במשרד הבריאות נערכים להתפרצות זן שפעת קטלני

במדינות ערב נרשמו מספר מקרי התפרצות של זן שפעת חדש וגורמי בריאות חוששים כי הוא יגיע לישראל. 3 מתו משפעת החזירים ברשות הפלסטינית

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

החשש מהתפרצות של זני שפעת אלימים בישראל עולה בקרב גורמים במערכת הבריאות אחרי שהתגברו הדיווחים במדינות ערב על התפרצות של זן שפעת קטלני ואחרי שברשות הפלסטינית מתו שלושה חולים משפעת החזירים. משרד הבריאות פרסם קריאה לצוותים רפואיים להגביר ערנות מפני הנגיף הקטלני החדש המתפשט במדינות ערב.

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, הורה השבוע לצוותי רפואה בקהילה ובבתי החולים להגביר את ערנותם עם שובם ארצה של העולים לרגל למכה בסעודיה, בשל דיווחים על תחלואה בנגיף קטלני המתפשט במדינות ערב. הנגיף החדש הוא ממשפחת נגיפי 'קורונה וירוס', שלה שייך גם נגיף הסארס הקטלני (SARS) שהתפרץ בסין ב-2002 והוביל בתוך שנה וחצי למותם של 774 חולים עם שיעור תמותה גבוה של 9.6%. הנגיף החדש קרוב מבחינה גנטית לנגיפי קורונה התוקפים לרוב עטלפים.

נגיפי קורונה מועברים בקלות מאדם לאדם באמצעות מגע עם הפרשות, וחלקם מועברים גם דרך האוויר בשהות בסמיכות לאדם חולה. נגיפים אלה לגרום לזיהום קל בדרכי הנשימה העליונות ובמערכת העיכול, ובמקרים מסוימים עלולים לגרום לדלקת ריאות קשה וקטלנית, בעיקר בקרב חולים עם מערכת חיסונית מוחלשת.

צילום: דניאל בר און

הנגיף החדש אותר לראשונה ב-20 בספטמבר וזוהה בשלב הראשון בשני חולים: בן 60 מסעודיה שמת אחרי שפיתח דלקת ריאות קשה ואי ספיקת כליות, ובן 49 מקטאר ללא מחלות רקע, המתגורר בלונדון, שאושפז במצב קשה עם דלקת ריאות לאחר ששב מביקור בסעודיה.

מאוחר יותר אובחנו שבעה חולים נוספים שנדבקו בנגיף, מהם ארבעה תושבי סעודיה, תושב קטאר ושני תושבי ירדן, שפיתחו דלקות ריאה קשות, וארבעה מהם מתו. שני המקרים בירדן הם של חולים שמתו עוד בחודש אפריל, ורק לאחר הדיווחים מסעודיה באוקטובר, נשלחו דגימות שנאספו מהם בעודם חולים למעבדה, והתברר כי גם הם נדבקו בנגיף הקטלני.

גרוטו מעדכן כי "מדובר בתרחיש דינמי ומשרד הבריאות עוקב אחר הנתונים בעולם ונמצא בקשר עם הגורמים הרלוונטיים, לרבות ארגון הבריאות העולמי, המרכז האירופי לבקרת מחלות ושירותי בריאות הציבור בבריטניה. עם תום החאג' חוזרים רבים מהעולים למכה לארצות מוצאם, ונדרשת אצלם התייחסות קפדנית למקרים של תחלואה נשימתית חדה או מחלות חום".

עלייה לרגל למכהצילום: אי–פי

התפרצות שפעת החזירים בגדה המערבית

לפי דיווח של סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען", בשבוע האחרון נרשמו שלושה מקרי תמותה ונמצאו עוד 45 חולים בגדה המערבית שנדבקו בנגיף H1N1, מחולל שפעת החזירים. לפי הערכות משרד הבריאות של הרשות הפלסטינית, עוד מאות נדבקו בנגיף וטרם אובחנו.

עד כה לא אובחנה השנה התפרצות של שפעת החזירים בישראל, אך קיים חשש כי הנגיף עשוי לעבור מהגדה לישראל. ממשרד הבריאות נמסר כי "אנו עוקבים אחר ההתפתחויות, ונכון לעתה לא ידוע על התפרצות אזורית".

החיסון לשפעת שניתן בישראל בקופות החולים מכסה השנה את זן שפעת החזירים, וכן שני זנים נוספים. עד תחילת דצמבר קיבלו את החיסון כמעט 1.2 מיליון ישראלים. אחרי התפרצותה ב-2009 הוגדרה שפעת החזירים כ"מגיפה", אך פעילות הנגיף כיום דומה לזו של זני שפעת אחרים אחרי שפותח נגדו חיסון יעיל.

תחלואת השפעת השנה בישראל מוגדרת כאופיינית לעונה. העלייה העיקרית במחלות חורף מדווחת בקרב תינוקות עד גיל שנתיים ובמבוגרים בגילים 64-19, שאינם כלולים בקבוצות היעד לקבלת החיסון לשפעת.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ