מחקר חדש קושר בין אורח חיים דתי לשיפור בבריאות

הממצאים מעלים כי בית כנסת הוא גורם מגן מפני מחלות בקרב יהודים מבוגרים. מחסור בתמיכה חברתית מחוץ לבית נקשר לתוצאות רפואיות גרועות

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דן אבן

הקשר בין מצב בריאותי משופר לבין אורח חיים דתי, המשלב אמונה באל ותפילות, הוא אחת החידות שעמן מנסה הרפואה המערבית להתמודד בשנים האחרונות.

עבודה חדשה המתפרסמת בגיליון אוקטובר (2012) של ביטאון ההסתדרות הרפואית IMAJ בחנה ממצאים על אורח חייהם של 1,287 ישראלים יהודים מעל גיל 50, כפי שנאספו במחקר אירופי מקיף על בריאות והזדקנות המכונה SHARE שבוצע בין 2004 ל-2006 בעשר מדינות באירופה ובישראל. הניתוח, שביצע ד"ר ג'ף לוין מהמכון לחקר הדת באוניברסיטת ביילור שבטקסס, העלה כי הליכה לבית הכנסת היתה גורם מנבא לשיפור במצב הרפואי. זאת על סמך מדדים שבחנו את הקשר, לרבות בעיות רפואיות מתמשכות, הגבלה בפעילות, מחלות כרוניות מאובחנות וסימפטומים גופניים כגון בעיות לב, קוצר נשימה, הפרעות שינה ונפילות. הליכה לבית הכנסת נקשרה לירידה בתחלואה, גם לאחר נטרול משתנים מתערבים כמו גיל. מחסור בתמיכה חברתית מחוץ לבית נקשר במחקר לתוצאות רפואיות גרועות יותר, ממצא הממחיש את תנאי הבדידות שעמם חיים חולים מבוגרים קשים שחסרות להם אינטראקציות חברתיות.

לטענת החוקר, הממצאים מעלים כי בית כנסת הוא גורם מגן מפני מחלות בקרב יהודים מבוגרים, ואילו תפילות שדווחו בעיקר בקרב חולים במצב בריאותי גרוע הפכו לכלי טיפולי המסייע להתמודד עם תחלואה קשה.

"המחקר מציע עדות לתועלת הרפואית מהדת היהודית, בין אם כגורם מגן או ככלי להתמודדות, באופן עקבי עם ממצאי עבודות אחרות", מסכם לוין.

ראיות נוספות לתפקיד הדת בשיפור המצב הרפואי הולכות ומצטברות לאחרונה: חוקרים מאוניברסיטת תל אביב דיווחו ביולי כי מצאו שתפילות מפחיתות את הסיכון לפתח אלצהיימר ומחלות זיכרון וחוקרים מהאוניברסיטה העברית והדסה קבעו לפני למעלה מעשור כי שיעורי התמותה ממחלות לב ומגידולים בקיבוצים חילוניים גבוהים מאשר בקיבוצים דתיים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ