שכר ושיפור תנאי העבודה, משרד הבריאות מתכנן להרחיב באופן משמעותי פרויקט שמכשיר אחיות לקבל החלטות טיפוליות שניתנו עד כה על ידי רופאים בלבד. במסגרת המיזם יוכשרו עשרות אחיות שיקבלו מעמד מיוחד של "אחות מומחית", ויוכלו לקבל החלטות טיפוליות בעצמן.

הפרויקט החל לפני כשנתיים במתכונת מצומצמת, ומאפשר כיום לאחיות שעברו הכשרות ייעודיות או כאלו שקיבלו מעמד מיוחד בזכות ותק מקצועי, לבצע פעולות רפואיות בתחומי הטיפול בחולים סופניים ובחולים גריאטריים.

לאחרונה אישר מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' רוני גמזו, להרחיב את פרויקט "אחות מומחית" במסגרת תוכנית העבודה ל-2013, לשלושה תחומים נוספים: טיפול בחולים כרוניים, טיפול ייעודי לחולי סוכרת וטיפול בפגים. העיסוק בתחומים שאושרו על ידי אחיות מומחיות, מבקש לתת מענה למחסור ברופאים בגדרם. כמו כן החלה בהנהלת המשרד עבודת מטה לבחינת הרחבת הפרויקט גם לאחות מומחית בהרדמה, שתקבל הרשאה למתן תרופות הרדמה במצבים מסוימים. ואולם נושא זה עדיין מצוי במחלוקת מול ההסתדרות הרפואית ויקודם רק במתכונת שתקבל את הסכמתה.

מודל האחות המומחית (NP, Nurse Practitioner) מקובל ברבות ממדינות המערב, לרבות ארה"ב, גרמניה, מדינות סקנדינביה, אוסטרליה וניו זילנד. "המדובר באחות בכירה מאוד, עצמאית בטיפול, המקבלת החלטות טיפוליות בעצמה, ומטפלת לרוב בחולים פחות מורכבים ויותר כרוניים, כאלה הזקוקים למעקב ממושך", מסבירה הד"ר שושנה ריב"א, ראש מינהל סיעוד במשרד הבריאות.

התפקיד המשודרג מיועד רק לאחים ולאחיות מוסמכים עם תואר שני ושלוש שנות ניסיון בתחום הייעודי, וכולל הכשרה ייעודית במשך שנה וכן התנסות קלינית במשך שנה נוספת, בכפוף לרופא מומחה. לבסוף ניגשות האחיות לבחינת גמר.

כיום כבר פועלות בישראל 50 אחיות מומחיות למתן טיפול תומך בחולים סופניים, והן מחזיקות בסמכות לטפל בחולים סופניים במסגרת יחידות הוספיס בקופות החולים ובמרפאות אונקולוגיות בבתי החולים. כמו כן, 20 אחיות נמצאות כיום בשלב ההכשרה למקצוע אחות מומחית בגריאטריה. כיום רשאיות האחיות לתת מרשמי המשך לתרופות, להפסיק טיפול תרופתי, ולהתחיל טיפול בתרופות חדשות בהתאם לפרוטוקול שנכתב על ידי רופא שמגדיר באילו מצבים ניתן להפעילו. במשרד הבריאות אף פועלים כדי לעגן בחקיקה את היכולת לאפשר לאחות מומחית לתת מרשמים חדשים, והנושא אמור היה להיכלל בחוק ההסדרים ל-2013, אולם פיזור הכנסת מעכב, לפי שעה, את המהלך. בתוכנית החדשה, אחיות יוכלו גם להחליט על העברת מאושפז ממוסד גריאטרי לחדר מיון ועל הפניית מטופלים למכוני רנטגן. פעולות רפואיות ברמת מורכבות גבוהה ימשיכו להתבצע על ידי רופאים בלבד.

במקביל בוחנים במינהל הסיעוד אפיקי קידום נוספים לאחות המומחית, ובין השאר כבר עומדת בקשה להכשרת אחות מומחית בפסיכיאטריה. "נפתח רק תחומים שלגביהם תהיה הסכמה מלאה של הנוגעים בדבר", מבהירה ריב"א. "הסכמת הרופאים נדרשת גם מאחר שרופאים מומחים אחראים על ההתנסות הקלינית של האחות המומחית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ