התנ"ך של הפסיכיאטרים מתאים עצמו לתקופה

דן אבן
דן אבן

ה-DSM הוא מדריך סטטיסטי אבחוני (Diagnostic Statistical Manual) המאגד את כל האבחנות הפסיכיאטריות ומפרט את הקריטריונים לאבחון כל מחלה.

בתחילת החודש (דצמבר) אישר חבר הנאמנים של איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי (APA) את טיוטת המהדורה החמישית של הספר, שיושק במאי הקרוב (2013). לטיוטה, שהעבודה עליה החלה ב-1999, תרמו מעל ל-1,500 רופאים ומומחים למקצועות בריאות הנפש בארצות הברית וכ-400 חוקרים מרחבי העולם.

בפברואר 2010 הופצה הטיוטה הראשונה עם השינויים המוצעים והציבור אף נקרא לשלוח את הערותיו. עורכי הספר קיבלו כ-13 אלף הערות ואלה הופנו לוועדות השונות.

עד כה דיווח האיגוד האמריקאי על כמה שינויים משמעותיים שצפויים במהדורה החדשה. ראשית, הוחלט להגדיר אבחנה חדשה של "ספקטרום האוטיזם", שכבר נמצאת בשימוש קליני בשנים האחרונות. מדובר בהגדרה המאחדת ארבע הפרעות: תסמיני אוטיזם - לרבות הפרעת אוטיזם - תסמונת אספרגר, הפרעה דיס-אינטגרטיבית של הילדות והפרעת התפתחות נרחבת. באיגוד האמריקאי מעריכים כי האבחנה תקל על תהליך אבחון ילדים הסובלים מאוטיזם.

בנוסף הוחלט להכיר בהפרעה בוויסות מצב הרוח וכך לאבחן ילדים עם מצבי רוח קיצוניים אשר סובלים מהתקפים בתדירות של שלוש פעמים בשבוע ויותר. מדובר בילדים שאובחנו עד כה בעיקר בהפרעה ביפולארית (מאניה דפרסיה).

המהדורה החדשה אף צפויה לכלול אבחנה של כאב נפשי בשל אבל. מדובר במצב נפשי שנוצר בעקבות מותו של אדם קרוב, העלול לבשר על התפתחות עתידית של דיכאון קליני חמור. המשמעות הקלינית של האבחנה היא אפשרות לטיפול בתרופות לדיכאון ולחרדה עבור הסובלים מאבל. החידוש מעורר מחלוקת בקהילה הפסיכיאטרית שכן הוא עשוי להוביל לעלייה משמעותית בשימוש בתרופות אלה, שכבר כיום רווח בציבור ונאמד בכ-8% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל.

שינוי נוסף בספר, שמקורו בתנועת מחאה שנאבקה באיגוד הפסיכיאטרים האמריקאי בשנים האחרונות, יאפשר להסב הפרעת זהות מגדרית להפרעת דיספוריה מגדרית. בהתאם להחלטה, טרנסקסואלים המאובחנים כיום אוטומטית כסובלים מהפרעה פסיכיאטרית רק מעצם בחירתם להחליף את מינם יאובחנו מעתה רק בהתאם למצוקתם הנפשית.

במהדורה החדשה צפויים גם שינויים באבחנת פוסט-טראומה (PTSD), שיובילו להרחבה ברשימת הסימפטומים המיוחסים להפרעה. המהלך נועד להקל את תהליך האבחון של ילדים ומתבגרים המפתחים את ההפרעה, שעד כה מאובחנת בעיקר בקרב מבוגרים. בהתאם להגדרה החדשה, גם אירוע משפחתי עשוי להיחשב כגורם להתפרצות פוסט-טראומה בקרב ילדים.

כמו כן יוצע בגרסה העדכנית של ה-DSM להוסיף אבחנה טורדנית כפייתית המתבטאת בחיטוט כפייתי בעור ואבחנה נוספת המוגדרת כ"הפרעת אגירה", שמאפיינת אנשים המתקשים להיפרד מחפצים באופן בלתי נשלט וללא קשר לערכם במציאות.

במהדורה החדשה בחנו את הרחבת המונח פדופיליה ושקלו להוסיף תחתיו את ה"הבפיליה" - משיכה מינית לקטינים המכוונת ספציפית למתבגרים, לרוב בגילי 11 עד 14. ואולם לבסוף הוחלט כי ההגדרה תישאר כשהיתה ורק שם ההפרעה ישונה מ"פדופיליה" ל"הפרעה פדופילית", שם מקל בהתייחסות לתופעה המבקש להציגה כהפרעה פסיכיאטרית הניתנת לטיפול נפשי ותרופתי.

תגיות:

תגובות