נמשכת השביתה |

בית הדין לעבודה דחה את בקשת המדינה להוציא צווי מניעה לאחיות

ההחלטה התקבלה בתום דיון ארוך שבמהלכו קראה השופטת לנציגי האוצר לגלות יותר גמישות במו"מ מול האחיות. מחר תיכנס השביתה ליומה העשירי

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב דחה הלילה (רביעי) את בקשת המדינה להוציא צווי מניעה לאחיות השובתות. בעקבות ההחלטה, תיכנס היום שביתת האחיות ליומה העשירי. במהלך הדיון אמרה השופטת אפרת לקסר: "אנו מצפים מהמדינה לגלות יותר גמישות בסיטואציה הקיימת". הדיון צפוי להימשך בשעות הקרובות.

במהלך הדיון שארך יותר מארבע שעות, אמר הממונה על השכר במשרד האוצר, קובי אמסלם, כי הדיונים מול האחיות נתונים במגבלות כיוון שמדובר בתקופת בחירות לכנסת. בתגובה שאלה השופטת לקסר: "אם אינך יכול לנהל משא ומתן אמיתי ואתה יכול לתת רק משהו מינורי בגלל הבחירות, אז למה אתה רוצה למנוע מהאחיות את הזכות האלמנטרית לנקוט בצעדים ארגוניים? אנו מצפים מהמדינה לגלות יותר גמישות בסיטואציה הקיימת", אמרה השופטת.

הפרקליטות הגישה אתמול את הבקשה בשם משרדי האוצר, הבריאות והנהלת קופת חולים כללית. לקראת הגשת הבקשה הועברו מהנהלות בתי החולים דיווחים על היקפי הפגיעות במטופלים כתוצאה מהשביתה מנתונים חלקיים שנאספו עולה כי עד שעות הבוקר בוטלו קרוב ל-5,000 ניתוחים וטיפולים לצורכי אבחונים בבתי החולים ברחבי הארץ. בין השאר, בבית החולים רמב"ם דווח על ביטול 360 ניתוחים ו-200 פעולות אבחון, בסורוקה בוטלו 300 ניתוחים, 200 בדיקות גסטרו ו-55 צנתורים שאינם דחופים, בכרמל בוטלו 300 ניתוחים ופעולות, במאיר 280 ניתוחים, בבילינסון 250 ניתוחים, בהשרון 210 ניתוחים ו-170 פעולות ובאיכילוב 200 ניתוחים.

כמו כן, לפי ההערכות, בוטלו מעל ל-90% מהבדיקות בטיפות החלב הממשלתיות. בקופת חולים כללית בוטלו 3,000 תורים לחיסוני תינוקות, 2,500 מעקבי היריון, 4,000 בדיקות לאבחון מוקדם של סרטן (לרבות משטחי צוואר הרחם וביופסיות), 20,000 תורי מעקב לחולים כרוניים, וכן בוטלו 6,000 ניתוחים קטנים ו-5,000 מעקבי אחיות אחר קשישים.

אחיות מפגינות, אתמול ברמת גןצילום: מוטי מילרוד

המדינה: הפרה של הסכמים קיבוציים; האחיות: גם האוצר הפר התחייבות

בבקשה הדחופה שהוגשה לבית הדין לעבודה על ידי פרקליטות מחוז תל אביב נטען כי יש למנוע את השביתה המבוצעת "בעת שעומדים בתוקפם הסכמים קיבוציים בין הצדדים" במסגרתם מחויבות האחיות "לשקט תעשייתי".

בהסכם הקודם עליו חתמו בינואר 2011, לאחר תוספת השכר הקודמת, התחייבו האחיות שלא לשבות עד סוף יוני 2012, ובהסכם מסגרת שעליו חתמה הסתדרות העובדים הכללית, ארגון הגג של העובדים במגזר הציבורי אליו שייכות גם האחיות, התחייבו הצדדים לשקט תעשייתי עד סוף דצמבר 2012. גם בהסכם שנחתם עם האחיות ב-22 במארס השנה (2012), לאחר מאבקן האחרון להפחתת העומס במחלקות הפנימיות, התחייבו האחיות שלא לשבות עד סוף השנה ביחס לכל העניינים שהוסדרו בהסכם, לרבות עומסי עבודה ומחסור בתקנים בבתי החולים. בנוסף טוענת המדינה כי צעדי האחיות "לא מידתיים, ויש בהם כדי לפגוע פגישה קשה ביותר בהתנהלות בתי החולים ובטיפול שיינתן לחולים הבאים בשעריהם". בבקשה נטען כי נזקי השביתה גורמים ל"פגיעה בבריאות החולים הממתינים לתור ונדחים.. הצעדים עלולים להביא לדחייה באבחון ראשוני של מצבים רפואיים שנדרש להם אבחון מורכב על מנת לטפל בהם בדחיפות".

בהסתדרות האחים והאחיות טוענים מנגד כי האוצר הפר התחייבות שניתנה במארס על ידי הממונה לשעבר על השכר באוצר, אילן לוין, להיכנס למשא ומתן עם האחיות על הסכם השכר החדש כבר בחודש ספטמבר, והשהה את המשא ומתן עם האחיות, שהחל לבסוף רק באמצע נובמבר. בבקשה להוצאת צווי המניעה כבר משיבה המדינה על הטיעון, ואומרת כי רק בספטמבר החלו להתקיים דיוני תקציב לשנת 2012 כאשר יציבות הממשלה מוטלת בספק, ובאוקטובר פוזרה הכנסת.

המדינה טוענת כי דרישת האחיות היא אחת: תוספת שכר רוחבית לאחים ולאחיות, לטענת המדינה "מבלי להביא בחשבון את הנסיבות הקיימות ומבלי להסכים לדון בהצעות המדינה". במשא ומתן דורשות האחיות תוספת של 15% עד 20% לשכר הבסיס של אחיות. האוצר טוען כי בתקופת בחירות אינו יכול להתחייב לתוספות שכר בהיקף שכזה, גם לאור הנחיית היועץ המשפטי לממשלה לנהוג בריסון. לטענת המדינה, כפי שהוגשה לבית הדין, "הגם שתוספת שכר רוחבית לאחים ולאחיות משפרת את כוח המשיכה של המקצוע, אין היא בהכרח כלי יעיל, ובוודאי שלא הכרחי או בלעדי, להשגת מטרה זו".

אתמול החריפו האחיות את מאבקן ונטשו את רוב המחלקות בבתי החולים למשך ארבע שעות, בין השעות 9:00 ל-13:00. במסגרת החרפת הצעדים עברו גם האחיות בבתי החולים הפסיכיאטריים והגריאטריים, שלא שבתו עד כה, לעבודה במתכונת שבת למשך הבוקר. ברוב המחלקות בבתי החולים נותרו שתי אחיות בלבד לצורך מתן מענה לטיפולי חירום, לרבות מחלקות פנימיות, אורתופדיה, עיניים, אף-אוזן-גרון ושיקום. במחלקות דחופות עבדו האחיות במתכונת של צוות סיעודי מצומצם, לרבות ביחידות לטיפול נמרץ, פגיות, חדרי לידה, מכוני דיאליזה והיחידות להפריה חוץ גופית. בכל בית חולים הוקם צוות סיעודי לשעת חירום לאישור ביצוע טיפולים דחופים במאושפזים.

האחיות הנוטשות בבתי החולים התכנסו לאסיפות הסברה שארגנו הוועדים המקומיים. בחלק מבתי החולים יצאו האחיות להפגין בשטחים הפתוחים. בבית החולים איכילוב הפגינו האחיות בכניסה לבית החולים וקראו לפתרון מהיר למשבר. בבית החולים שיבא יצאו עשרות אחיות להפגין בצומת הכניסה לבית החולים ויצאו בקריאה שהזכירה את שביתת הרופאים מלפני שנה וחצי: "ביבי תתעורר, האחיות שוות יותר".

רינת פורשמיט, אחות במרפאות הילדים בשיבא, סיפרה כי האחיות הגיעו בבוקר לבית החולים ולא טיפלו בילדים. "בהתאם להחלטות השביתה שלחנו לצערנו הביתה ילדים שהגיעו למרפאות ילדים, ריאות ונפרולוגיה (כליות), בהם גם ילדים חולי סיסטיק פיברוזיס. פקידות הקבלה ספגו את תלונות ההורים".

שרון רגב, אחות במחלקת אשפוז ילדים ב', סיפרה כי "המחלקה מפוצצת ואין כוח אדם. החדרים מלאים, ולחדרים של 2 מאושפזים הכנסנו מיטה שלישית. כשעזבנו את המחלקה ההורים אמרו לנו 'שיהיה בהצלחה!', כי הם רואים את העומס ותומכים במאבק". איריס גורם, אחות בחדר לידה, סיפרה "יש לנו 60 יולדות במחלקה עם 3 אחיות בלבד, 20 יולדות לכל אחות. הבוקר, בעקבות החרפת הצעדים, גם בוטלה הדרכת ההנקה".

במחלקת הפנימיות דווח על עומס רב בשעות הנטישה, על רקע העומס האופייני לעונת החורף. לדברי ענאן חוראני, אח במחלקה פנימית א', "בבוקר טיפלתי ב-14 חולים, צריך לתת מענה למשפחות, ואנחנו סופגים כעס כי העבודה היא תחת לחצים קשים. אחרי 9:00 נותרו 2 אחיות עם 42 חולים במחלקה. יש שם חולים סיעודיים שצריכים טיפול בתרופות, פצעי לחץ ועירויים". מיכל יסעור, אחות בפנימית ג', הוסיפה כי "העומס גדול גם בלי השביתה. מזלם של המאושפזים שיש לצדם קרובי משפחה שמטפלים בהם".

לפי דוח משרד הבריאות, בשבוע החולף עלתה התפוסה במחלקות הפנימיות, על רקע העלייה במחלות החורף, והגיעה ל-108% תפוסה, בהשוואה ל-106% בשבוע קודם, ואילו במחלקות הילדים דווח על 88% תפוסה לעומת 85% בשבוע הקודם. יו"ר ועד האחים והאחיות בשיבא, שמוליק בן-טל, דיווח כי אושרו ניתוחי חירום בודדים בלבד, לרבות של ילד עם בעיות לב קשות וילד נוסף שללא ניתוח עלול להפוך למשותק. "השביתה מורגשת בכל המחלקות", אמר בן-טל.

מזל בר, אחות אחראית במחלקה פנימית גריאטרית במרכז הרפואי זיו בצפת, אמרה כי "עזיבת המחלקות הייתה לא נעימה, ונעשתה מחוסר ברירה על מנת שיתייחסו לאחיות ודרישותיהן. עזבנו בשיאו של יום עבודה, והותרנו את המחלקה עם שתי אחיות, כמו במשמרת לילה, עליהן נפל כל נטל העבודה. ההרגשה הייתה קשה מאוד".

בשעה 13:00 שבו האחיות בבתי החולים לפעול במתכונת שבת, כפי שנהגו מאז תחילת השביתה ביום שני שעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ