היום תתקיים פגישה מכרעת בין האוצר לאחיות השובתות

הצדדים דבקים בעמדותיהם ונערכים להחרפת המשבר: ההסתדרות תנחה את האחים והאחיות לעזוב את המחלקות ומשרד האוצר יפנה לביהמ"ש כדי שיוציא נגדם צווי מניעה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

הבוקר (שני) ב-11:00 תתקיים פגישה מכרעת במשא ומתן בין משרד האוצר לאחיות, ששביתתן נכנסת ליומה השמיני. בשני הצדדים טוענים כי אם לא תושג פריצת דרך בשיחות ינקטו צעדים קשים. לקראת הישיבה המכרעת מתכננות האחיות לערוך הפגנות מחאה בבתי החולים יוספטל באילת, מאיר בכפר סבא, כרמל בחיפה, נהריה והרצפלד בגדרה.

במשרד הבריאות נערכה אתמול פגישה בהשתתפות נציגי הנהלות בתי החולים, בה התריעו בכירים במערכת הבריאות מהמשך השביתה, העלולה לפגוע בפעילות בתי החולים. בכיר במשרד הבריאות הבהיר כי "אם השביתה תימשך לאורך זמן, צפויה פגיעה משמעותית בפעילות, שיהיה קשה להתמודד עמה". במשרד הוחלט כי אם המשא ומתן לא יוביל לפריצת דרך תמליץ הנהלת המשרד על הוצאת צווי מניעה נגד האחיות. מנגד, בהסתדרות האחים והאחיות רמזו כי אם המגעים יעלו על שרטון הם יורו לאנשיהם לנטוש את המחלקות.

במשרד האוצר שוקלים לפנות לבית הדין לעבודה לצורך הוצאת צווי מניעה כנגד האחיות, אם המצב במערכת הבריאות יחמיר משמעותית והמבוי הסתום בדיונים יימשך. באוצר טוענים כי הסתדרות האחיות חתומה על התחייבות מחודש מארס האחרון, לפיה לא ישבתו עד תחילת 2013. האחיות טוענות כי גם האוצר הפר הסכם חתום כשדחה את פתיחת המשא ומתן עמן, שאמור היה להתחיל בספטמבר.

הפגנת אחיות בבית החולים איכילוב בת"א, אתמולצילום: תומר אפלבאום

בהסתדרות האחיות נערכים לפניית האוצר לבית הדין לעבודה כדי להוציא צווי מניעה כנגדם. בין היתר אוספים בארגון תלושי משכורות של אחיות המרוויחות שכר נמוך משכר המינימום. כשליש מהאחיות הצעירות בישראל מקבלות השלמת הכנסה, משום ששכרן נמוך מהמינימום. מרביתן אחיות בקהילה, שאינן מסוגלות להגדיל את משכורותיהן באמצעות משמרות ערב, לילה וסופי שבוע. "שכר הנמוך מהמינימום הוא עילה מספקת ליציאה לשביתה, ואיננו חוששים להעלות את הנושא בבית הדין", אמרו בכירים בהסתדרות האחיות. בהסתדרות דורשים במשא ומתן תוספת של 20%-15% לשכר הבסיס של האחיות, ואילו האוצר מסכים להעלאת שכר בשיעור מזערי ומציע פתרונות נקודתיים למחסור באחיות. אתמול השתתפו 70 אחיות בהפגנת מחאה ליד בית החולים איכילוב

השביתה כוללת 28,000 אחיות ברפואה הציבורית ונמשכת מאז יום שני שעבר. היא מקיפה את בתי החולים, קופת חולים כללית, טיפות החלב, לשכות הבריאות ואחיות בתי הספר. היום ישבתו גם אחיות הקהילה ובריאות הציבור ברמת גן. לפי ההערכות, עד כה בוטלו יותר מ-10,000 ניתוחים ובדיקות למטופלים ברחבי הארץ כתוצאה מהשביתה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ