מחקר גילה שחומר הנפוץ במוצרי פלסטיק פוגע בפוריות האשה

חוקרים משיבא ומהרווארד מצאו כי חשיפה מוגברת לביספינול A הנמצא בין השאר בבקבוקי תינוקות, פחיות משקה ומסגרות משקפיים עלולה לפגוע בביציות אנושיות

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

חוקרים מישראל ומארה"ב מדווחים לראשונה כי חשיפה לחומר הכימי ביספינול A, הנפוץ בתעשיית הפלסטיק, פוגעת בביציות אנושיות ועלולה לפגוע בפוריות האשה. בשנים האחרונות מדווח בספרות הרפואית על ירידה בפוריות הן בקרב גברים והן בקרב נשים. המחקר שבוצע באוניברסיטת הרווארד, בראשות הד"ר רונית מכטינגר, גינקולוגית במרכז הרפואי שיבא, ניסה לבחון אם ביציות אנושיות חשופות לפגיעה מחשיפה גוברת לחומר כימי הנפוץ בתעשיית הפלסטיק במכונה ביספינול A ׁ(או BPA), זאת על רקע עדויות ממחקרים בבעלי חיים שהחומר עלול לפגוע ברקמות גוף.

ביספינול A הוא חומר נפוץ בתעשיית הפלסטיק העולמית. בשנים האחרונות עלתה המודעות לחומר, בייחוד כרכיב בבקבוקי פלסטיק לתינוקות, לנוכח החשש כי בריכוזים נמוכים עלול החומר להשפיע על מוחם של תינוקות ועל המערכת ההורמונלית. בדצמבר 2010 אף הורה משרד הבריאות לבתי החולים להפסיק להזין תינוקות בבקבוקים המכילים את החומר. החל מיולי 2012, אסר מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) על שיווק בקבוקים לתינוקות המכילים את החומר בארה"ב.

אולם ביספינול A מצוי במוצרי פלסטיק רבים נוספים בסביבה, לרבות מכלי פלסטיק לאחסון מזון (הנושאים את המספר 7), קופסאות שימורים, פחיות משקה, קבלות, עטיפות לדיסקים, סתימות שיניים לבנות ומסגרות פלסטיק למשקפיים. בדיקות שתן מעידות כי לחומר נחשפים יותר מ-90% מהנבדקים הן בארה"ב והן בישראל, וניתן לאתרו גם בריכוזים מסוימים בדם, בחלב אם, במי שפיר ובנוזל המקיף את הביציות בשחלות.

במחקר נאספו קרוב ל-242 ביציות אנושיות שנשאבו מ-121 נשים בטיפולי הפריה חוץ-גופית, ואושרו על ידן לשימוש במסגרת מחקר. מכל נבדקת נאספו שתי ביציות למחקר - האחת נחשפה בתנאי מעבדה לחומר מעודד הבשלה שהוכנסו אליו ריכוזים משתנים מדודים של ביספינול A, והשנייה שימשה כקבוצת ביקורת, ונחשפה לאותו הנוזל אולם ללא תוספת של החומר הכימי.

הממצאים מעלים כי בתום חשיפה של 30 שעות, הובילה החשיפה לביספינול A לעלייה במספר הביציות שלא הבשילו, כך שלא יכלו לשמש לכאורה לצורכי הפריה; לעלייה במספר הביציות שעברו תהליך של 'דגנרציה' והפסיקו להתפתח; ולעלייה במספר הביציות שעברו בהבשלה תהליך של התפתחות מואצת המכונה 'אקטיבציה' והפכו ללא תקינות מבחינה פתולוגית לשימוש לצורכי הפריה. יכולת ההבשלה של הביצית נבחנה בבדיקת מבנה הכישור בביצית, עליו מסתדרים הכרומוזומים, ונמצא כי בחלק מהביציות המבנה נפגע ולא אפשר הבשלה תקינה.

בקבוצה שבה נחשפו הביציות לריכוז של 20 ננוגרם למיליליטר ביספינול A, הגבוה פי 10 מהריכוז הממוצע המאובחן בבדיקות שתן של נבדקים בריאים, שיעור הביציות שהבשילו ויכלו לשמש להפריה עמד על 52% בהשוואה ל-59% בקבוצת ביקורת. בקבוצה נוספת שבה נחשפו הביציות לריכוזים של החומר הגבוהים פי 100 מהריכוז הנורמלי, שיעור הביציות שהבשילו ירד עוד יותר ועמד על 42%, ואילו בקבוצה שבה נחשפו הביציות לריכוזים הגבוהים פי 10,000 מהנורמה, שיעור הביציות שהבשילו עמד על 19% בלבד.

"בניגוד לרוב התאים וכן לתאי זרע שנוצרים לאורך החיים, מלאי הביציות שנוצר בשלב העוברי ומדלדל בהדרגה עד גיל הבלות", מסבירה ד"ר מכטינגר, "ההנחה היא כי תאי גרונולוזה המקיפים את הביצית כבר מכילים רמה מזערית בסיסית של ביספינול A, ומצאנו כי חשיפה מתמשכת לריכוזים של החומר עלולה לפגוע במלאי הביציות הקיים ולפגוע בתהליך הבשלתן ובפוריות האשה".

במחקר השתתפו גם הפרופ' קתרין רקובסקי מבית הספר לרפואה באוניברסיטת הרווארד והפרופ' רס האוזר מבית הספר לבריאות הציבור בהרווארד והוא בוצע בתמיכת המכון הלאומי לבריאות בארה"ב (NIH) והקרן לבריאות וסביבה בישראל. ממצאיו הוצגו בכנס של הקרן שנערך השבוע במרכז פרס לשלום, ובימים אלה מוגשת העבודה לפרסום מדעי.

החוקרים קוראים לביצוע מחקרים נוספים העוקבים אחר השפעות הביספינול A על גופן של נשים. לדברי מכטינגר, "בשלב הנוכחי, משמעות הממצאים היא שלחשיפה ממושכת לביספינול A, אפילו בריכוז נמוך, יש השלכות אפשריות על הפוריות ומומלץ להימנע ממנה ככל האפשר, למשל בהימנעות מחימום מזון באריזות פלסטיק במיקרו".

מחקר של משרד הבריאות, שממצאיו התפרסמו בספטמבר האחרון, העלה כי בבדיקות שתן של 249 ישראלים בגילאי 20 עד 73 מכל הארץ, 89% הכילו ריכוזים של ביספינול A.

ועדה מקצועית במשרד בראשות הד"ר ג'ון יאנג, הממונה על הערכת הסיכונים באגף המזון, המליצה לפני כשנתיים לנקוט פעולות נוספות במטרה לצמצם עוד יותר את חשיפתם של תינוקות לחומר, לרבות המלצה שלא להשתמש במוצצים, נשכנים וצעצועי אמבט העלולים להכילו כשהם קרועים, שחוקים או בלויים, מחשש לזליגת החומר.

מפחדים מפלסטיק? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ