האוצר מסיר את בקשתו לדון שוב בצווי מניעה לאחיות השובתות

היום יתחדשו המגעים בין הצדדים, לאחר שאתמול דחתה הסתדרות האחיות תוספת 11% לשכרן, בדרישה לתוספת רוחבית של 15%-20%

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

משרד האוצר הודיע הבוקר (שני) לנשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופטת נילי ארד, כי ימשיך בשלב זה במשא ומתן מול הסתדרות האחים והאחיות בניסיון לסיים את סכסוך העבודה. בהחלטתו זו מסיר האוצר באופן זמני את בקשתו לדון בערעור שהגישה פרקליטות המדינה על החלטת בית הדין מהשבוע שעבר שלא להוציא צווי מניעה לאחיות השובתות. אף כי המשא ומתן צפוי להתחדש היום בצהריים, בשעה 12:00 יפגינו אחיות ואחים מכל רחבי הארץ מול משרד האוצר בירושלים.

אף כי אתמול דיווח משרד האוצר כי שיפר את הצעותיו, שללו האחיות את האפשרות שהושגה התקדמות בניסיון לעצור את שביתתן שנמשכת כבר יותר משבועיים. אמש נערך דיון סגור בין האחיות לנציגי האוצר בלשכתה של נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, נילי ארד. שני הצדדים דיווחו על המשך המגעים ביניהם, זאת בעקבות פגישת משא ומתן שהחלה אתמול בצהריים (ראשון), הראשונה מאז נפגשו הצדדים בבית הדין ביום חמישי כדי לדון פעם נוספת בבקשת המדינה להוציא צווי מניעה לאחיות השובתות.

באוצר הבהירו כי ההצעה שהועלתה אתמול כוללת תוספת שכר 11% ורכיבים של תוספת רוחבית לשכר האחיות ושל תוספת דיפרנציאלית לאחיות העובדות בבתי החולים ובמשמרות וכן לאחיות צעירות, המשתכרות שכר זעום. בשלבים מוקדמים יותר הוצעה לאחיות תוספת של 8% לשכרן.

הממונה על השכר באוצר, קובי אמסלם, אמר כי "ההצעה שהועלתה בפני האחיות היא בהיקף של מאות מיליוני שקלים, מעבר למה שהוצע להן ביום חמישי, ומבחינתנו התקדמנו, אך בהסתדרות האחיות מתבצרים בעמדתם". באוצר הבהירו כי "אם סכסוך העבודה הוגדר מלכתחילה על קשיי המקצוע, על המחסור באחיות ועל הנטישה, היינו רוצים לייצר תנאים כדי לפתור את הבעיות האלה באמצעות תוספת לשכר האחיות העובדות בתנאים קשים יותר, כדי שיישארו במערכת".

אחיות מפגינות בבית החולים הדסה, אתמולצילום: אמיל סלמן

בהסתדרות האחים והאחיות מדווחים דווקא על "נסיגה" במשא ומתן. "במקום לפתור את המחסור הקשה באחיות ואת העומס הכבד שהן נוטלות על כתפיהן, מבקש האוצר להעמיס עליהן שעות נוספות ומשמרות. אין פלא שהוא פונה פעם אחר פעם לצווי מניעה, כי בתפישתו הוא רואה עבדים ולא עובדים במערכת הבריאות". יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, אמרה כי "לא ניתן להעמיס על אחיות שממילא קורסות תחת הנטל, עבודה נוספת". בהסתדרות האחיות דורשים, במסגרת המשא ומתן, תוספת רוחבית לשכר הבסיס של אחיות בהיקף של 15% עד 20%".

הישיבה בלשכתה של ארד נערכה כדי לקבוע אם לתת ארכה להמשך המשא ומתן בין הצדדים או לקיים דיון בערעור שהגישה פרקליטות המדינה על החלטת בית הדין האזורי לעבודה שלא להוציא צווי מניעה לאחיות השובתות. ביום חמישי נדחה הדיון בערעור לטובת משא ומתן אינטנסיבי, כשארד פרסה את חסותה על המשא ומתן, אך בסוף השבוע לא התקיימו ישיבות בין הצדדים, ולמעשה אתמול התקיימה הישיבה הראשונה מאז ההחלטה.

היום נכנסת שביתת האחיות בבבתי החולים, טיפות החלב, לשכות הבריאות ובתי הספר ליומה ה-15. בינתיים מתארכים תורי ההמתנה לניתוחים מתוכננים ולבדיקות שאינן מבוצעות בבתי החולים, בעקבות השביתה. בקופת חולים כללית דווקא מורגשת הקלה בתורים, לאחר שביום רביעי שבו האחיות לעבודה סדירה במסגרת הפוגה שעליה הכריזה כהן. עד כה נדחו כמעט 7,000 ניתוחים ועוד אלפי טיפולים אבחנתיים בבתי החולים כתוצאה מהשביתה, ובטיפות החלב בוטלו מעל ל-90% מהבדיקות והחיסונים.

אתמול השביתו סטודנטים לסיעוד את הלימודים למשך שעתיים באוניברסיטאות חיפה, תל אביב, בן-גוריון והעברית ובמכללות האקדמיות צפת ועמק יזרעאל, והפגינו תמיכה במאבקן של האחיות. לדברי יו"ר התאחדות הסטודנטים, אורי רשטיק, "הסטודנטים לסיעוד נלחמים יחד עם האחיות על עתידם במקצוע ובמדינה. הסטודנטים קוראים לפתרון מיידי של המשבר". במשך היום השתתפו גם אחיות מבתי חולים פסיכיאטריים וגריאטריים בהפגנות המחאה.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ