המלצות ועדת סל התרופות שונו רגע לפני הגשתן לממשלה

משרד הבריאות יגיש המלצה כללית על חיסון לסרטן צוואר הרחם, ולא ינקוב בשמו המסחרי של החיסון עליו המליצה הוועדה, כדי לאפשר רכישת חיסון מתחרה

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

משרד הבריאות שינה את המלצות ועדת סל התרופות בנוגע לחיסון לסרטן צוואר הרחם, לקראת הגשת ההמלצות לאישור הממשלה ביום ראשון. זוהי הפעם הראשונה שמפעיל המשרד את הסמכות המוקנית לשר הבריאות לשנות את המלצות ועדת הסל בטרם אישורן.

בעוד ועדת הסל החליטה השבוע להמליץ על הכנסת החיסון גרדסיל של חברת MSD, היעיל במניעת סרטן צוואר הרחם ויבלות באברי המין (קונדילומות), המשרד יציג בפני הממשלה המלצה כללית להכנסת חיסון לסרטן צוואר הרחם, מבלי לנקוב בשם מסחרי של חיסון. בכך למעשה מבקש המשרד לאפשר לו לשנות בהמשך את המלצת ועדת הסל, ולרכוש את החיסון המתחרה נגד סרטן צוואר הרחם – סרווריקס של חברת GSK. העניין טרם הוחלט סופית ומצוי עדיין בדיונים בהנהלת המשרד. ביום ראשון יוגשו לממשלה המלצות לאישור 88 תרופות וטכנולוגיות המיועדות ל-300 אלף ישראלים לפחות.

החיסון לסרטן צוואר הרחם מיועד לכ-52 אלף נערות בכיתות ח'. החיסון הומלץ בגיל זה כי יעילותו גבוהה כשהוא ניתן לפני תחילת קיום יחסי מין, דרכם מועבר נגיף הפפילומה, מחולל סרטן צוואר הרחם.

הצורך בשינוי המלצת ועדת הסל על הגרדסיל התעורר במשרד על רקע מכרז שפרסם לפני חודש וחצי לבחירת החיסון נגד סרטן צוואר הרחם, עוד בטרם הכריעה הוועדה על הכנסת החיסון. במכרז זכה החיסון סרווריקס, שהוצע בעלות נמוכה ביותר מ-10% מהגרדסיל.

חיסון הגרדסילצילום: בלומברג

בכירי משרד הבריאות פנו לוועדת הסל בבקשה להעביר המלצה כללית לחיסון לסרטן צוואר הרחם, ולהימנע מבחירה מפורשת בחיסון כלשהו. אולם בוועדת הסל הוחלט לבסוף להמליץ על הגרדסיל, לאחר שחברת MSD הורידה בימי הדיונים האחרונים של הוועדה את מחיר החיסון מתחת למחיר שאותו הגישה במכרז. בסופו של תהליך אישרה ועדת הסל את הצעת MSD למכירת גרדסיל בעלות של 244.05 שקל לכל נערה - מחיר נמוך ב-50% ממחיר החיסונים לסרטן צוואר הרחם בביטוחים המשלימים של קופות החולים.

בכיר במשרד הבריאות מתח היום (חמישי) ביקורת חריפה על חברת MSD. "החברה הגישה שלושה מחירים שונים לחיסון, אחד בתחילת דיוני הוועדה, שני במכרז ושלישי לאחר המכרז, בהתנהלות שאיננה תקינה", אמר הבכיר. במשרד הבריאות החליטו למחות באופן רשמי על ההתנהלות בפני מנכ"ל חברת התרופות MSD העולמית.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "שני החיסונים - גרדסיל וסרווריקס - יעילים באותה מידה למניעת סרטן צוואר הרחם. החיסון נרכש על ידי משרד הבריאות, הנדרש לקיים את חוק חובת המכרזים, וללא מכרז, הכנסת החיסון נגד סרטן צוואר הרחם לסל, היתה מוטלת בספק. הוכנה פנייה למנכ"ל MSD העולמית המתארת את אופי הפעילות הבעייתית של MSD לאורך התקופה בקידום התרופה. משרד הבריאות יודע דברים רבים על אופן פעולתה הבעייתי של החברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ