סמס לאבחון שבץ

זה לא אוטוקורקט זו דיסטקסטיה

הודעת SMS משובשת של אשה בהריון לבעלה, שבעקבותיה נמצא כי היא סובלת משבץ מוחי, גרמה לחוקרים בהרווארד לאפיין תופעה רפואית חדשה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8
דן אבן

חוקרים אמריקאים מאוניברסיטת הרווארד מדווחים על תופעה רפואית חדשה אותה כינו 'דיס-טקסטיה' (Dystextia) האופיינית לדור : הודעות משובשות במכשירים הניידים העלולים להעיד על שבץ מוחי. במאמר המתפרסם בכתב העת מדווחים החוקרים על אישה הרה בת 25, שהובהלה לחדר המיון בבית החולים בירגהאם אנד וימנס בבוסטון בשבוע ה-11 להריונה על ידי בעלה בעקבות הודעת טקסט משובשת ששלחה לו בטלפון הנייד.

לאחר שסיימה האישה ביקור מעקב היריון מוקדם אצל גינקולוג, כשבעלה המתין שתעביר לו בהודעת טקסט את מועד הלידה המשוער של התינוק, החל הבעל לקבל מהאישה סדרה של מסרים מוזרים הכתובים בצורה שאיננה מובנת.

בתשובה לשאלתו של הבעל "אז מה העניין?" ("?So what's the deal") השיבה האישה "כל איפה דברים ימים לילות, כמה זה איפה", בכתב משובש ("every where thinging days nighing Some is Where!"). לאחר שכתב לה כי הוא מודאג מתשובתה המשובשת, השיבה האישה "אבל אני חושבת" ("But i think"), "חושבת מה?" הוא שאל, ובתגובה ענתה: "מה שאני חושבת עם יהיה טוב" ("What I think with be fine").

דיסטקסטיה: מסרונים שמעידים על שבץ מוחיצילום: רויטרס

על פי הדיווח, הבעל ידע כי האפשרות לתיקון האוטומטי של איות המילים לא יכולה להסביר את השיבושים, כיוון שהיתה כבויה במכשיר הנייד של האישה, ולכן מיהר לאשתו ודאג לפינויה המהיר לבית חולים. בחדר המיון נזכרה האישה כי באותו הבוקר אף הרגישה למספר דקות חולשה ביד וברגל ימין שאליה לא ייחסה חשיבות באותה עת. בהמשך היא אף אובחנה עם טשטוש הכרתי קל.

בבדיקה הנוירולוגית שבוצעה לאישה אובחנו סימנים העשויים להעיד על שבץ, לרבות קשיים בתנועה ובשפה. קולה של האישה היה אף הוא צרוד כתוצאה ממחלה ממנה סבלה באותה תקופה בדרכי הנשימה העליונות. בצילום הדמיה מסוג MRI הבחינו הרופאים כי אזור מסוים במוח (אזור האינסולה השמאלית) אינו מקבל מספיק דם, והאישה אובחנה עם שבץ מוחי. לאחר שמצבה השתפר, שוחררה האישה לביתה בהתייעצות עם הגינקולוג תוך המלצה לנטילה יומית של אספירין והזרקת נוגדי קרישה להמשך ההיריון. בדיקת מעקב אבחנה כי היא שרדה את השבץ המוחי ללא נזקים קבועים, והמשך הריונה היה תקין.

תופעת האפזיה המתבטאת בחוסר יכולת להשתמש בכישורי שפה נחשבת לאחד הסימנים הבולטים לשבץ מוחי המופיע ב-21% עד 38% מהמקרים. המקרה הנוכחי הוא הראשון המדווח כי אפזיה הנגרמת בשבץ עלולה לבוא לידי ביטוי גם בשליחת מסרונים משובשים בטלפון הנייד. "ככל שהנגישות לתקשורת אלקטרונית ממשיכה להתפתח, תיעודים אלקטרונים הופכים לאמצעים משמעותיים יותר בזיהוי מחלות נוירולוגיות כמו שבץ, בייחוד בקרב אלה המתקשרים בטקסטים כתובים יותר מאשר בשפה מדוברת", מבהירים החוקרים. במקרה זה, לדבריהם, היה לאיתורה של האישה דרך המסרונים המשובשים ששלחה תפקיד חשוב במניעת נזק מתמשך ואף קבוע לאור השבץ המוחי הקל שעברה.

ארגון הבריאות העולמי מעריך כי כ-15 מיליון נפגעים בעולם משבץ מוחי בכל שנה, ומהם 5 מיליון מתים כתוצאה מהאירוע המוחי. המדובר בגורם המרכזי המוביל לנכות בעולם המערבי. בישראל נמנים מדי שנה כ-15 אלף נפגעי שבץ מוחי חדשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ