שבץ מוחי - לא רק במבוגרים

שבץ מוחי שמופיע גם בגיל צעיר דורש מצוותים רפואיים ומהציבור הרחב להיות ערניים לסימנים מקדימים

סרג'יו שבתאי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סרג'יו שבתאי

בגיל 24, הדבר האחרון שאתה חושב עליו כשאתה חש בחולשה פתאומית בצד אחד של הגוף היא האפשרות שמדובר בשבץ מוחי. אבל זה בדיוק מה שקרה ליוני (שם בדוי), כשהגיע לחדר מיון שעה קלה לאחר שחש חולשה פתאומית ביד ורגל ימין, קשיי דיבור ושיתוק חלקי בפניו שגרם להם להיראות א-סימטריים.

בעבר, אדם צעיר שהיה מגיע עם תופעות כאלו למיון לרוב לא היה נחשד בהכרח כמי שלוקה בשבץ מוחי ולו מפאת גילו. משבחר יוני למזלו לא להתעלם מהתופעות המתוארות והגיע בתוך זמן קצר לבית החולים, ניצלו חייו.

מרגע שהגיע למיון עבר יוני סדרת בדיקות מהירה המתאימה לחשד כי לקה באירוע מוחי, ובהתאם מיד טופל בתרופה TPA להמסת קרישי דם, שיש לתת עד ארבע שעות וחצי מהאירוע. כעבור יום כבר היה יוני על רגליו, וחש חולשה מזערית בגפיים הימניות שבעזרת טיפול פיזיותרפי חלפה לחלוטין. המשך בירור שנעשה בנוגע לסיבה לאירוע המוחי העלה כי יוני סובל מחור בלבו. הוא עבר ניתוח וכיום חי את חייו כרגיל.

חדרן מיוןצילום: תומר נויברג

בניגוד ליוני, אצל דרור (שם בדוי), בחור בן 30, שבהליכה שגרתית חש בסחרחורת, כפל ראייה, קושי בדיבור וכאבים בצוואר, הסוף היה קצת פחות שמח. כיוון שהסימפטומים חלפו בתוך פחות משעה, בחר דרור לייחסם לעייפות ולא פנה לעזרה רפואית. כמה שעות לאחר מכן, כשחזר לביתו, חש חולשה בפלג גוף שמאל, קושי בדיבור והפרעות ראייה. הוא החליט להמתין עוד כדי לבדוק אם גם הפעם יעבור האירוע באופן ספונטני, ורק כעבור שמונה-תשע שעות, כשלא השתפרו הסימנים, הגיע לבית החולים. בבירור במיון התגלו סימני אירוע מוחי חריף באזור גזע המוח ופגיעה בכלי הדם הצוואריים (דיסקציה). הוא קיבל טיפול מיידי בהתאם למצבו, אך כיוון שחלף זמן קריטי עד הגעתו, לא ניתן היה לתת לו טיפול ממיס קרישי דם. בתום האשפוז נותר דרור עם חולשה בפלג הגוף השמאלי והפרעה בדיבור. אם היה מגיע לבית החולים מיד לאחר האירוע הראשוני, ייתכן שהיה ניתן לזהות את הפגיעה בכלי הדם של הצוואר ולקבל טיפול שימנע את האירוע השני, החריף יותר.

שני המקרים שלעיל מעידים על מגמה הולכת ורווחת בשנים האחרונות בטיפול בשבץ מוחי גם בקרב צעירים ואפילו ילדים מגיל אפס. העמקת הידע של הצוותים הרפואיים והציבור הרחב לגבי התסמינים של שבץ מוחי מאפשרת כיום אבחון יעיל בכל גיל.

שבץ מוחי אחד הוא שבץ איסכמי, שבו מופסקת אספקת הדם לאזור מוחי על רקע חסימה עורקית, ואילו בסוג אחר של שבץ מופסקת אספקת דם לאזור מוחי מסוים על רקע שבירת עורק ונוצר דמם תוך-מוחי. הסימנים הקליניים יכולים להיות זהים: הפרעות בדיבור, א-סימטריה של הפנים, חולשה או הפרעה תחושתית בגפיים והפרעות הליכה וראייה. ניתן להבדיל בין שני סוגי השבץ ולטפל בהם רק לאחר בדיקות דימות מתאימות, כמו C.T מוח, MRI מוח ואנגיוגרפיה (צנתור) של עורקי המוח תחת שיקוף ב-C.T או MRI.

עם הסיבות לשבץ מוחי ניתן למנות יתר לחץ דם, שומנים, סוכרת, השמנת יתר, עישון, היצרות של העורקים הצוואריים או התוך-גולגולתיים, ובאוכלוסיה צעירה מתחת לגיל 50 גם מחלות אימונולוגיות (המערבות את המערכת החיסונית), קרישיות יתר של הדם ומומים לבביים, דהינו מחלות או בעיות שעלולות להיות נסתרות והשבץ המוחי מצביע על קיומן.

מחקרים רבים בעולם המערבי מעידים כי רבע מהאוכלוסייה הסובלת משבץ מוחי נמצאת מתחת לגיל 60. מספרים דומים התקבלו בסקר הישראלי של האיגוד הנוירולוגי (NASIS), שלפיו כ-15,000 אירועים מוחיים בארץ בשנה - כרבע מהם מתחת לגיל 60 ו-8% מתחת לגיל 50.

החשיבות באיתור שבץ מוחי בחולים צעירים וטיפול בהם עולים עם השנים הרבות שלפניהם. אדם צעיר, הנמצא בשיא פעילותו והופך סיעודי או נכה, עלול לאבד מקום עבודה, זוגיות ועוד. לכן גם אם מדובר בסימנים חולפים החשודים לשבץ מוחי שעוברים אחרי שעה, רצוי לגשת להיבדק בדחיפות. יש לזכור כי קיים סיכוי מוגבר לאירוע מוחי מלא עד 48 שעות לאחר אירוע מוחי חולף ב-8%-6% מהמקרים.

אם בעבר הגישה הרפואית לאירוע מוחי היתה פסיבית יותר כיוון שלא היו אמצעים לטפל היטב באירוע הקיים או למנוע ביעילות את האירוע הבא, כיום המצב שונה. העלאת המודעות לתסמיני השבץ בקרב צוותים רפואיים, בציבור הרחב ובעיקר בקרב אנשים צעירים היא המפתח המרכזי לטיפול יעיל וחזרה חלקה לחיים.

ד"ר סרג'יו שבתאי הוא סגן מנהל המחלקה הנוירולוגית (בפועל) במרכז הרפואי הלל יפה בחדרה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ