החרפה במאבק האחיות: נוטשות את המחלקות לארבע שעות

לאחר הפיצוץ במו"מ, הודיעה הסתדרות האחים והאחיות על נטישת המחלקות מתשע עד אחת. האוצר: "בתקופת בחירות אי אפשר להיענות לדרישות שכר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

האחיות נוטשות את המחלקות: על רקע ההחלטה להחריף את מאבקן נטשו הבוקר בשעה 9:00 האחיות את המחלקות ברוב בתי החולים. במקביל תגיש המדינה בקשה להוצאת צווי מניעה נגד השביתה.

לאחר שהמשא ומתן עם האוצר נכשל. יושבת ראש הסתדרות האחיות, אילנה כהן, הודיעה אמש כי החל מהבוקר בתשע ינטשו האחיות את המחלקות בבתי החולים לארבע שעות ויעברו למתכונת חירום ברובן. הבוקר החל מהשעה 9:00 ועד 13:00 יעניקו האחיות במחלקות האשפוז טיפול מציל חיים בלבד, ובכל מחלקה יישארו שתי אחיות לצורך מתן טיפולי חירום. הכוונה לרוב מחלקות האשפוז בבתי החולים, לרבות מחלקות פנימיות, אורתופדיה, עיניים, אף-אוזן-גרון ושיקום. גם האחיות בתי החולים הפסיכיאטריים והגריאטריים מצטרפות לשביתה לארבע שעות בבוקר, ויעבדו במתכונת שבת.

כמו כן הנחתה יו"ר הסתדרות האחיות כי לא יינתן עוד שירות של חדר ניתוח אחד ביום לניתוחים מתוכננים, כפי שהתבצע מאז תחילת השביתה, והאחיות ישתתפו בניתוחים דחופים ומצילי חיים בלבד. במרפאות החוץ לא יעבדו כלל אחיות בשעות הבוקר. ביחידות לטיפול נמרץ, פגיות, חדרי לידה, מכוני דיאליזה והיחידות להפריה חוץ גופית יעבוד צוות סיעודי מצומצם. כמו כן הונחו האחיות שלא להשתתף בניתוחים של תושבי חו"ל במסגרת תיירות מרפא ולא לעבוד במסגרות הטיפוליות בבתי הספר לאחיות. בכל בית חולים יוקם הבוקר צוות סיעודי לשעת חירום לאישור ביצוע טיפולים דחופים במאושפזים.

מהשעה 13:00 ישובו האחיות לפעול במתכונת שבת, כפי שנהגו מאז תחילת השביתה ביום שני שעבר. במקביל נמשכת השביתה של אחיות קופת חולים כללית במרפאות הקהילה וכן של האחיות בטיפות החלב, לשכות הבריאות ובתי הספר.

באוצר הודיעו אתמול כי יפנו הבוקר לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב כדי לבקש צווי מניעה לאחיות. הפניה תעשה במשותף על ידי מעסיקי האחיות, משרדי האוצר והבריאות והנהלת קופת חולים כללית.

אמש אף קרא יושב ראש ההסתדרות, עופר עיני, לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להתערב במשבר. נכון לעתה האחיות דורשות להעלות את שכר הבסיס בגובה של 15% עד 20%, ואילו באוצר מסרבים לאשר העלאת שכר גורפת בהיקף משמעותי, ומציעים פתרונות נקודתיים למחסור באחיות ולעומס בבתי החולים.

לאחר שהמגעים נקלעו אתמול למבוי סתום, אמרה כהן ל"הארץ" כי "עשו לנו מה שעשו לשגריר הטורקי. צריך לזכור, זו לא שביתה של רכבות, אלא מאבק בבתי חולים. היינו בסדר עד עכשיו, הפעלנו חדרי ניתוח במצבי חירום ולחולי סרטן, וההתייחסות אלינו כאילו בית חולים זה לא עניין דחוף היא פשוט חוסר אחריות. ככה לא מתנהגים ".

השבוע כבר הבהירו בהנהלת משרד הבריאות כי התורים שנוצרו לניתוחים מתוכננים ולטיפולים הולכים ומתארכים בעקבות השביתה, וכי בתוך מספר ימים יובילו למצב העלול שיפגע משמעותית בטיפולים הרפואיים בחולים. במערכת הבריאות מעריכים כי עד כה נדחו כבר יותר מעשרת אלפים ניתוחים, טיפולים ובדיקות אבחנתיות בבתי החולים בכל רחבי הארץ.

באוצר טוענים כי השביתה איננה חוקית מאחר שהסתדרות האחיות התחייבה להימנע מהשבתות עד תחילת ינואר 2013, אז יפוג ההסכם הנוכחי עליו חתומות האחיות עם האוצר, מחודש מארס השנה. בהסתדרות האחיות טוענים, מנגד, כי האוצר הוא שהפר הסכם חתום, כשהתחייב להיכנס למשא ומתן עם האחיות עוד בספטמבר. בהסדר ההוא, התחייב משרד הבריאות לאפשר מכסה של עד 120% תפוסה בלבד במחלקות הפנימיות, כדי שלא להעמיס על עבודת האחיות. בינתיים נשמרת המכסה בקושי רב, כאשר שיאו של החורף עוד לפנינו.

הפגנת אחים ואחיות ברמת גן, היוםצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ