להתחיל פרק חדש

רוב החולים במחלות מפרקים, שמתפרצות לעתים בגיל צעיר, אינם זוכים לאבחון מוקדם ואינם מופנים לטיפול בזמן

אורי אלקיים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי אלקיים

בישראל כ-700,000 איש סובלים מהפרעות שלד-שריר, ובתוכן גם מחלות ריאומטיות. נהוג לחשוב כי מחלות ריאומטיות שכיחות בגיל המבוגר, אך הן פוגעות לעתים קרובות גם בשכבת הגיל הצעירה יותר.

אחת המחלות הריאומטיות הנפוצות היא דלקת מפרקים שגרונתית, שממנה סובלים כ-70,000 ישראלים ושכיחותה גבוהה יותר בקרב נשים. מדובר במחלה אוטואימונית שקיימת בה פעילות יתר של המערכת החיסונית, שבה הגוף מזהה מרכיבים עצמיים כגורם זר ותוקף את עצמו. טווח הגיל הטיפוסי להתפרצות המחלה הוא 30-50, אך המחלה עלולה להופיע בכל גיל. מחלה ריאומטית נוספת היא דלקת שדרה מקשחת, המערבת בעיקר את מפרקי האגן ועמוד השדרה ועלולה לפגוע במקביל באיברים נוספים כגון עור, עיניים, לגרום לדלקות מעי וכו'. היא פורצת אפילו בגילי 20-30.

עולמם של הצעירים הסובלים מהמחלות הללו סובב סביב כאב וחשש מפני מוגבלות שבמקרים מסוימים עלולה להוביל לנכות. המחלות מתאפיינות במפרקים נפוחים וכואבים, המקשים משמעותית על פעילויות היומיום הפשוטות. אפילו פעולה כמו פתיחת בקבוק או החתלה של תינוק הופכת לקשה וכואבת עבור אמא שחולה בדלקת מפרקים שגרונתית. עבור רוב המתמודדים עם המחלה, שעות הבוקר קשות במיוחד ומתאפיינות בנוקשות משמעותית - לגוף לוקח בין חצי שעה לשעתיים "להתחמם". לעתים כדי לעמוד במטלות בוקר שגרתיות צריך להקדים את הקימה בשעתיים או יותר.

מאבחון המחלה והפניית החולה לריאומטולוג, יש להתחיל טיפול במהרה. כיום קיימים טיפולים תרופתיים רבים הנותנים מענה למתמודדים. אבחון מוקדם וטיפול הולם עשויים להוביל להפוגה (רמיסיה) ולעצירת הנזק הבלתי הפיך למפרקים, שמשמעותן תפקוד רגיל הן ברמה המשפחתית והן ברמה המקצועית ואיכות חיים טובה.

צילום: איור: הילה פלג

עם זאת, נכון להיום רוב החולים בדלקת מפרקים שגרונתית, דלקת שדרה מקשחת ומחלות מפרקים אחרות אינם זוכים לאבחון מוקדם ואינם מופנים לטיפול בזמן. לעתים חולפים חודשים, ובמקרה של דלקת שדרה מקשחת אפילו שנים, עד שהחולה מופנה לריאומטולוג ומקבל טיפול מתאים למחלתו. למצב זה תורמים חוסר המודעות בציבור ובקרב רופאים כלליים למחלות מפרקים וכן מחסור בריאומטולוגים בקופות החולים.

דלקת שדרה מקשחת פורצת כאמור בעיקר בצעירים וכ-35,000 אנשים בישראל סובלים ממנה. בעבר חשבו כי המחלה אופיינית יותר לגברים אך כיום מתברר כי היחס בין המינים כמעט שווה. התסמין הראשון והעיקרי למחלה הוא כאב גב כרוני מעל לשלושה חודשים. מאחר שתלונה זו נפוצה מאוד, דרושה רמת חשד גבוהה כדי לאבחן מתוך כל כאבי הגב הכרוניים מקרי דלקת שדרה מקשחת. רוב כאבי הגב הכרוניים באוכלוסייה הם ממקור מכאני (תאונת ספורט, פריצת דיסק וכדומה), בשונה מכאבי הגב של דלקת שדרה מקשחת שהם דלקתיים ומופיעים בשעות הלילה ומתאפיינים בנוקשות בוקר משמעותית. בשלביה המתקדמים יותר של המחלה, היא עלולה לגרום למוגבלות בתנועת הצוואר והגב ולעתים לפגוע באיברים נוספים ולגרום למחלות נוספות כגון פסוריאזיס, דלקות מעי (שמתאפיינות בשלשולים וכאבי בטן) ודלקות עיניים חוזרות.

היות שמדובר במחלה של צעירים (הפורצת לעתים בשירות הצבאי) שלרוב פעילים ועוסקים בפעילות גופנית, הנטייה היא לייחס את כאבי הגב לבעיה מכאנית, וכך נגרם לעתים עיכוב ניכר באבחון המגיע בממוצע לשבע שנים. בגלל היעדר אבחון מדויק, הצעירים מתרוצצים בין רופא המשפחה, אורתופד, פיזיותרפיסט, בדיקות הדמיה שונות וטיפולים אלטרנטיביים למיניהם, ורמת התסכול שלהם הולכת וגוברת. פנייה לריאומטולוג היתה בהחלט עשויה למנוע סבל ומוגבלות.

המפתח לאבחון הוא זיהוי כאב הגב ממקור דלקתי. עבודות מדגימות כי 5% מהמטופלים עם כאב גב כרוני סובלים למעשה מכאב גב ממקור דלקתי, שהוא נורת אזהרה המחייבת את הפניית המטופל לריאומטולוג לבירור החשד לדלקת שדרה מקשחת או מחלה דלקתית אחרת הפוגעת בעמוד השדרה. מתוכם למעלה מ-50% יאובחנו בתהליך דלקתי בעמוד השדרה או האגן.

כאב גב דלקתי ניתן לזיהוי בעזרת כמה רמזים: גיל התחלת הכאב הוא מתחת ל-45, כאב המשתפר בתנועה ולא במנוחה (בניגוד לכאב מכאני), כאב המתגבר עם הזמן באזור הישבן והגב התחתון, קשיון בוקר, התעוררות בחצי השני של הלילה מכאבים ופגיעה באיברים נוספים (פסוריאזיס, כאבי בטן ושלשולים ודלקות עיניים). התסמינים הללו מחייבים פנייה לריאומטולוג להמשך בירור.

עיכוב באבחון והיעדר טיפול נאות עלולים לגרום לנזקים בלתי הפיכים למפרקי האגן ועמוד השדרה, שהיו עשויים להימנע בטיפול נכון. לאחרונה הושגה ההבנה בקרב רופאים ריאומטולוגים כי המטרה היא לזהות חולים בשלבים מוקדמים של דלקת שדרה מקשחת ומחלות מפרקים דלקתיות נוספות ולטפל בהם בהתאם, בטרם נגרם נזק רדיולוגי בלתי הפיך. באירופה אושרו טיפולים לדלקת שדרה מקשחת עבור חולים שנמצאים בשלבים מוקדמים של המחלה.

לסיכום, מחלות ריאומטולוגיות דלקתיות הן כרוניות ומתפרצות לעתים בגיל צעיר. לאור החידושים בתחום האבחון והטיפול של מחלות אלו, יש חשיבות עליונה לגילוי וטיפול מוקדם כדי לשמר את איכות החיים של המטופלים לאורך זמן.

החודש (דצמבר) מציינות בישראל עמותת עינבר ועמותת מפרקים צעירים את חודש המודעות למחלות ריאומטיות כדי להעלות את המודעות הציבורית לצורכיהם המיוחדים של החולים במחלות ריאומטיות והסובלים מהפרעות שריר-שלד ולשפר את איכות חייהם.

פרופ' אורי אלקיים היא יו"ר איגוד הריאומטולוגים בישראל ומנהלת היחידה לאשפוז יום ריאומטולוגי בבית החולים איכילוב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ