האחיות מחריפות את המאבק: נטשו הבוקר את המחלקות

המשא ומתן עם האוצר נקבע להתחדש בשעה 12:00, ועד השעה 13:00 יפעלו רוב אחיות בתי החולים במתכונת חירום. המדינה תגיש בקשה לצווי מניעה נגד השביתה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

על רקע ההחלטה להחריף את מאבקן, נטשו הבוקר בשעה 9:00 האחיות את המחלקות ברוב בתי החולים למשך ארבע שעות. במקביל הגישה המדינה בקשה להוצאת צווי מניעה נגד השביתה. המשא ומתן בין האחיות לנציגי האוצר יתחדש בשעה 12, הצדדים ייפגשו במשרד האוצר בירושלים.

הסתדרות האחים והאחיות הודיעה אמש כי בכוונתה להחריף את המאבק בדרישה לשיפור התנאים בבתי החולים, לאחר שהמשא ומתן עם האוצר נכשל. יושבת ראש הסתדרות האחיות, אילנה כהן, הודיעה אמש כי החל מהבוקר ינטשו האחיות את המחלקות בבתי החולים לארבע שעות ויעברו למתכונת חירום ברובן. בשעות הללו לא יהיו יותר משתי אחיות בכל מחלקה - פרט לחדרי המיון והיחידות לטיפול נמרץ. כמו כן, הודיעו האחיות כי לא יפעילו חדר ניתוח נוסף בכל בתי החולים, כפי שהופעל מאז תחילת השביתה, וכי ייערכו ניתוחי חירום בלבד. לדברי כהן, "החלטנו שעד פה. לא עוד. אנו במאבק על עתיד המקצוע".

אמש אף קרא יושב ראש ההסתדרות, עופר עיני, לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להתערב במשבר. נכון לעתה האחיות דורשות להעלות את שכר הבסיס בגובה של 15% עד 20%, ואילו באוצר מסרבים לאשר העלאת שכר גורפת בהיקף משמעותי, ומציעים פתרונות נקודתיים למחסור באחיות ולעומס בבתי החולים.

לאחר שהמגעים נקלעו אתמול למבוי סתום, אמרה כהן ל"הארץ" כי "עשו לנו מה שעשו לשגריר הטורקי. צריך לזכור, זו לא שביתה של רכבות, אלא מאבק בבתי חולים. היינו בסדר עד עכשיו, הפעלנו חדרי ניתוח במצבי חירום ולחולי סרטן, וההתייחסות אלינו כאילו בית חולים זה לא עניין דחוף היא פשוט חוסר אחריות. ככה לא מתנהגים ".

באוצר הודיעו אמש כי הם מתכוונים לפנות הבוקר לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב כדי להוציא צויי מניעה נגד האחיות השובתות. "ישראל מצויה בתקופת בחירות, מכהנת בה ממשלה יוצאת, ללא תקציב מדינה מאושר", נמסר מהאוצר. "בתקופה זו יש קושי רב עד כדי בלתי ניתן להיענות לדרישות שכר מופלגות, שיש להן השלכות כלכליות משמעותיות והשפעות רוחביות ארוכות טווח על תקציב המדינה".

השבוע כבר הבהירו בהנהלת משרד הבריאות כי התורים שנוצרו לניתוחים מתוכננים ולטיפולים הולכים ומתארכים בעקבות השביתה, וכי בתוך מספר ימים יובילו למצב העלול שיפגע משמעותית בטיפולים הרפואיים בחולים. במערכת הבריאות מעריכים כי עד כה נדחו כבר יותר מעשרת אלפים ניתוחים, טיפולים ובדיקות אבחנתיות בבתי החולים בכל רחבי הארץ.

באוצר טוענים כי השביתה איננה חוקית מאחר שהסתדרות האחיות התחייבה להימנע מהשבתות עד תחילת ינואר 2013, אז יפוג ההסכם הנוכחי עליו חתומות האחיות עם האוצר, מחודש מארס השנה. בהסתדרות האחיות טוענים, מנגד, כי האוצר הוא שהפר הסכם חתום, כשהתחייב להיכנס למשא ומתן עם האחיות עוד בספטמבר. בהסדר ההוא, התחייב משרד הבריאות לאפשר מכסה של עד 120% תפוסה בלבד במחלקות הפנימיות, כדי שלא להעמיס על עבודת האחיות. בינתיים נשמרת המכסה בקושי רב, כאשר שיאו של החורף עוד לפנינו.

למשא ומתן הנוכחי מול האוצר נערכו האחיות עם מסרים החורגים מדרישות השכר ומדגישים את המשבר שעובר המקצוע ובמרכזו המחסור בכוח האדם. "הבעיה איננה במקצוע, אלא בעבודה בשטח שהיא מאוד קשה", אומרת דינה סלנר, יו"ר איגוד מנהלות הסיעוד בבתי החולים. "חלק גדול מהאחיות עובדות בתת-תקינה ומטפלות ביותר חולים ומאושפזים. רואים את זה בכל המחלקות, גם בחדרי המיון, בטיפול נמרץ, במחלקות כירורגיות ובפגיות". בחלק ממדינות אירופה נקבע לבתי החולים סף עליון למספר המטופלים לכל אחות, ובמדינת קליפורניה שבארצות הברית מגביל החוק את מספר המטופלים לאחות לחמישה. "אך בארץ לא קיים סף עליון שכזה, ואחות יכולה למצוא את עצמה מטפלת ב-12 מאושפזים ואפילו ב-20, וזה הקושי", אומרת סילנר.

העובדה כי הדיונים מול האוצר מתמקדים בימים אלה בתוספת שכר לאחיות במגזר הציבורי מציפה מעל לפני השטח תלושי משכורות משני הצדדים, הסתדרות האחיות והאוצר, כשבכל צד בוחרים לקרוא בו שורות אחרות. אתמול לאחר שהתפוצץ המשא ומתן פרסם משרד האוצר תלוש משכורת של אחות עם 28 שנות ותק ובו שכר לחודש אוקטובר 2012 של 22,854 שקל עבור 171 שעות עבודה חודשיות. בהסתדרות האחיות טוענים כי "האוצר שולט במערכת תלושי השכר, ולכן בוחר אילו תלושים להציג".

ביה"ח איכילוב ריק מאחיותצילום: מוטי מילרוד

בתלושי המשכורת בוחרות האחיות להתמקד בסכום הנמוך של שכר הבסיס, לפני תוספת תורנויות הערב, הלילה וסוף השבוע. למעשה, שכר הבסיס אף נמוך במקרים רבים משכר המינימום, ושליש מהאחיות הצעירות במדינה - מרביתן אחיות במרפאות הקהילה שאין באפשרותן להגדיל את הכנסתן במשמרות נוספות - מקבלות השלמת הכנסה.

האוצר, מצדו, נמנע עד כה מלהציע תוספת שכר משמעותית לשכר האחיות, ומציע פתרונות נקודתיים. אחת ההצעות שהועלתה, והיחידה שהסכים האוצר לחשוף עד כה, קוראת להגדלת היקף המשרה של אלף אחיות המועסקות ברפואה הציבורית במשרה חלקית. ההצעה נענתה בזלזול בטענה כי "אחיות העובדות חצי משרה הן לרוב אמהות לילדים קטנים, ואינן יכולות ברוב המקרים לעבוד משרה מלאה. מדובר בהצעה שולית שלא תפתור את המשבר". באוצר אומרים מנגד כי "יש מאות תקנים פנויים, ואפשר לאייש אותם עם אחיות שכבר נמצאות במערכת. הפתרון לא צריך להיות בהעלאת שכר גורפת כי הוותיקות מרוויחות יפה, פי 2 מהשכר הממוצע במשק".

בסוף 2011 היו בישראל 58,360 אחיות, מהן כ-28,000 המאוגדות בהסתדרות האחים והאחיות ושותפות במאבק הנוכחי, בהן אחיות בתי החולים, אחיות קופת חולים כללית, אחיות טיפות החלב ולשכות הבריאות ואחיות בתי הספר. אלו מדברות כבר זמן רב במונחים של "שינוי". המחסור העולמי באחיות, לצד חוסר היציבות במקומות עבודה, גם הוא חלק ממגמה עולמית בימינו, הטביעו בשני העשורים האחרונים את חותמם על האחים והאחיות בישראל.

זו היתה גם נקודת המוצא לעבודה שבוצעה ביוזמת הד"ר אורלי תורן, מנהלת שירותי הסיעוד בבית החולים הדסה, ובהשתתפות אחיות בכירות, שהופיעה במאי 2012 בכתב העת Health Policy. במחקר שבוצע במימון המכון הלאומי לחקר שירותי בריאות ומדיניות בריאות, בשיתוף מנהלות סיעוד בכירות בישראל, נשאלו עשירית מתוך 32,000 האחיות המועסקות בשנת 2010 עד גיל שישים באשר לתנאי עבודתן. בהבדל מהמסרים המועברים בשביתה הזו, לפיהן אחיות בורחות מהמקצוע עקב עומס במחלקות ושחיקה, אחוז הנשירה השנתי שאובחן במחקר עומד על 0.8% בלבד. "אחוז הנשירה מהמקצוע נמוך, אבל אחיות מחפשות בעיקר מקומות שיאתגרו אותן, ויהיו פחות קשים לאורך זמן", אומרת אחות בכירה במערכת ל"הארץ". עם זאת, במחקר מעידות אחיות רבות כי לא ימליצו לקרובי משפחתן להפוך לאחים ואחיות בישראל.

אחת הדרכים המקודמות לאחרונה במשרד הבריאות כדי להעלות את יוקרתו של מקצוע האחות, היא תוכנית המשרד שהתפרסמה בשבוע שעבר ב"הארץ" לייצר תפקיד של אחות מומחית (Nurse Practitioner), בדומה למודל המקובל במדינות מערביות, לאחות מוסמכת בתואר שני ולאחר השתלמות מיוחדת, שיש לה הרשאה לתת הוראות רפואיות בתחומים שונים.

לצד אלה, בממשלה פועלים באחרונה גם להרחבת מכסות הלימודים לסיעוד, במטרה להציף את השטח באחיות. כמו כן, לטענת האוצר, תוספת של 960 מיטות אשפוז לבתי החולים בשש השנים הקרובות, שאושרה לפני שנה וחצי בהסכם בין משרדי האוצר והבריאות, כוללת גם הגדלה של תקני האחיות בבתי החולים במאות תקנים כדי להקל בעומס.

השביתה הנוכחית איננה ההזדמנות הראשונה שבה מגויס המחסור באחיות לטובת קידום מקצועי. למעשה, בקיץ האחרון ניסה סגן שר הבריאות יעקב ליצמן להשתמש בטיעון הזה כדי לקדם תוכנית מהפכנית שהתנגדו לה סגל הסיעוד המקצועי במשרד הבריאות ובכירי האחיות בישראל, ולפתוח מסלול הכשרה לאחיות ברשת התיכונים של אורט. נכון לעתה, התוכנית מתעכבת מאחר שבמינהל הסיעוד במשרד הבריאות מסרבים לתת אור ירוק למהלך. במקביל פועלים במינהל הסיעוד במרץ לפתוח מקומות הכשרה חדשים לאחיות. בשנת 2011 נפתח מסלול הכשרה לאחיות מוסמכות במכללת רופין, בשנת 2012 נפתח מסלול במכללת יפו-תל אביב, והכוונה לפתוח מסלולים דומים בשנה הבאה במכללות אשקלון ואריאל.

כפתרון יצירתי נוסף, החל משנת 2009 פועל ביוזמת משרד הבריאות פרויקט להסבת אנשי מקצועות אקדמיים לסיעוד, המיועד לבעלי תואר ראשון בכל תחום (אפילו במדעי הרוח) העוברים לימודי סיעוד שנמשכים שנתיים וחצי שנים במקום ארבע, במסלול הכולל מלגה בהיקף של 80% משכר הלימוד תמורת התחייבות לעבודה ברפואה הציבורית. במסגרת זאת בחרו עד כה כאלף סטודנטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ