מזמינים אנטיביוטיקה באינטרנט בקלי קלות

במפגש רפואי מקוון הרופאים נותנים מרשמים לאנטיביוטיקה בקלות יתר, כך לפי מחקר אמריקאי חדש

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

מערכות בריאות במדינות המערב וגם בישראל עוברות בשנים האחרונות לרפואה מקוונת, כזו המאפשרת להתכתב עם הרופא ולקבל מרשם לתרופות דרך האינטרנט. גם בקופות החולים בישראל מפותחים בשנים האחרונות שירותים למתן מרשמים מקוונים, ושירות שכזה כבר פועל בהיקף הולך וגדל בחודשים האחרונים בקופת חולים כללית הגדולה במדינה.

אולם מחקר חדש טוען כי במרשמים המחולקים במפגש וירטואלי עם הרופא, דרך האינטרנט, יש סיכוי להתרת הרסן בחלוקת אנטיביוטיקה, המשמשת לטיפול בזיהומים חיידקיים. כפי שידוע בשנים האחרונות, שימוש נרחב באנטיביוטיקה מגביר התפתחות של חיידקים עמידים לטיפול, תופעה חמורה שעמה מנסות להתמודד מערכות בריאות בכל העולם.

איור: ערן וולקובסקי

חוקרים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת פיטסבורג בפנסילבניה השוו בין טיפולים שניתנו במפגשים פיזיים ובין כאלו במפגשים וירטואליים (המכונים e-visits) בקרב 5,165 חולים עם דלקת סינוסים (סינוסיטיס) ו-2,954 חולים עם דלקות בדרכי השתן. במחקר, שהתפרסם בנובמבר בכתב העת Archives of Internal Medicine נמצא כי בקרב הסובלים מסינוסיטיס, שיעור מקבלי האנטיביוטיקה היה כמעט מוחלט במפגשים הווירטואליים (99%) ונמוך יותר במפגשים במרפאה (94%). הפערים גדלו במיוחד בטיפול באנטיביוטיקה שהותאם לסובלים מדלקות בדרכי השתן במפגשים וירטואליים (99%) בהשוואה למפגשים במרפאה (49%).

החוקרים מסכמים כי "כשרופאים לא יכולים לבדוק באופן מכוון את המטופל, הם עשויים לנקוט גישה יותר שמרנית ולתת לו אנטיביוטיקה", ודואגים גם באשר לשימוש הנרחב באנטיביוטיקה לסובלים מסינוסיטיס הן במפגשים במרפאה והן במפגשים דרך המחשב.
לפי הערכות המרכז הארצי למניעת זיהומים במשרד הבריאות, בשנת 2010 אובחנו 3,700 מאושפזים בישראל שפיתחו זיהומים בדם בעקבות הידבקות בחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה, מתוכם מתו 1,500.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ