הרופאים שוקלים לא לחייב טיפול בנשאי HIV

דיון סוער בהסתדרות הרפואית בשאלה האם ניתן לאסור על רופאים לסרב לטפל בנשאי הנגיף מחשש שיידבקו. היו"ר: "אי אפשר לקשור רופא למטופל בשרשרת"

דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן אבן

מחלוקת גדולה במערכת הבריאות בשאלה אם רופא רשאי לסרב לטפל בנשא HIV. חברים בלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית מסרבים לאסור לחלוטין על רופאים להימנע מלטפל בנשאים. בלשכה לאתיקה נמנעים מהנחיה גורפת המחייבת רופאים לטפל בנשאים, והיושב ראש מבהיר: "במצבי קיצון לרופא יש שיקול דעת אם לקחת סיכון במתן טיפול. לא ניתן לקשור את הרופא בשרשרת למטופל".

בלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית התקיים בימים האחרונים דיון סוער על חובת רופאים לטפל בנשאי HIV וחולי איידס. ברקע לדיון עומדת תלונה שהעביר ללשכה הוועד למלחמה באיידס, בעניין נשא שנזקק באחרונה לניתוח רפואי לתיקון מחיצת האף. שלושה מנתחים פלסטיים סירבו לטפל בו, ובהם מנתח פלסטי בבית חולים פרטי, שהנשא פנה אליו בגלל הביטוח המשלים "כללית פלטינום". סרבן אחר היה מנתח פלסטי בבית חולים ציבורי במרכז הארץ.

בדיון עקרוני בסוגיה בלשכה לאתיקה לפני כמה ימים, רופאים החברים בלשכה נקטו במפתיע עמדות התומכות לכאורה ברופאים סרבני טיפול. בין השאר טענו כי למרות שבועת הרופא, המחייבת טיפול בכל חולה, רופא אינו מחויב בכל מצב לטפל בנשאים וחולי איידס, אם לתחושתו הטיפול מאיים על חייו. לפי אחד הטיעונים, לרופא המגדל לבדו את ילדיו יש הצדקה לסרב לטפל בנשא HIV כי הוא עלול לסכן את חייו ולהותיר את ילדיו יתומים.

לפי עמדות אלה, וכיוון שמסתמן שהלשכה לאתיקה תקבע שבמצבים מסוימים מותר לרופא לסרב לטפל בנשא HIV או חולה איידס, הגישו נציגים מהוועד למלחמה באיידס ואיגוד רופאי האיידס בקשה לדיון נוסף בלשכה. דיון כזה נקבע לעוד חודש, בטרם תנוסח עמדה רשמית של הלשכה.

יושב ראש הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית, פרופסור אבינועם רכס, קובע שלא בכל מצב ניתן לחייב רופא לטפל בנשא HIV. בשיחה עם "הארץ" מבהיר רכס כי "באופן עקרוני, על רופא מוטלת חובה לטפל בכל חולה בתחום מקצועו, ורופאים לוקחים סיכון מחושב בבחירת המקצוע. נשאי HIV נמצאים היום בסיכון המחושב. אבל במצבי קיצון יש לרופא שיקול דעת אם לקחת עליו סיכון מוחשי שאינו בגדר הסביר. גם מבחינת העמדה הפילוסופית, לא ניתן לאפשר לרופא לתת טיפול בניגוד לרצונו. לרופא יש אוטונומיה לבחור, כמו כל אדם אחר, מתי לא להיכנס לסיטואציה המסכנת אותו רפואית".

רכס מדגיש כי כאשר רופא מסרב לטפל בנשא HIV, עליו לנמק זאת באופן רציונלי. "חשוב להפריד בין העיקרון הפילוסופי העליון לבין הפרקטיקה, ולפיה HIV היום אינו מהווה סיכון בהדבקה. רופא אינו יכול לומר שהוא מפחד לטפל בנשאי HIV או בחולי איידס. עליו לתת הנמקות לוגיות להחלטותיו".

רכס הבהיר כי אם יובא לידיעתו מקרה של רופא שמסרב לטפל בנשא HIV, אין מבחינתו מניעה שהמקרה יידון בלשכה לאתיקה. לטענתו, עד כה לא הובא בפניו שם ספציפי של רופא כזה.

בניסיון להימנע מהנחיה גורפת המחייבת רופאים לטפל בנשאי HIV, הועלה בלשכה לאתיקה מתווה שלפיו חובה לטפל בנשאים עם עומס נגיפי נמוך, אך כשיימצא חולה איידס עם עומס נגיפי גבוה, תישמר לרופא זכות הסירוב במצבים מסוימים. בכיר במערכת הבריאות מתח ביקורת גם על מתווה זה והבהיר: "ניסוחים מעורפלים כאלו, שנותנים לרופא מוצא לסרב לטפל בנשאי HIV, יעודדו נשאים להסתיר את העובדה שנדבקו בנגיף. זה עלול לפגוע במערכת הבריאות".

מעודדים דעה קדומה

בישראל חיים 5,249 נשאים חולי איידס המוכרים למשרד הבריאות. להערכת המשרד, חיים בישראל 7,744 נושאי הנגיף, שחלקם טרם אובחנו. בשנים האחרונות נרשמת עלייה בהידבקות בנגיף HIV, ובשנת 2011 אובחנו 455 נשאים חדשים, עלייה של 5% בהשוואה ל-2010. בשנת 2012 מסתמן כי העלייה נבלמה, אבל בסוף השבוע דווח ב"הארץ" על התפרצות הנגיף בדרום תל אביב, בקרב מכורים לסמים המזריקים את החומר חגיגת שמומס במים מתוך פקק משותף.

בכירים באיגוד רופאי האיידס, המאגד 50 רופאים מומחים באימונולוגיה ובטיפול במחלות זיהומיות, מותחים ביקורת על החלטה שתאפשר לרופאים שלא לטפל בנשאי HIV. לדברי ד"ר מיכל חוברס, יו"ר האיגוד, "אין מקום לעודד החלטה שמבוססת על דעה קדומה ונתונים לא מבוססים. אם רופא טוען שמטופל גס רוח ותוקפני ולכן הוא מסרב לטפל בו, אין לי מה לומר לו. אבל אם מישהו מסרב לטפל בקבוצת חולים שמהווה בעיניו סכנה, אי אפשר לתמוך בזה, גם כחברה רפואית וגם כחברה בכלל. כשיש נשא ידוע, ומשתמשים במיגון כמו כפפות כפולות, הסיכון להדבקה הוא כשליש אחוז. אם ניתן טיפול מונע במקרה של חשד לחשיפה להפרשות החולה, הסיכון יורד בעשרות אחוזים נוספים ומגיע לאלפית אחוז. יש מחלות שעוברות בנשימה שהן יותר מסוכנות להופעת סיבוכים".

חוברס מבהירה שתציג לחברי הלשכה לאתיקה את הנתונים בנושא. לדבריה, "הכלי הטוב ביותר נגד אפליה ודעות קדומות הוא מידע".

בוועד למלחמה באיידס, שעורר את הדיון, הצטרפו לביקורת על המגמה המסתמנת בלשכה לאתיקה. לטענתם, "הסירוב לטפל בנשאי HIV מנוגד לחוק. מצופה מרופא יותר מכל אדם אחר להיות מודע לכך שאין סכנה ממשית להידבק ב-HIV אם ננקטים אמצעי הזהירות הרפואיים הרגילים, גם כשרמת הנגיף בדמו של האדם גבוהה".

"בכייה לדורות"

חוק זכויות החולה אוסר בסעיף ג4 אפליה בטיפול רפואי מטעמי דת, גזע, מין, לאום, ארץ מוצא, נטייה מינית "או מטעם אחר כיוצא באלה". החוק אינו מתייחס ספציפית לנשאים וחולי איידס. חוזר של יועץ ראש שירותי בריאות הציבור לשחפת ואיידס במשרד הבריאות, ד"ר זהר מור, מנובמבר 2011, קובע שאין לסמן נשאי HIV או דגימות של נשאים בסימון מיוחד, ואין ליעד להם מקום אחרון ברשימת המנותחים היומית. כן נקבע שאמצעי הזהירות השגורים במערכת הבריאות "מבטיחים טיפול באמות מידה מקצועיות וממלאים תפקיד חשוב בשבירת הסטיגמה ובמניעת מקרים של אפליה".

לדברי רופא בכיר המעורב בעניין, "אם ייכתבו הנחיות המאפשרות לרופא שלא לטפל בנשא או בחולה איידס במצבים מסוימים, זו עלולה להיות בכייה לדורות". בספרות הרפואית אמנם מתוארים מקרים של רופאים שנדבקו בנגיף HIV ממטופלים, אבל בעשור האחרון, מאז הפכה האיידס למחלה כרונית המאוזנת בקוקטיל תרופתי, אין תיעוד כזה.

מהצד ההפוך, בישראל יש היום עשרה רופאים נשאי HIV בתחומי רפואה שונים, ובהם גם מנתחים, המורשים לעבוד, כי אנשי מקצוע קבעו שהם אינם מסכנים את מטופליהם.

המקרה שהוביל לדיון בלשכה מעלה את השאלה האם סירוב של רופא לטפל בנשא או חולה איידס דומה ברפואה הציבורית, האמורה להיות שוויונית, וברפואה הפרטית. לדברי רכס, "בעמדה העקרונית אין הבדל בין רפואה פרטית וציבורית. גם רופא במערכת הפרטית שמסרב לטפל בעבור כסף צריך לנמק את סירובו. רופא גם אינו יכול לגבות תשלום בעד ‘תוספת סיכון' בטיפול".

סירוב רופאים להעניק טיפולים רפואיים במצבים המסכנים חיים עלה בעבר לדיון בישראל ובמערב. לדברי רכס, "לפני 15 שנה, כשהופיעה בארץ מחלת הפרה המשוגעת, רופאים נוירוכירורגים בארץ סירבו לעשות ביופסיות מוחיות לחולים מחשש שיידבקו בזיהום. הבעיה נפתרה בהמשך כשפותחו בדיקות גנטיות לאבחון המחלה והצורך בביופסיות מוחיות חלף".

לפני חודש דווחו ב"הארץ" ממצאי סקר מקיף, בקרב 915 סטודנטים לרפואה בשלוש שנות הלימוד הראשונות, שגילה עמדות סרבניות ביחס לטיפול בנשאים וחולי איידס. בסקר שערכה בארבעת בתי הספר לרפואה באוניברסיטאות תל אביב, העברית, הטכניון ובן גוריון הסטודנטית לרפואה רותם בייטנר-זמיר, טענו 24.9% מהסטודנטים שיש להם זכות מלאה כרופאים לסרב לטפל בנשא או חולה איידס.

במשרד הבריאות מבהירים כי "המשרד רואה בחומרה כל הפליה של מטופלים מכל סיבה שהיא. משרד הבריאות מבקש שיעבירו לידיעתו כל מקרה שבו מסרבים מטפלים לטפל בנשא/ית איידס, ומקרים אלה יטופלו בחומרה תו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ