פוצץ המשא ומתן בין האחיות השובתות לאוצר; מאיימות לנטוש את המחלקות

יו"ר הסתדרות האחיות מתחה ביקורת על היעדרות בכירי האוצר מהדיון. במשרד הבריאות שוקלים להמליץ לאוצר לבקש הוצאת צווי מניעה לאחיות

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בתום שעתיים של משא ומתן במשרד האוצר בירושלים, עזבו אחר הצהריים (שני) נציגי הסתדרות האחים והאחיות את הדיון, והמשא ומתן בין הצדדים עלה על שרטון. יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, מתחה ביקורת על כך שבכירים באוצר, בהם הממונה על השכר וסגן הממונה על התקציבים, לא הגיעו כלל לישיבת המשא ומתן.

"זהו חוסר אחריות בלתי נסבל", אמרה כהן, "בשעה שהאחיות קורסות תחת הנטל וחולים נמצאים בסכנת חיים בשל המחסור הקשה באחיות, החליטו באוצר להמשיך ולמרוח את הזמן ולא לנהל משא ומתן רצוף ואינטנסיבי כמתחייב ממצב החירום הלאומי  יש גבול לניצול של האחיות ולתנאי העודה הפוגעים ביכולתן להעניק טיפול רפואי לחולים".

כהן הבהירה כי אם לא תיקבע ישיבת משא ומתן דחופה, יחריפו האחיות החל ממחר את הצעדים הארגוניים ויחלו לנטוש את המחלקות. הערב ב-18:00 תכנס כהן את מזכירות הסתדרות האחיות לישיבת חירום ובה יידונו צעדים להחרפת המאבק. 

הפגנת אחיות ברמת גן, הבוקרצילום: מוטי מילרוד

בהנהלת משרד הבריאות שוקלים להמליץ היום לאוצר לפנות מחר לבית הדין לעבודה כדי להוציא צווי מניעה כנגד האחיות השובתות, לאחר שאורכי התורים לניתוחים והטיפולים אבחנתיים שנדחים עקב השביתה התרחבו לממדים גדולים ביותר. 

בהסתדרות האחיות נערכים לפניית האוצר לבית הדין לעבודה ואוספים תלושי משכורות של אחיות המרוויחות שכר נמוך משכר המינימום. כשליש מהאחיות הצעירות בישראל מקבלות השלמת הכנסה, משום ששכרן נמוך מהמינימום. מרביתן אחיות בקהילה, שאינן מסוגלות להגדיל את משכורותיהן באמצעות משמרות ערב, לילה וסופי שבוע. "שכר הנמוך מהמינימום הוא עילה מספקת ליציאה לשביתה, ואיננו חוששים להעלות את הנושא בבית הדין", אמרו בכירים בהסתדרות האחיות. בהסתדרות דורשים במשא ומתן תוספת של 20%-15% לשכר הבסיס של האחיות, ואילו האוצר מסכים להעלאת שכר בשיעור מזערי ומציע פתרונות נקודתיים למחסור באחיות.

לפי ההערכות, עד כה נדחו כבר יותר מ-10,000 ניתוחים וטיפולים בבתי החולים ברחבי הארץ כתוצאה מהשביתה שהחלה עוד ביום שני שעבר, ונמשכת מאז ברציפות.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "הפגישה בין הצדדים הסתיימה. כפי שנקבע, הוצגו היום הנתונים המפורטים באשר להצעות שהועלו כבר בין הצדדים. מחר תתקיים פגישה נוספת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ