משרד האוצר שוקל להוציא צווי מניעה לאחיות השובתות

פגישה בין הצדדים הסתיימה ללא תוצאות, ואחת נוספת נקבעה רק ליום שני. במהלך היום דווח על עומס במחלקות הפנימיות וניתוחים רבים נדחו

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן

פגישת המשא ומתן בין נציגי הסתדרות האחיות והאחים ומשרד האוצר הסתיימה הערב (חמישי) ללא תוצאות. במשרד האוצר עדיין שוקלים פנייה לבית הדין לעבודה לצורך הוצאת צווי מניעה כנגד האחיות, במידה והמצב במערכת הבריאות יחמיר משמעותית והמבוי הסתום בדיונים יימשך. באוצר טוענים כי הסתדרות האחיות חתומה על התחייבות מחודש מארס שלא לשבות עד תחילת 2013, אולם האחיות טוענות מנגד כי גם האוצר הפר הסכם חתום, כשדחה את פתיחת המשא ומתן עמן שאמור היה להתחיל בספטמבר.

השביתה המקיפה 28,000 אחיות ברפואה הציבורית, נמשכת ללא הגבלת זמן, וצפויה להימשך גם ביום ראשון. עם זאת, פגישת המשא ומתן הבאה בין הצדדים נקבעה נכון לעתה רק ליום שני בירושלים.

יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, מסרה הערב כי "בשלב הזה אין הסכמות עם האוצר, וצריך להבין דבר אחד: ההצעה שלהם צריכה להוות פתרון, אותנו לא מעניין לכבות שריפות. כל יום שהשביתה נמשכת, חבל על הזמן. לי אין בעיה לשבת עד הלילה במשא ומתן, אבל אין לנו עניין בדיבורים בלבד, המטרה שלי לפתור את הבעיות בשטח. יש משבר, לא אנחנו יצרנו אותו, ואם הוא לא יטופל, הוא יחמיר".

כהן התייחסה להצעה שהעביר האוצר להגדיל את היקפי המשרות של אלף אחיות המועסקות ברפואה הציבורית במשרה חלקית. לדבריה, "לתת לאחיות לעבוד עוד משמרות זה לא פתרון למצב. חשוב להגדיל את שכר הבסיס של אחות, כי בשטח אחיות בורחות מהמקצוע ויש מחסור באחיות, זהו המצב".

האחיות מפגינות, השבוע בבית החולים בילינסון בפתח תקווהצילום: ניר קידר

בינתיים, במערכת הבריאות מתארכים התורים שנוצרו בעקבות שביתת האחיות, בעקבות דחיית ניתוחים ותורים למרפאות חוץ בבתי החולים ודחיית תורים למרפאות אחיות בקופת חולים כללית ולחיסונים בטיפות החלב. ההערכות כי עד כה בוטלו מעל ל-5,000 ניתוחים בבתי החולים בהם מתקיימת השביתה, דהיינו כלל בתי החולים הממשלתיים, אלו שבבעלות קופת חולים כללית וכן הדסה ושערי צדק בירושלים שבבעלות עמותות. לפי הנחיית הסתדרות האחיות, מאז תחילת השביתה ביום שני מבוצעים רק ניתוחים דחופים וניתוחים להסרת גידולים לחולי סרטן.

במחלקות הפנימיות ובחדרי המיון בבתי החולים דווח היום על עומס ממוצע לעונה, ובמערכת הבריאות מעריכים כי בעקבות השביתה, אנשים עדיין נמנעים מלהגיע לבתי חולים שלא לצורך. במסגרת השביתה פועלות האחיות במחלקות האשפוז בבתי החולים במתכונת שבת, מבוטלים ניתוחים מתוכננים ותורים למרפאות החוץ שבהן נדרשת נוכחות אחות, וכן מושבתים שירותי האחיות במרפאות הקהילה של קופת חולים כללית ומושבתות טיפות החלב ובתי הספר, למעט טיפת חלב תורנית בכל עיר למתן מענה לפגים ונשים בהיריון בסיכון.

האחיות בלשכות הבריאות שובתות אף הן, ונותנות שירותים דחופים בלבד, לרבות חיסוני כלבת, דלקת קרום המוח, ומענה להתפרצות מחלות מדבקות. מרפאות החיסונים לנוסעים לחו"ל סגורות בכל לשכות הבריאות. השביתה אינה כוללת את בתי חולים גריאטריים ופסיכיאטריים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ