דן אבן

בעקבות החשיפה ב"הארץ" הבוקר (שלישי), לפיה הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית שוקלת שלא לחייב רופאים לטפל בנשאי HIV, קורא ארגון "רופאים לזכויות אדם" ללשכה לקבל החלטה ברורה האוסרת על רופא שלא לטפל בנשאי וחולי איידס. לאור התנגדות איגוד רופאי האיידס נקבע דיון נוסף בנושא בלשכה לאתיקה בחודש פברואר, בטרם תתקבל עמדה רשמית בסוגיה.

ועדת האתיקה של רופאים לזכויות אדם, בה חברים הד"ר קובי ארד, הד"ר זאב וינר והד"ר נועה בר-חיים, קבעה הבוקר כי "מקצוע הרפואה הינו שליחות וייעוד, בין היתר, בשל הנכונות של המטפל לקחת סיכונים סבירים לטובת טיפול בזקוקים לו. הכללים האתיים, שצריכים להיות נר לרגלם של כל הרופאים, עוצבו בתקופה שבה היו הרבה פחות אמצעי הגנה לרופאים והשתוללו מגפות קשות הרבה יותר. במקרה זה מדובר בסיכון מזערי ביותר".

בוועדת האתיקה של רופאים לזכויות אדם מבהירים כי ישנם נגיפים נוספים, פרט ל-HIV, שמעולם לא הגיעו לדיון אתי דומה בישראל, באשר ליכולתו של רופא לסרב להעניק טיפול לאנשים שנבדקו בהם, לרבות הפטיטיס C, שפעת החזירים, שפעת העופות והסארס. "מקצוע הרפואה תמיד היה מקצוע שמעוגן בעובדות, אולם כאן ישנה התעלמות מעובדות והשתלטות של פחדים ודעות קדומות. על הלשכה האתית של ההסתדרות הרפואית להימנע באופן גורף מלקבל כל החלטה שתאפשר לרופאים לסרב לטפל בנשאים. החלטה מעין זו תתרום לפשיטת רגל של המקצוע הרפואה ולפגיעה בערכים הבסיסיים שלו", קובעת הוועדה. 

במרפאת הוועד למלחמה באיידס בתל אביב HIV בדיקה לגילויצילום: ניר כפרי

הפרופ' צבי בנטואיץ', חבר הנהלת רופאים לזכויות אדם ומבכירי רופאי האיידס בישראל, הוסיף כי "כמי שנאבק בסטיגמות הקשורות לאיידס מאז תחילת המגיפה, אני נדהם מהאפשרות שלשכת האתיקה שוקלת אפשר לרופאים שלא לטפל בנשאי הנגיף ובחולי איידס. זהו דגל אדום, ואני קורא קריאה רמה לוועדת האתיקה להצהיר באופן ברור כי על כל רופא ורופאה חלה החובה לטפל בנשאים ובחולים. זהו מדרון חלקלק, וחובתנו כרופאים וכצוותי רפואה למנוע הידרדרות אתית-מוסרית זו".

מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס, ד"ר יובל לבנת, הבהיר כי "סירוב של רופא לטפל באדם עם HIV עומד בניגוד לחוק זכויות החולה, בניגוד לנוהלי משרד הבריאות, ובניגוד לשבועת הרופא. הוא לא מוסרי, לא חוקי, ואינו מוצדק מבחינה רפואית. מצופה מרופא, יותר מכל אדם אחר, להיות מודע לכך שאין סכנה ממשית להידבק ב- HIV אם ננקטים אמצעי הזהירות הרפואיים הרגילים".

הבוקר הבהיר יו"ר הלשכה לאתיקה פרופ' אבינועם רכס כי "אני רוצה לומר דברים מאוד ברורים, יש חובת טיפול לכל רופא בכל מחלה ובכל חולה. אין אפליה ואין הפקרה". כשנתבקש בתוכנית "הכל דיבורים" ברשת ב' להסביר את דבריו ל"הארץ" הבוקר, אמר רכס כי "היופי שבלשכה לאתיקה דנים בנושאים שהם לא במישור הקונקרטי תמיד, אלא במישור הפילוסופי התיאורטי והאתי, מה עושים במקרי קיצון. הדיון עוד לא נגמר, לא ייתכן שהלשכה תצא בעמדה שאומרת אל תטפלו בחולי איידס". רכס שב על דבריו ב"הארץ" כי לא ניתן לחייב רופא לטפל בכל מטופל. "אני עדיין חושב שאי אפשר לחייב אדם בחוק לבצע משהו נגד רצונו". 

הבוקר פורסם כי בלשכה לאתיקה התנהל בימים האחרונים דיון סוער בהחלטה אם לאפשר לרופאים שלא לטפל בנשאי HIV וחולי איידס. זאת, על רקע תלונה שהתקבלה בוועד למלחמה באיידס של מטופל נשא הנזקק לעבור ניתוח רפואי לתיקון מחיצת האף, אולם שלושה רופאים פלסטיקאים סירבו לנתחו, בהם פלסטיקאי בבית חולים פרטי אליו פנה במסגרת הביטוח המשלים "כללית פלטינום" שמחזיק הנשא וכן פלסטיקאי בבית חולים ציבורי במרכז הארץ. בדיון עקרוני בסוגיה טענו חברים בלשכה כי למרות שבועת הרופא, המחייבת לטפל בכל חולה באשר הוא, רופא אינו מחויב בכל מצב לטפל בנשאים וחולי איידס, אם לפי תחושתו הטיפול עלול לאיים על חייו. לפי אחד הטיעונים, כשמדובר למשל ברופא המגדל לבדו את ילדיו, קיימת הצדקה לסירובו לטפל בנשא HIV, מאחר שהוא עלול לסכן את חייו ולהותיר את ילדיו יתומים.

יו"ר הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית, הפרופ' אבינועם רכס, אמר אתמול ל"הארץ" כי "באופן עקרוני על רופא מוטלת חובה לטפל בכל חולה בתחום מקצועו, ורופאים לוקחים על עצמם סיכון מחושב מעצם המקצוע, כשנשאי HIV נמצאים כיום במסגרת הסיכון המחושב. אולם במצבי קיצון יש לרופא שיקול דעת אם לקחת על עצמו סיכון מוחשי שאינו בגדר הסביר. אף מבחינת העמדה הפילוסופית, לא ניתן לאפשר לרופא לתת טיפול בניגוד לרצונו".

לפני חודש דווחו ב"הארץ" ממצאיו של סקר מקיף שנערך בקרב 915 סטודנטים לרפואה בשלוש שנות הלימוד הראשונות, שהעלה עמדות של סרבנות לטיפול בנשאים וחולי איידס. בסקר שנערך בארבעת בתי ספר לרפואה באוניברסיטאות תל-אביב, העברית, הטכניון ובן גוריון על ידי הסטודנטית לרפואה רותם בייטנר-זמיר, טענו 24.9% מהסטודנטים כי יש להם זכות מלאה כרופאים לסרב לטפל בנשא או חולה איידס. בעקבות הסקר ייערך בקרוב דיון בנושא על ידי ועדת דיקני בתי הספר לרפואה לבחינת דרכים לחשיפת הסטודנטים לרפואה בשנות הלימוד הראשונות למידע על נגיף ה-HIV, במטרה להפיג חששות.

מההסתדרות הרפואית נמסר כי "התקיים דיון אתי מעמיק בלשכה לאתיקה, בשיתוף חברי הלשכה ונציגים נוספים העוסקים בנושא. כמו תמיד בדיון אתי פילוסופי אנשים השמיעו דעות מגוונות ושונות ולא התקבלה כל החלטה. מתוכנן דיון המשך בנושא. עמדת ההסתדרות הרפואית החד-משמעית היא כי כל רופא צריך לטפל בכל מחלה ורופאים ימשיכו לטפל בכל מחלה. הלשכה לאתיקה עמדה באתגרים אתיים קשים ושונים במהלך השנים, ואין ספק כי העמדה שהלשכה תגבש ותפרסם תשקף את הסטנדרטים האתיים הגבוהים ביותר כפי שנהגה עד כה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ